Новини світу кредитування та банківських послуг.

Курс гривны перспективи до 2015 року.

Офіційний курс гривні оновив черговий історичний рекорд: напередодні НБУ «призначив» гривні ціну на рівні 13,22 грн / $. Котирування міжбанку хоч і дерлися впевнено вгору протягом дня, все ж втрималися «в межах пристойності»: курс виріс до 13.3 грн / $ на покупку і до 13,4 грн / $ на продаж, але брати рекордні вершини тижневої давності 13,45- 13,46 грн / $ не наважився.

У Нацбанку є лише два способи стримати повзучу девальвацію: адміністративні заходи до учасників валютного ринку та «заливання» міжбанку доларом. Експерти попереджають: і ті й інші можливості у регулятора сильно обмежені.

НБУ зараз як ніколи обмежений у ресурсах : золотовалютні резерви на мінімумі за останні роки. Міжнародний валютний фонд тягне з рішенням про надання кредиту: лише 29 серпня буде прийматись рішення про надання коштів, що мали надійти в країну ще в середині літа. «Заливати» особливо нічим.

Одні вважають, що «крайній випадок» вже настав. Інші запевняють: це «профілактичні» заходи НБУ, щоб гривні не стало «зовсім погано»

clip_image001Чиновники вже відкрито визнають, що проситимуть МВФ об’єднати два транші – червневий і вересневий – щоб утримати курс гривні в розумних межах і не допустити обвалу національної валюти.

«Крайніми» вирішили «призначити» експортерів: напередодні пізно ввечері Національний банк прийняв рішення про підвищення нормативу обов’язкового продажу валютної виручки експортерами з нинішніх 50% до 100% строком на три місяці. Механізм обов’язкового продажу валютної виручки залишився новим властям в спадок від «попередників», а вводилось воно теж як тимчасовий захід до стабілізації ситуації на валютному ринку.

Ще в квітні нинішнього року, коли «курсове піке» вже стало очевидним, деякі виробники експортної продукції знайшли способи, щоб взагалі «не заводити» валютну виручку в країну, або ж по максимуму відтягнути час її продажу.

Крім того, дається взнаки згортання українського експорту: його підривають торговельні обмеження і нестабільна ситуація в ключових промислових регіонах.

100% продажу це проба «на зуб» спекулятивної складової в поточній ситуації,
або дійсно визнання, що все погано
Ще недавно глава Нацбанку Валерія Гонтарєва запевняла, що взагалі не бачить сенсу в підвищенні нормативу продажу валютної виручки , хоча цей механізм розглядається як спосіб наповнення ринку валютою на «крайній випадок».

Експерти вважають, що підвищення нормативу продажу валютної виручки допоможе надати хоча б тимчасове «протверезне» і стабілізуючий вплив на ринок. Розбіжності лише в оцінці причин. Одні вважають, що цей «крайній випадок» вже настав. Інші запевняють: це «профілактичні» заходи НБУ, щоб гривня не стало «зовсім погано».

Навряд чи це принесе велику користь. Глава НБУ правильно говорила, що експортери продають від 70% до 100% валюти. Більше насторожує бажання уряду об’єднати два транші від МВФ.

Ринок став напруженіше з багатьох причин. Можна сидіти і чекати на «авось», а можна підготуватись на всякий випадок. Раціональніше завжди готуватись і до поганого, і до хорошого. Головне – заздалегідь. Поки нічого страшного не сталось, але хто знає, що буде. Тому «підстелити солому» там, де можна буде впасти, досить логічний крок.

Деякі експерти вірять, що «віджим» валюти у експортерів допоможе стабілізувати ринок і залити його валютою.

Експерти вважають, що зараз надзавдання уряду і Нацбанку утримати курсову ситуацію під контролем хоча б до кінця серпня – саме тоді має прийти «підкріплення» від МВФ на 2,2 млрд. Доларів. Це якщо Фонд все ж піде назустріч уряду і об’єднає два транші.

Після надходжень грошей МВФ буде вже психологічно легше. Якщо до цього часу ще й військові порадують своїми успіхами, то, думаю, напруженість по гривні дуже сильно впаде і в таких заходах необхідність відпаде сама собою.

