Новини світу кредитування та банківських послуг.

Купити заставне майно банку: як, де, за скільки?

Чим відрізняється покупка банківського конфіскату від покупки заставного майна за згодою позичальника? Які переваги та недоліки кожного варіанту? Де шукати пропозиції по заставному майну? Як взяти участь в аукціоні? Коли покупка заставного майна може виявитися вигідною?

Начальник відділу кредитування фізичних осіб Агрокомбанку

Як правило, охочі купити власне житло, розглядають два варіанти економії. Перший – участь у торгах про продаж житла, що знаходиться в іпотеці в банку. Другий – скористатися програмою придбання житла за підтримки ДІУ. Дану програму активно реалізує на ринку і наш банк.

Вартість предмета іпотеки на аукціоні може бути на 10-25% нижче ринкової. Але через тривалу підготовку до торгів (процес може займати кілька місяців), ринкова ціна закладеної квартири може вирости, а стартова ціна продажу нерухомості на торгах при цьому не змінюється.

Основними нормативно-правовими документами, що регламентують реалізацію заставного майна та організацію проведення прилюдних торгів, є: Закон України «Про іпотеку», Закон України «Про виконавче провадження», ст. 591 «Реалізація предмета застави» Цивільного кодексу України, Тимчасового порядку реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 16 квітня 2014 N 656/5.

Проведення торгів бере на себе державне підприємство, що відносяться до сфери управління Міністерства юстиції України, яким документи на реалізацію передаються державним виконавцем.

Деякі банки реалізують нерухомість в обхід торгів, – через агентства нерухомості або свої факторингові компанії. Через агентства нерухомості, як

clip_image001

правило, це відбувається більшою мірою в кінці року, коли банк прагнути позбутися поганих активів у балансі і закрити борг неплатників. Природно, що такий продаж нерухомості відбувається поза процедур примусового звернення стягнення, врегульованого Законом України «Про виконавче провадження».

В даному випадку банки не намагаються заробити на продажу предмета іпотеки, їх змушує необхідність повернути видані в кредит грошові кошти з відсотками. Таким чином, придбання житла через торги має свої «підводні камені», де потенційний позичальник не має можливості до участі в них чітко знати суму необхідних витрат на покупку обраного об’єкта. Наш банк рекомендує прозору і зрозумілу схему придбання житла – скористатися програмою іпотеки за підтримки ДІУ.

Директор департаменту по роботі з проблемними активами Банку Київська Русь

За результатами 2014 обсяг заставного майна, виставленого на аукціон скоротився на 10%. Основна причина – закриття багатьох торговельних організацій і введення нового механізму – електронних торгів. Це призвело до зупинки реалізації торгів приблизно на чотири місяці. Але вже в 2015 році обсяги проведення аукціонів знову почали зростати

Реалізація майна здійснюється після визначення його вартості (оцінки) відповідно до статті 58 Закону України «Про виконавче провадження». Проведенням публічного аукціону займається організатор аукціону – державне підприємство, яке належить до сфери управління Міністерства юстиції України і уповноважена організовувати заходи. Для участі в електронних торгах потрібно пройти процедуру реєстрації на веб-сайті, заплатити на рахунок організатора гарантійний внесок у розмірі 5% від стартової ціни лота, подати заявку на участь в електронних торгах за формою, розміщеною на веб-сайті.

Система забезпечує наявність у кожного зареєстрованого учасника особистого кабінету, доступ до якого здійснюється з використанням логіна і пароля такої особи. В особистому кабінеті учасника відображається інформація про електронні торги.

Заявка на участь в електронних торгах подається виключно за обраним лотом. Прийом заявок починається з моменту розміщення інформаційного повідомлення і закінчується не раніше ніж за три дні до початку проведення електронних торгів. Кінцевий термін подачі заявок на участь в електронних торгах з реалізації предмета іпотеки визначається не раніше ніж за одну годину до початку проведення електронних торгів. При цьому заявник забезпечує сплату гарантійного внеску для участі в цих електронних торгах не пізніше ніж за добу до початку їх проведення. У разі відповідності заявки зазначеним вимогам, система автоматично реєструє заявника як учасника електронних торгів. А в разі не проходження реєстрації, відповідна інформація направляється на електронну пошту заявника.

Визначення вартості майна боржника проводиться державним виконавцем відповідно до статті 58 Закону України «Про виконавче провадження» за ринковими цінами, що діють на день оцінки. Для оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, державний виконавець залучає суб’єкта оціночної діяльності – суб’єкта господарювання, який здійснює свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

На підставі копії протоколу переможець електронних торгів протягом десяти банківських днів з дня підписання протоколу здійснює розрахунки за придбане майно. На підставі протоколу про проведення електронних торгів та копій документів, що підтверджують розрахунок, складається акт про проведені електронних торгах або акт про реалізацію предмета іпотеки. Не пізніше наступного робочого дня з дня затвердження акта про проведені електронних торгах державний виконавець виносить постанову про зняття арешту з майна. Копії цієї постанови надсилаються не пізніше наступного робочого дня після її винесення переможцю та відповідному органу (установі) для зняття арешту.

Акт про проведені електронних торгів є документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, у випадках, передбачених законодавством. У разі придбання нерухомого майна, документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, є свідоцтво про придбання нерухомого майна з публічних торгів, яке видається нотаріусом на підставі акта про проведення електронних торгів. У разі придбання рухомого майна, акт про проведені електронних торгів є підставою для отримання майна в зберігача. Цей акт підтверджує виникнення права власності у особи, яка придбала рухоме майно.

Судові позови з боку позичальника банку – колишнього власника заставного майна на моїй практиці не зустрічалися. У кожному разі, вони вирішуються в судовому порядку.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?