Новини світу кредитування та банківських послуг.

Мобілізація і зарплата: важливі деталі

Легко користуватись своїми правами, якщо ти знаєш про них. Якщо мова йде про мобілізацію, то перш за все, це стосується норми про збереження роботи і середньої заробітної плати при призиві на військову службу.

За законом "Про військовий обов’язок і військову службу" (стаття 39) та Кодексу законів про працю (стаття 119) за мобілізованими українцями протягом усього періоду служби, але не більше одного року, зобов’язані зберігати місце роботи і виплачувати середній в компанії заробіток (природно , офіційний). При цьому не має значення, якої форми власності підприємство, де працевлаштований майбутній боєць.

Усі виплати середньої зарплати, крім найпершої, повинні здійснюватись за правилами, прийнятими на підприємстві – з урахуванням авансового платежу (вимог статті 115 КЗпП). Заробітна плата виплачується регулярно в робочі дні та в строки, встановлені clip_image001колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженому з профспілковим органом (і ін.), Але не рідше двох разів на місяць з проміжком не більше 16 днів і не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Першу виплату роботодавець повинен здійснити ще до від’їзду мобілізованого. Роботодавець зобов’язаний до дня припинення роботи у зв’язку з від’їздом на збори по мобілізації виплатити працівникові заробітну плату за відпрацьований час, а також заздалегідь виплатити середню заробітну плату за перші півмісяця зборів. Середній заробіток для працівників, розраховується роботодавцем відповідно до чинних нормативно-правових актів, зокрема відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою КМУ від 8 лютого 1995 №100.

Виплати середньої зарплати мобілізуваного теоретично проходять за рахунок коштів державного бюджету – згідно ч. 13 ст. 29 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Порядок процедури визначає Постанова КМУ «Про порядок та розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних та резервістів» від 23.11.2006 р №164. «Виплата середнього заробітку військовозобов’язаним, призваним на збори, проводиться роботодавцями з подальшим відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті. З урахуванням стану державного бюджету, зараз важко сказати чи зможуть реально роботодавці отримати таку компенсацію.

При цьому юристи відзначають, що роботодавцю не доведеться платити єдиний соціальний внесок за мобілізованого. Як випливає зі спільного листа Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду України №127 / 7 / 99-99-17-03-01-17, №19426 / 05-10 від 22 липня 2014 року, єдиний соціальний внесок не нараховується на виплати, які компенсуються з бюджету викликаними на військову службу під час мобілізації. Таким чином, єдиним відрахуванням роботодавця за мобілізованого співробітника в бюджет – є податок на доходи фізичних осіб, оскільки роботодавець виступає його податковим агентом.

Важливий нюанс: правило про виплату середньої зарплати і збереження робочого місця протягом року поширюється на всіх без винятку мобілізованих в 2014 році.

Справа в тому, що перший Наказ Президента про часткову мобілізацію №303 / 2014 вийшов 18.03.2014 р, коли вищезгадані норми про збереження робочого місця не діяли. Замість цього працівників звільняли у зв’язку з призовому на військову службу – по попередній редакції КзпП (п. 3 ст. 36). Але потім ситуацію виправили, і для всіх одразу.

8 червня 2014 вступив в силу ЗУ« Про внесення змін до деяких законодавчих актів України в частині удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації »№ 1275-VII від 20 травня 2014 року. Даний акт розширив гарантії збереження робочого місця, посади і середнього заробітку на громадян, які були мобілізовані з 18 березня 2014.

За словами юриста, відповідно до позиції Державної інспекції України з питань працевлаштування (викладеної в інформаційному повідомленні від 17.06.2014 р), мобілізовані працівники, які були звільнені в період з 18 березня – 8 червня 2014 року, повинні бути відновлені на робочому місці. Відновлення проходить наступним чином: наказ про звільнення просто скасовується, вноситься відповідний запис у трудову книжку і повідомляють працівника за місцем реєстрації. «Таким чином відмова роботодавця від відновлення мобілізованого в зазначений період співробітника, може розцінюватись як порушення законодавства про працевлаштування, що тягне за собою дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність», – попереджає Денис Іщук.

При цьому домагатись відновлення ваших прав може будь-яка людина, на якого ви складете довіреність. Якщо працівника незаконно звільнили при мобілізації, слід звертатись до суду з позовом про поновлення на роботі. Так як бути присутнім особисто позивач, швидше за все, не зможе, подати позов і представляти його інтереси може інша особа, за дорученням.

Юристи радять повідомляти свого роботодавця про мобілізацію не тільки усно, але й письмово – відправляючи документи в конверті поштою з описом вкладень. Цим ви захистите свої права і зможете їх відстояти, якщо справа дійде до суду.

Джерело.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?