Новини світу кредитування та банківських послуг.

Міжбанк – європейські зміни

НБУ продовжує змінювати правила. Переписавши порядок банківського резервування, регулятор упорядкував і підхід до формування валютних позицій фінустанов. У НБУ кажуть, що нова методика наближена до європейських стандартів.

Банківське резервування тепер буде приводитись до міжнародних, а не національних стандартів. Окрема постанова (№182 від 31 березня 2014) була скасована, але її основні норми увійшли до постанови №581 від 3 вересня.


Це якраз той випадок, коли за одним логічно випливає й інше. Резерви банків відбиваються і на валютній позиції, вони можуть бути використані для покриття ризиків від активних операцій банків.

Резерви банку та валютна позиція залежать від розміру капіталу банку. У банків – ризиковий бізнес. Кредит можуть не повернути. Валюта може різко подорожчати, або подешевшати. Для покриття можливих збитків і потрібні резерви. Норми резервування встановлює НБУ, але це залежить і від кредитного портфеля. Залежно від якості кредиту (рівня ризиковості) банк резервує від 3 до 100% його суми. Багато в чому це пов’язано і з якістю застав. Їх періодично потрібно переоцінювати. Залежно від результатів, кредит відносять до певної групи ризику, а значить, змінюється і сума резервів. Зараз Нацбанк посилив оцінку вартості майбутніх надходжень від платежів по кредитах. Для банків це означає зайве навантаження у зв’язку з формуванням резервів.

Резерви банків впливають на їх регулятивний капітал. Саме від капіталу залежать ліміти НБУ для валютних позицій банків. Чим більший капітал – то крупніше операції, які банк може проводити на валютному ринку. При цьому резерви банків за кредитами формуються у валюті, в якій вони були видані. Раніше резерви в іноземній валюті при розрахунку валютної позиції банків не враховувалися. Банкам (особливо це стосується «іноземців») доводилося розриватись між нормативами НБУ та міжнародними стандартами. Згідно з міжнародною практикою, на валютну позицію банку впливає 100% його резервів, цей принцип підводився під українські реалії поетапно, починаючи ще з минулого року.

Нацбанк в даному випадку виявився затиснутий в лещата. З одного боку на нього тиснув МВФ, який наполягав на впровадження в Україні міжнародних стандартів. З іншого, – курсові ризики. Для формування резервів за валютними кредитами валюту будуть покупати на міжбанку. А це зайве підвищення попиту на долар, а значить і додатковий тиск на курс.

Загальна валютна позиція відображає вимоги і зобов’язань банків, іншими словами, кількість валюти, яку необхідно продати і купити. Залежно від співвідношення між цими заявками валютна позиція може бути довгою (купленої валюти більше, ніж проданої) і короткою (банк більше продав валюти, ніж купив). Якщо суми збігаються, позиція вважається закритою.

Функція резервів – компенсувати можливі втрати банку при курсових коливаннях або проблемах з позичальниками. Саме через різкі коливання гривні і проблем з позичальниками більшість українських банків збиткові.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?