Новини світу кредитування та банківських послуг.

Найбільші ставки по депозитах б’ють історичні рекорди

Дефіцит грошей в банківській системі знову змушує фінансистів розщедритись на ставки по депозитах. Такого аукціону щедрості не було з осені минулого року, коли ставки в окремих банках злітали до немислимих 28% річних у гривні. Те ж спостерігалось і минулого літа. Хвиля зростання депозитних ставок повторюється з помітною циклічністю.

Індекс ставок за депозитами у гривні впевнено переступив позначку 20% річних, і вже близько місяця утримується на цьому рівні з незначними коливаннями Нинішня осінь для депозитного ринку в деякій мірі унікальна. Ще навесні і влітку перед вкладників виникала дилема при виборі строку депозиту. Між короткостроковими вкладами на 3-6 clip_image001місяців і річними було провалля в дохідності – фінансистів не цікавили короткі гроші, за вкладами на 3-6 місяців.

Рівняння на рік

Індекс UIRD (Український індекс депозитних ставок по депозитах фізосіб), складений агентством «Thomson Reuters», побив усі рекорди за чотири роки свого існування. Ставки за депозитами у гривні впевнено переступили позначку 20% річних, і вже близько місяця утримуються на цьому рівні з незначними коливаннями.

Найбільш стрімке зростання в категорії «коротких» вкладів строком на 3-6 місяців. Їх прибутковість з початку року підвищилася на 22,5% до нинішніх рівнів. Зараз ставка по вкладу на три місяці і на рік майже порівнянна – різниця менше 1%, в той час як ще навесні або влітку за короткі гроші банкіри не були готові платити настільки щедро.

Незначне зростання ставок по довгострокових вкладах – рік і більше – банкіри пояснюють досить просто: вони не хочуть брати на себе настільки «довгі» зобов’язання перед вкладниками, оскільки економічна ситуація непередбачувана.

Ставки за валютними вкладами на 3 місяці злетіли з початку року більш ніж на 34% Проте, більшість банків скорегували свої ставки у бік підвищення після введення « депозитного податку », щоб зберегти привабливу прибутковість. Частково це пояснює і помітний приріст індексу UIRD в серпні.

Ще дорожче за гроші банкіри платити вже не готові. У разі відновлення економіки дорогі депозити не дозволять запропонувати позики за розумною ціною. У разі ж подальшої стагнації просто не буде попиту на кредитування.

Ще більш вражаюча динаміка депозитного індексу в категорії валютних вкладів. Таким чином, власники валюти, крім курсової премії, можуть розраховувати ще й на значні відсотки від банку. Ставки по короткострокових вкладах – на 3 місяці злетіли з початку року на 34,5% в доларах і 34,2% в євровалюті.

Валютні вклади строком на рік подорожчали менш помітно. Лише на 15% з початку року в доларах до нинішніх 8,81% річних, і на 19% в євро до 7,53% річних.

Це свого роду «премія за ризик», яку банкіри готові запропонувати вкладникам, оскільки останнім часом були встановлені обмеження майже на всі операції з валютою , і ці заходи торкнулись і депозитів: зняти їх доларами або в євро можливе лише «малими дозами» – до еквівалента 15 тисяч гривень в день. Це змусить власника валютного депозиту або продовжувати договір, або багато разів збігати в банк, якщо захочеться зняти депозит, що обчислюється тисячами доларів або євро.

У той же час банкіри не готові залучати валюту за всяку ціну, тому саме у випадку з прибутковістю депозитів у доларах або євро між короткостроковими і річними вкладами збереглася розумна різниця в дохідності близько 2%.

Що? Де? Почім?

Ще наприкінці травня і початку червня можна було знайти пропозиції з прибутковістю до 28%. Але незважаючи на зростання індексу UIRD, максимальні пропозиції банків все ж знижуються.

Найпривабливіші ставки
за річними депозитами у гривні

Дельта Банк

26.57%

Радикал Банк

26.00%

Банк Михайлівський

25.50%

Ренесанс Кредит

25.03%

Банк Русский Стандарт

25.00%

Ідея Банк

25.00%

Імексбанк

25.00%

Фінанси і Кредит

25.00%

Банк Траст

24.75%

ПУМБ

24.50%

Всеукраїнський банк розвитку

24.00%

Надра

24.00%

Платинум Банк

24.00%

Укргазпромбанк

24.00%

Авант-Банк

23.75%

Фінансова Ініціатива

23.00%

ВТБ Банк

23.50%

Рекордсменами по прибутковості гривневих вкладів залишаються Дельта Банк , кілька місяців утримує ставку на рівні 26,57% і Радикал Банк з 26% річних. Решта лідерів дохідності розподіляються в категорії 23-25%, серед яких можна побачити і найбільші банки, такі як Надра і ПУМБ .

Ще одна тенденція – деякі великі банки в конкурентній боротьбі з меншими колегами також незначно підвищили пропозиції по вкладах до цілком привабливого рівня. ОТП Банк , Укрсоцбанк , Креді Агріколь банк привертають вклади в межах 19-21,5% річних . Державні Ощадбанк і Укргазбанк пропонують вкладникам 20,5% і 20% відповідно.

Близько 25% річних по вкладах пропонують, переважно банки, що спеціалізуються на роздрібному кредитуванні. Цей сегмент досить високоприбутковий, тому банки можуть дозволити собі таку щедрість.

Таким чином, стає очевидно, що найвищі рівні депозитних ставок досягли свого максимуму, в той час як банки, що приваблювали кошти нижче середньо рівня, підвищують відсоток в конкурентній боротьбі.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?