Новини світу кредитування та банківських послуг.

Найгучніши суди з банками в 2013 році?

Судова практика 2013 виявилася багатим на цікаві для банківського сектора судові прецеденти.

Банки і БТІ

Якщо майновий поручитель по кредиту або сам боржник не виконують свої зобов’язання, банк реєструє право на заставне майно за іпотечним застереженням. Але весь цей процес проходив через БТІ. Без попередньої інвентаризації реєстрацію допускали рідко. Як результат – судові спори з БТІ.
«Рішення щодо таких спорів були найрізноманітніші. Спори розглядалися як у господарських, так і в адміністративних судах. Хоча, насправді, подібні ситуації належать до спорів адміністративного характеру. Господарські суди приймали рішення, негативні для банківського сектора, така була їх тактика. Тоді як адміністративні – більше вирішували на користь банків.

Але в лютому 2013 року Верховний Суд України поставив крапку у цій категорії спорів. Йшлося про судовий розгляд між ВТБ Банком і харківським БТІ, де ВСУ чітко постановив, що реєстрація права власності за іпотечним застереженням без техничной інвентаризації можлива, якщо вона здійснюється в межах одного року. Після цього випадку дана практика не порушувалася, хоча в кожному окремому випадку суди або сторони до невпізнання можуть перекрутити фабулу ».

syd_1_450x313.jpg.aspx

Спрощений процес

Раніше накладення стягнення на предмет іпотеки здійснювалося переважно тільки шляхом позовної заяви про накладення стягнення, а в грудні 2013 Верховний Суд України видав роз’яснення, що тепер стягнення на предмет іпотеки можна здійснювати також і шляхом визнання права власності за банком. Це дуже суттєві зміни. Адже тепер у банків з’явилася можливість відразу ж подавати позов про визнання права власності на іпотечне майно.

Теоретично це може дуже допомагає банкам. Так як раніше, якщо банк виграв справу по накладенню стягнення на предмет іпотеки, він повинен був пройти довгу процедуру реалізації цього майна, торгів. Серйозно включалась виконавча служба, яка виступала таким же важелем впливу, як і суд. Тобто, по-перше, банку потрібно було спочатку виграти процес, а потім ще цілий рік, а то й більше, рішення суду реалізовувати. На цьому етапі включався боржник, який намагався викупити це майно за меншою вартістю, і це, знову таки, було не на користь банку. Тепер банки, отримавши право власності на майно, можуть відразу ставити його собі на баланс і розпоряджатися на свій розсуд.

Стягнення майна поручителя – тільки через суд?

Також минулого року було прийнято багато різних рішень, що стосуються майнового поручительства. «Питання полягало в тому, яким чином банк повинен вимагати виконання майнових обов’язків поручителя: просто звернувшись до поручителя з письмовою вимогою, або це має бути судове звернення. У деяких випадках суд визнавав, що якщо протягом 6 місяців банк не звернувся до поручителя з листом, вимога втрачала свою силу.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?