Новини світу кредитування та банківських послуг.

Листопад-2014 підсумки місяця.

Два банки поповнили ряди неплатоспроможних установ, курс гривні показав нові антирекорди, НБУ виділив особливо велику суму на підтримку ліквідності, ставки за вкладами стабілізувались, і більшість пропозицій на ринку – тепер з прибутковістю вище середньої.

Тимчасова адміністрація тепер в 31-му банку

21 листопада тимчасову адміністрацію отримали ще два банки: VAB Банк і CityCommerceBank; а 27 листопада – ще три: Всеукраїнський Банк Розвитку, БГ Банк і Легбанк. Незважаючи на те, що у VAB Банк станом на 01.10.2014 було 14 мільярдів гривень депозитів, регулятор вирішив піти шляхом визнання банку неплатоспроможним. За інформацією ЗМІ, це сталось через те, що банк надавав значний обсяг кредитів економічно пов’язаним особам.

clip_image002Що стосується CityCommerceBank, то установа недавно змінила власника, і очікувалася прискорену докапіталізацію (яку, втім, не виключає введення ТА). Всього з початку року тимчасова адміністрація була введена в 31 банк, визнаних неплатоспроможними. Це більш ніж у два з половиною рази перевищує кількість тимчасових адміністрацій під час кризи 2008-2011 років.

Експерти вважають, що більшість з ліквідованих фінустанов не мали великого значення для банківської системи. «У кожного з" проблемних "банків – своя історія, проте можна говорити про те, що часто ліквідовані банківські установи не брали активної участі у веденні ринкового бізнесу в традиційному розумінні. В основному це були банки закритого типу, і їх відхід істотного впливу на сам банківський сектор не надав. На жаль, більш негативний вплив закриття банків чинить на їх клієнтів, які зіткнулись з низкою обмежень і проблемами з поверненням заощаджень. Як наслідок, ми бачимо значне навантаження на Фонд гарантування вкладів фізосіб і підрив довіри до банківської системи в цілому з боку населення, що може викликати ланцюжок проблем і у банків, що ведуть свою діяльність у відповідності з усіма законодавчими нормами та вимогами регулятора.

НБУ різко збільшив суми рефінансування банків

За 26 днів листопада Національний банк виділив банкам на підтримку ліквідності 26,5 млрд. гривень рефінансування. Це найбільший обсяг за підсумками місяця за весь 2014 рік. За всю історію незалежності більше НБУ виділяв банкам лише під час початку першої хвилі кризи – в листопаді 2008 року (44 млрд. грн.) І в грудні 2008 року (44 млрд. грн.).

Курс гривні до долара пройшов черговий обвал

На початку листопада регулятор перейшов від фіксованого курсу до гнучкого – в результаті, долар злетів, показавши пік 11 листопада – коли за одну одиницю інвалюти давали 15,77 гривень. В кінці місяця курс гривні трохи відіграв свої позиції, і станом на 27.11.2014 р склав 14,97 гривень за долар. Тим не менш, з початку року національна валюта впала по відношенню до долара майже в два рази.

У відповідності до курсу на 27.11.2014 р банки повертають з поточних і депозитних рахунків по 1002 долара в один операційний день (на початку місяця за еквівалентом виходило 1158 доларів США). Офіційно дозволений для покупки обсяг валюти в рамках одного операційного дня в одному банку зменшився з 231 долара до 200 доларів.

Середні ставки за вкладами стабілізувались

Середні ставки за депозитами у гривні, нарешті, стабілізувались – вперше за 2014 рік. Крім цього, в кінці листопада прибутковість за ставками за строковими вкладами на рік і за три місяці як ніколи наближена. На 27.11.2014 р середня ставка за вкладами терміном на три місяці без права поповнення, але з правом часткового зняття (ощадними депозитами) від банків з числа найбільших за розмірами активів склала 19,5% річних. Середня ставка за вкладами на той самий строк з правом поповнення та без права часткового зняття (накопичувальних депозитах) – склала 18,8% річних. Середня прибутковість по депозитах строком на рік склала відповідно 19 і 19,33% річних.

Цікаво, що максимальні на ринку ставки від банків з числа топ-50 трохи підросли і складають 25,5% річних за всіма строками та видами вкладів, крім накопичувальних строком на три місяці, за якими максимум можна отримати тільки 25%.

У більшості депозитів прибутковість вище середньої

Максимальну на ринку ставку за строковим депозитом в 25,5% річних пропонують всього два банки з топ-50, а 25% річних – можна отримати вже у восьми банках. Найбільш часто на ринку зустрічається прибутковість в 22% річних (33 пропозиції), і 21,5% річних (19 пропозицій). Наступна за частотою пропозицій ставка по вкладу – 18% річних (20 пропозицій), 17,5% річних (15 пропозицій) і 17% річних (21 пропозиція).

Джерело: Простобанк

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?