Новини світу кредитування та банківських послуг.

Найближчі перспективи курса долара.

Керівник Національного банку Валерія Гонтарєва вже двічі за неповний тиждень попереджає про застосування санкцій до валютних спекулянтів . НБУ з небаченою за останні місяці регулярністю виходить на валютний міжбанк , щоб загальмувати просідання курсу гривні. У кожному виступі глави НБУ звучить як мантра: «економічних причин для девальвації гривні немає». Експерти згодні з цією думкою, але з безліччю застережень і припущень.

Курсові заклинання

В понеділок після нового антирекорду на міжбанку, де котирування пробили позначку 13 грн / $ , з’явилась чергова заява регулятора про відсутність причин для девальвації національної валюти. clip_image002

Котирування безготівкового і готівкового долара впритул наближаються до квітневих рекордів. Тоді курс добрався до 13,3 грн / $. «Національний банк не збирається відходити від політики гнучкого курсоутворення. У той же час зараз тиск на обмінний курс гривні обумовлено реакцією економічних агентів на військовий конфлікт на Сході держави. Це – тимчасово, оскільки зовнішня позиція країни за останні місяці значно покращилася, макроекономічні підстави для суттєвих курсових коливань відсутні », – цитує Гонтареву прес-служба НБУ .

Фінальна точка в цій заяві – попередження про можливість застосування адміністративних заходів впливу до операторів валютного ринку в разі «значного розбалансування міжбанківського валютного ринку».

Котирування безготівкового і готівкового доларового ринку впритул наближаються до квітневих рекордів . Тоді курс добрався до 13,3 грн / $. Середнє значення готівкового долара втрималось в понеділок небагатьом нижче позначки «13» – 12,9 грн / $.

Проте, ряд невеликих банків, таких як Південний, Грант, Експобанк , Фінексбанк і Кредобанк , зробили крок за цей бар’єр: вони виставили вартість продажу готівкового долара до 13,00-13,3 грн / $. Багато хто віддав перевагу тримати курс нижче цього бар’єру на лічені копійки в межах 12,85-12,99 грн / $.

Нові курсові реалії

Найбільш оптимістичні експерти, які ще недавно впевнено прогнозували повернення курсу до позначок 11,6 грн / $, зараз більш обережні в оцінках.

Ще два тижні тому прогноз Олександра Вальчишена, керівника аналітичного підрозділу інвесткомпанії ICU про плавний дрейф гривні до позначки 13,8 грн / $ здавався дещо песимістичним: «Курс буде в кінцевому підсумку відповідати фундаментальної вартості гривні. Таким чином, ми прогнозуємо, що курс складе 11,9, 13,0 і 13,8 грн / $ в кінці кожного року на період 2014-2016 рр ».

Доведеться звикати до того, що курс стане коливатися протягом місяця набагато сильніше, ніж зараз, і іноді перевищувати 13 грн / $. Але вже сьогодні його важко звинуватити в «песимістичності» на тлі інших коментаторів. Так само як важко зарахувати до цієї когорти Андрія Блінова, який зовсім недавно прогнозував рух курсу до позначки 15 грн / $ у разі затягування військових дій на сході і поглиблення конфронтації з Росією: «Амплітуда обмінного курсу 11-15 грн / $ залежно від успішності проведення АТО на сході країни і відносин з Росією: чим гірше буде ситуація, тим ближче до 15 і навпаки. Імовірніша девальвація, ніж ревальвація ».

«Нам доведеться звикати до того, що курс стане коливатися протягом місяця набагато сильніше, ніж зараз, і іноді перевищувати 13 грн / $», – сказав у коментарі « Сегодня » Олександр Жолудь, економіст Міжнародного центру перспективних досліджень.

Саме він ще на минулому тижні підкреслював, що слідом за заявами і незначними інтервенціями на міжбанку, НБУ може застосувати крайні заходи впливу на особливо завзятих учасників валютного ринку, якщо вони не прислухаються до сигналів і орієнтирів регулятора: «Це було поширеною практикою при попередньому голові Нацбанку, Валерія Гонтарєва санкцій поки не застосовувала, але я не виключаю таких кроків в майбутньому ».

Рух по висхідній

Дмитро Боярчук, виконавчий директор центру соціально-економічних досліджень «CASE Ukraine», вважає, що Нацбанку пора відмовитись від політики ручного регулювання курсу і пропрацювати формальні критерії, коли він втручається в роботу ринку.

«Ключова проблема по валюті не в тому, що гривня знову ослабла, а в тому, що ні у кого немає розуміння, чого чекати. НБУ вийшов з інтервенціями – і на цьому подякували. Але потрібно не вискакувати час від часу, як «чорт із табакерки». А ввести чітке правило, коли ці інтервенції будуть автоматично включатися, розробити інструменти хеджування валютних ризиків. Прозорість і прогнозованість поведінки регулятора », – пояснив Боярчук.

Вже зараз експерти все більш відкрито говорять про те, що НБУ навряд чи вдасться повернути курс до звичних ще недавно значенням 11,6-11,9 грн / $. Проти гривні відіграють психологічні фактори: загальна напруженість в країні і песимістичні очікування.

Ерік Найман, керуючий партнер інвестиційної компанії «Capital Times» прогнозує, що НБУ не зможе відновити втрачені гривнею позиції: «Поки триває АТО, гривні буде важко. І НБУ може лише стримувати темпи ослаблення гривні, але не переломити тенденцію. Для зміцнення гривні потрібно припинення АТО, бажано переможно ».

Також багато експертів констатують, що стрімке знецінення гривні надмірно розігріває інфляцію: помітно дорожчає імпорт підштовхує вгору споживчі ціни, тому рано чи пізно НБУ вдаватиметься до екстраординарних мір, щоб охолодити "підвищувальний настрій" валютного ринку. В стабілізацію ситуації вірить Олена Бєлан, головний економіст інвестиційної компанії «Dragon Capital». За її прогнозом, девальваційний чинник повинен зникнути .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?