Новини світу кредитування та банківських послуг.

Купуємо нерухомість економ-класу

Житло економ-класу доступніше будь-якого іншого через порівняно невисоку вартість і метраж. У Києві таким вважають житло по 9-15 тисяч гривень за квадратний метр і до 68 кв. м. загальної площею. Що потрібно знати для того, щоб інвестиція в таку нерухомість виявилася успішною.

Що таке житло економ-класу

Хоча українські закони не передбачають поділ житла по класах, на практиці все ж існує класифікація нерухомості. Всього можна виділити чотири види: соціальне, економ-, бізнес- і преміум-класу.

Самое недороге – соціальне житло. Хоча за нормами на одного мешканця такої квартири має припадає мінімум 20 кв.м., а висота стель повинна бути не менше 2,5 метрів, ніяких інших вимог до такого житла не передбачено. Ні технологія будівництва, ні кількість квартир на одному поверсі або в будинку ніяк не нормуються. Як правило, в соціальному житлі відсутній ліфт, сміттєпровід, паркінг для автомобілів, але в кожній квартирі є балкон.

Житло економ-класу відрізняється від соціального більш високими вимогами до якості і зручністю. На кожну квартиру, як правило, відводять одне паркомісце; обов’язкова наявність балкона, а часто і лоджії. При цьому технологія будівництва може бути лише трьох видів: монолітно-каркасна, збірна з панелей або цегляна кладка.

clip_image001[6]Примітно, що вимоги до житла бізнес-класу ненабагато відрізняються від вимог до економ-класу. Технологія будівництва може бути лише монолітно-каркасної або цегляною кладкою – але панельні будинки сьогодні і так практично не будують. Площа квартири на одну людину в будинку бізнес-класу має бути не менше 40 кв.м., в два рази більше, ніж в економ-класі. Самих квартир на одному поверсі має бути не більше восьми. Вимоги по наявності парковки, балкона і лоджії – ті ж.

Що стосується квартир у будинках преміум-класу, то їх зазвичай до 30 на один будинок і до чотирьох на один поверх. Стелі в таких будинках мають висоту мінімум в три метри. Обов’язкова наявність тераси і паркінгу на дві або більше машин на кожну квартиру.

В основному, на практиці найбільша різниця між житлом різного класу – в метражі і вартості. При цьому житло економ-класу вважається самим ліквідним через те, що його найлегше продати навіть у кризу.

Коли доцільна іпотека

У деяких випадках при купівлі житла доцільно взяти кредит – зокрема, якщо у вас бракує невеликої суми на покупку бажаного об’єкта, і є можливість погасити кредит за короткий термін. Незважаючи на те, що другий рік поспіль іпотечне кредитування заморожено, окремі банки все ж видають позики. Поодинокі угоди по іпотеці дійсно є, але цей продукт все ж на сьогодні дуже дорогий для українців. Враховуючи розмір ставок, купувати сьогодні житло варто тільки якщо планується дострокове закриття кредиту або якщо з’явилося хороша пропозиція по ціні. Іпотечне кредитування хоч і перетворилося на екзотичний продукт, деякі фінустанови все ще готові надавати кредити на покупку нерухомості. Найчастіше мова йде про партнерські програми з забудовниками. А самі позики доступні тільки при аванси понад 50%, на невеликі терміни до 3-5 років і за умови стабільного фінансового стану позичальника, підтвердженого документально.

При цьому шанси отримати кредит на іпотеку, заставою за якою виступає житло економ-класу, набагато вище, ніж у випадку з елітною нерухомістю. Отримати кредит на купівлю економ-житла набагато простіше, тому, що ліквідність такої нерухомості вище, а сума кредиту – нижче. А зараз як ніколи фінустанови прагнуть до диверсифікації.

Крім авансу не менше 50% і короткого терміну іпотеки в 3-5 років, для отримання кредиту необхідна позитивна кредитна історія позичальника, офіційна зарплата і працевлаштування в стабільній компанії. Єдиний реальний спосіб збільшити шанси отримати кредит на житло – підкріпити подавану заявку значним авансом і документами, що підтверджують платоспроможність. Причому оцінюючи останні, банки можуть дивитися не тільки на цифри в довідці, але і на саму компанію. Зрозуміло, шанси вище у тих позичальників, хто працевлаштований у великій стабільній компанії. Інші параметри мають менше значення.

Ставки по кредитах на покупку іпотеки на первинному ринку нерухомості строком на п’ять років коливаються в межах 20,5-26% реальних річних. Найдешевший варіант інвестиції в нерухомість під Києвом, обійдеться в 650 тисяч гривень. Щомісячний платіж по кредиту строком на п’ять років, авансом в 50% і реальною ставкою 26,06% річних складе 9585 гривень. Переплата – майже 40% від вартості квартири. При кредиті під 20,42% реальних річних щомісячний платіж зменшується до 8611 гривень, а переплата – до 30%.

20,42%

реал. річних

26,06%

реал. річних

Сума кредиту

325 000,00

Початковий внесок

325 000,00

Разові витрати (комісія)

8 125,00

4 062,50

Переплата по кредиту

258 222,77

195 693,23

Щомісячний платіж

9 584,96

8 610,51

Обходимо підводні камені

Вибираючи будинок, в якому ви хочете купувати квартиру економ-класу, відвідайте особисто місце – щоб побачити, наскільки комфортно вам буде там жити. Втім, в питанні вибору будинку та оцінки інфраструктури небезпечна й інша крайність – коли якийсь приміський район виявляється занадто густо заселений. Деякі забудовники торованим шляхом експлуатують розкручені напрямки, де ні щільність заселення, ні комунікації вже не витримують такого тиску. Вибираючи об’єкт, звертайте увагу на те, наскільки розвинена в районі дитяча та доросла інфраструктура, якісні чи дороги, не перевантажена чи траса, наскільки місцевість красива і чиста.

За словами експерта, при інвестуванні в житло економ-класу потрібно пам’ятати, що зайва реклама або надмірна увага до зовнішнього вигляду будинку – можуть означати економію забудовником на якості будматеріалів, комунікаціях та інше.

На закінчення

Звичайно, найголовніше при покупці квартири – перевірка забудовника на сумлінність, щоб об’єкт був успішно зданий в експлуатацію. У цьому вам допоможе вивчення документів забудовника, побудованих ним об’єктів і списку його партнерів.

У забудовника повинні бути:

  • ліцензія Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ;
  • дозвіл на будівництво, видане місцевим органом влади або рішення місцевої ради про виділення земельної ділянки;
  • дозвіл на проведення будівельних робіт;
  • проектна документація.

Попросіть у забудовника документ, що підтверджує право власності або користування землею. Якщо забудовник є власником землі, він повинен підтвердити це Державним актом на землю. Якщо ж земля отримана в користування, Вам повинні показати договір оренди. Але головне: будувати будинок повинні на землі «житлової та громадської забудови». Категорія землі повинна обов’язково бути вказана в документах.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?