Новини світу кредитування та банківських послуг.

На які цілі оформляють кредити українці

Населення країни активно бере банківські позики. За даними НБУ з початку року обсяг кредитів, виданих фізичним особам, збільшився на 1,2% – до 185,4 млрд. грн. Максимальним попитом серед українців користуються споживчі кредити. Станом на 1 липня 2013 залишки за кредитними рахунками на споживчі цілі склали 130,353 млрд. грн.
Банки видають найбільшу кількість позик на товари. «Попит на кредити на товари з боку населення, безумовно, вище, ніж на інші позики. Більшість споживчих кредитів в Україні береться на придбання побутової, комп’ютерної техніки, телефонів і інших гаджетів », – зазначає Сергій Писаренко, начальник управління розвитку роздрібного та малого бізнесу ІНДУСТРІАЛБАНКа .
Підстьобує попит на такі позики впровадження великої кількості партнерських програм від банків спільно з супермаркетами побутової техніки та електроніки. Такі пільгові позики можна отримати в найбільших українських мережах магазинів техніки та електроніки: Фокстроті, Ельдорадо, City.Com, Сomfy, Алло, Мобілочка та ін Найбільш активну маркетингову діяльність з просування кредитів на товари в торгових точках проводять Дельта Банк , ПриватБанк , Банк Русский Стандарт , Альфа-Банк , Банк Ренесанс Капітал , УкрСиббанк . Найчастіше, щоб отримати позику в магазині, необхідний мінімальний пакет документів: паспорт та ідентифікаційний код. Рішення про видачу приймається протягом 20-30 хвилин. Ефективні ставки за такими кредитами складають 40-60% річних.
kredit_tovar_88x88.jpg.aspxЗа умовами партнерських програм банки рекламують безвідсоткові кредити. Найчастіше це маркетинговий хід, і реальна ставка по таких позиках за рахунок комісії підвищується до середньоринкової. Правда, на окремі товари в рамках нетривалих акцій, банки видають дійсно нульові позики. Але вартість таких товарів вище, ніж, наприклад, в інтернет магазинах. При цьому розмір ставки залежатиме від обраного товару. Переплата по кредиту на холодильник, пральну машину або телевізор, буде нижчою, ніж при купівлі мобільного, планшета або ноутбука.
Не на багато меншим попитом користуються кеш-позики і кредитні карти. Такі кредити привабливі для потенційних позичальників мінімальним пакетом документів. Для їх отримання деякі банки (Дельта Банк, Platinum Bank , Альфа Банк, Райффайзен Банк Аваль , Укрсоцбанк , Імексбанк , Всеукраїнський Банк Розвитку ) не вимагають довідку про доходи. Хоча більшості фінустанов, які видають кредити готівкою, все ж необхідно підтвердження доходів або хоча б офіційного працевлаштування. Без довідки про заробітну плату банки позичають максимум 10-30 тис. грн. З довідкою можна отримати до 250 тис. грн.
При цьому банки дуже часто декларують низьку переплату по позиках готівкою. Насправді ж, за рахунок додаткових комісій, ефективна ставка по таких позиках досягає 50-70% річних, а іноді перевалює за 100% річних. Відстежити куди саме позичальники витрачають кредити готівкою досить складно.
«Якщо говорити про цільове використання, то у випадку з кредитами готівкою або кредитами на платіжні картки, позичальник розпоряджається коштами на свій розсуд. Можна сказати, що влітку все більше українців беруть такі кредити для відпочинку, напередодні навчального сезону – для підготовки до навчального процесу », – говорить Сергій Писаренко.
«Т радіціонний клієнти позичають готівку на ремонт, трохи рідше, на відпочинок або значуща подія, наприклад, весілля», – ділиться спостереженнями Олександр Алимов, керівник з розробки кредитних продуктів Альфа-Банк (Україна).
Додатковий попит на такі позики створюють клієнти, які вже мають кредит в одному банку, і позичають у іншій фінустанові, щоб погасити попередній. Але банки сьогодні дуже обережно видають позики позичальникам, які вже мають непогашений кредит.
Набагато менше громадян позичають у фінустанов на купівлю автомобілів і житла. Це і логічно, адже ціни на машини і нерухомість залишаються високими, і дозволити собі такі покупки можуть далеко не всі. Додатковим стримуючим фактором залишається дуже жорсткий підхід банків до оцінки платоспроможності позичальників при оформленні автокредиту або іпотеки. У цьому випадку потенційному позичальникові необхідно показати високу «білу» зарплату, так як банки не беруть до уваги неофіційні доходи. А аванси з автопозик стартують від 10-20% від вартості автомобіля, за кредитами на житло від 30-40% від вартості житла.

На яких умовах банки видають кредити *

Вид кредиту
Ефективні ставки
Аванси
Терміни
Документи

Кредит на товари
30-60% річних
5-10% від вартості
1-3 роки
Паспорт, ідентифікаційний код, рахунок-фактура на товар

Кредит готівкою
40-80% річних

1-3 роки
Паспорт, код, довідка про заробітну плату

Кредит на авто
15-20% річних
10-40% від вартості
1-7 років
Паспорт, ідентифікаційний код, довідка про заробітну плату, офіційне працевлаштування, поручитель, страховка.

Кредит на житло
13-22% річних
30-50% від вартості
1-20 років
Паспорт, ідентифікаційний код, довідка про заробітну плату, офіційне працевлаштування, поручитель, страховка тощо

Якщо говорити про те, хто бере кредити, то все залежить від банку і продукту. На сьогоднішній день майже половина дорослого населення країни оформляє банківські позики або виплачує раніше взяті. Багато банків після кризи почали більш зважено підходити до оцінки ризиків, тому більшість кредитних продуктів призначені для працюючих громадян з офіційно підтвердженим доходом.
Олександр Алимов, описав портрет середньостатистичного позичальника: «Середній вік клієнта, що оформив кредит у банках, становить 40 років. Ядро клієнтів складають люди 31-50 років. Якщо розділити позичальників на чоловіків і жінок, то в цілому, це практично рівні співвідношення (46% чоловіків і 54% жінок). Серед клієнтів переважають приватні підприємці, фахівці, і кваліфіковані працівники фізичної праці ».
Надалі, банки будуть продовжувати активно просувати споживчі кредити, тому що кредитування населення, одна з основних статей доходу фінустанов.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?