Чекали долар по 11,7? Не чекайте …

Але навіть надходження грошей МВФ не означає, що резерви НБУ сильно збільшаться. Глава Міністерства фінансів Олександр Шлапак сказав, що Україна просить Фонд дозволити направити приблизно дві третини отриманих грошей на фінансування дефіциту держбюджету. Це само по собі прецедент. Три попередні програми Україна-МВФ, починаючи з часів уряду команди Тимошенко в часи президентства Ющенка і до нинішнього часу, не передбачали фінансування дефіциту бюджету. Фонд давав кредити виключно на поповнення золотовалютних резервів.

«Ми думали, що кошти, як і раніше, у попередні роки наших відносин з МВФ, всі підуть в Національний банк, але зараз змушені попросити, щоб з $ 1,4 млрд. траншу $ 1 млрд. пішов до державного бюджету, а $ 400 млн. – в Національний банк. Вони нам сьогодні потрібні, щоб розрахуватись з боргами, щоб не лізти в курсову різницю », – визнав Шлапак.

Це означає, що можливості впливу на курс за допомогою інтервенцій для регулятора практично не покращаться, тому в запасі у НБУ залишається лише адміністративний інструментарій. Він, до речі, теж зараз узгоджується між урядом і МВФ, щоб надати заходам впливу видимість ринкового механізму.

Прогнози представників економічної влади теж не відрізняються злагодженістю «генеральної лінії», що дестабілізує поведінку на валютному ринку особливо вразливих громадян. Ще недавно Гонтарева говорила про можливість повернення курсу до позначок 11,5-11,9 грн / $ і називала цю позначку «точкою рівноваги».

Шлапак, схоже, вже не вірить в таку можливість: «Моє переконання в тому, що ніяких підстав для зростання курсу, що він подолав позначку 13,5 грн / $, немає. Курс 12 грн / $ є абсолютно врівноваженим і міг би залишитись таким до кінця року, на що ми і розраховуємо ».

Девальвація, хоч і стимул для розвитку внутрішнього виробництва, але в теперішній ситуації це дуже небезпечний шлях. З нього дуже легко звалитись в інфляцію, а потім в гіперінфляцію

Експерти все більш і більш песимістично оцінюють перспективи гривні. Її зміцнення до 12 грн / $ все рідше називають «перспективою» і все частіше «шансом».

Але це реально тільки після завершення АТО та врегулювання газового питання. На жаль, ці питання поки зависли в повітрі. Тому в кращому випадку гривня зміцнюватиметься повільно. Але це теж стане позитивним знаком для інвесторів.

Олександр Гончаров, директор Інституту розвитку економіки, вважає, що послаблюючи гривню влада ступила на слизьку доріжку в спробі стимулювати економічне зростання.

«Доступний уряду і Нацбанку тільки один з найважливіших монетарних важелів – це ослаблення гривні. В той же час девальвація – це хоч якийсь стимул для розвитку внутрішнього виробництва. Правда, в теперішній ситуації це дуже небезпечний шлях. Тому що, з нього дуже легко звалитися в інфляцію, а потім в гіперінфляцію. Виходячи їх цього, думаю, подальшого ослаблення гривні нам не уникнути. Якщо говорити в абсолютних цифрах, то до кінця 2014 року долар бачу в межах 14-15 гривень ».

Фінансовий аналітик рейтингового агентства «Експерт Рейтинг» Віталій Шапран нагадує, що курсове піке запустив своєї псевдо відставкою прем’єр Яценюк , який таким чином хотів протягти через парламент узгоджені з МВФ законодавчі ініціативи.

«Ринок» дізнався, що НБУ зобов’язаний підтримувати певний мінімум ЗВР, і де-факто обмежений в інтервенціях, тобто ЗВР є, але витрачати їх не можна, тому профучастники ринку вже знали що НБУ обмежений в інтервенціях. Але ні НБУ, ні профучастники, ні поінформовані експерти не могли ж кричати: «До 29 серпня НБУ інтервенції проводити не може!». Хто уважно слухав – про обмеженість в інтервенціях повідомила Гонтарева в парламенті. Точніше, депутати з неї це «видавили». Як тільки НБУ отримає другий транш, його ЗВР виростуть і він зможе проводити інтервенції. Але сьогодні 20 серпня і напруженість на валютному ринку зростає. А оскільки НБУ не може урізати ліквідність системи, яка і так невелика, було прийнято рішення про 100% продажу валютної виручки. Я противник такого рішення, оскільки воно буде стимулювати експортерів «ховати» валютну виручку і побічно негативно відбиватись на фіскальній складовій. Сподіваюся що дана міра буде скасована після отримання другого траншу », – підсумував Шапран.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?