Новини світу кредитування та банківських послуг.

Найдорожчі справжні гроші

В Інтернеті багато статей про «найбільш цікаві» банкноти. Здебільшого вони повторюють один одного і наповнені не зовсім точною, застарілою або просто випадковою інформацією. Ось новий огляд.
Ми не стали розглядати чисто колекційні купюри, начебто 500 тис. тайських батів або 10 тис. доларів США: в обороті їх немає, а їх нумізматична цінність набагато вище номінальної, на відміну від усіх справжніх грошей, які включені в огляд.

Сама «вагома» грошова одиниця в світі – кувейтський динар, який за поточним курсом коштує понад 3,5 американського долара. Це дуже незвичайні, з нашої точки зору, гроші. По-перше, вони діляться не на 100 частин, як більшість валют у світі, а на 1 000 (розмінна монета називається «Філс»).

clip_image001

По-друге, в Кувейті друкують банкноти дрібного номіналу – ¼ і ½ динара, на них прямо так і написано. Нарешті, по-третє, найбільша купюра в цій країні має номінал лише 20 динарів (тобто близько 130 доларів). Нам не вдалось знайти країну, в якій найбільша купюра мала б менший номінал.

Перше місце серед найбільш цінних паперових грошей «взагалі» в сучасному обороті займають одразу дві банкноти – 10 тис. сінгапурських доларів і 10 тис. брунейських доларів. Ці валюти жорстко прив’язані один до одного за курсом 1:1, і їх вартість в інших валютах однакова. Однак сінгапурські долари більш широко поширені, тому в якості «найдорожчої купюри» зазвичай згадуються саме вони.

У перерахунку на наші гроші найцінніша банкнота в світі по актуальному курсу коштує більше 96 тис. грн. Очевидно, що навіть у Сінгапурі та Брунеї не дуже багато товарів, за які варто було б платити такими «папірцями» (до речі, ці купюри насправді пластикові). Дійсно, в торгівлі ви навряд чи зустрінете 10 тис. сінгапурських доларів, у них інші основні сфери застосування – оборот між компаніями і дача хабарів.

При цьому, що цікаво, хабарі Сінгапурськими доларами дають здебільшого не в самому Сінгапурі (де з хабарництвом борються жорстко), а в сусідній Індонезії. Ця дивина пояснюється просто: в Індонезії ситуація з готівкою прямо протилежна сінгапурської.
Найбільша за номіналом купюра в 100 тис. рупій має вартість (у перерахунку) всього 100 грн., що майже в 1 000 разів менше, ніж сінгапурська. Зрозуміло, що великий хабар простіше дати однією-двома іноземними папірцями, ніж 10-20 пачками «рідних» грошей з купою нулів.
Треба сказати, сінгапурському Центральному банку така ситуація зрештою набридла. На початку липня нинішнього року представник відомства повідомив, що з 1 жовтня 2014 Сінгапур перестає друкувати десятитисячні купюри. Вже надруковані гроші залишаться в обороті аж до «природного» зникнення, але нових випусків більше не буде.

Схоже, «молодший брат» сінгапурського долара – брунейський долар з часом зможе впевнено зайняти місце самої «дорожчої» валюти.
Друга найцінніша діюча банкнота – 1 000 швейцарських франків. Її купівельна спроможність в перерахунку складає 14 тис. грн. Це не така рідкісна купюра, як може здатись: всі випущені ЦБ Швейцарії паперові гроші стоять 62700000000 франків, а вартість усіх тисяче франкових банкнот – 38,4 млрд. франків, тобто значно більше половини.

На відміну від сінгапурських 10 тис. доларів або загальноєвропейських 500 євро (наступна після швейцарської сама «дорога» купюра), швейцарські 1000 франків рідко використовуються злочинцями. У тих популярніша банкнота в 200 франків, вона не так сильно привертає увагу банкірів і поліцейських.

Але у тисяче франкового папірця є численна армія шанувальників – швейцарські пенсіонери, які віддають перевагу зберігати свої заощадження не тільки на банківських рахунках, а й саме в цих грошах. Вони тримають запаси готівки в банківських скриньках або домашніх сейфах, а для економії місця воліють використовувати якомога більші купюри. Через те, що 1 000 франків стали чимось на зразок «золота» для довгострокового зберігання, Центральному банку країни і доводиться випускати їх набагато більше, ніж потрібно для нормального торгового обороту.

Найбільш «важкі» купюри Європи

Купюра

Орієнтовна вартість в грн.

1000 швейцарських франків

14000

500 євро

8500

5000 чеських крон

2800

500 литовських літів

2200

1000 датських крон

2100

Найбільш «легкі» максимальні купюри Європи

Купюра

Орієнтовна вартість в грн.

200000 білоруських рублів

230

500 українських гривень

500

5000 албанських леков

580

5000 сербських динарів

680

200 польських злотих

760

Джерело: www.banki.ru

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?