Новини світу кредитування та банківських послуг.

Кулуарні розмови банкірів про валютний ринок

Згідно значенням офіційного курсу Нацбанку з початку року гривня пройшла шлях до точки стовідсоткової девальвації з 7,993 грн / $ до 15,75 грн / $. На динаміку котирувань валютного міжбанку іноді просто страшно дивитись.

Як змінився офіційний курс гривні з початку року

clip_image004«Однією з фундаментальних помилок НБУ після « революції гідности » стали невірна публічна риторика його топ-менеджменту на валютному ринку і волюнтаристична поведінка в банківській системі. Саме «НБУ Кубіва» запрограмував основні помилки і ініціював деструктивні процеси на валютному ринку, які «НБУ Гонтаревої» вже не зміг виправити або зупинити, привівши до трагічного падіння національної валюти з початку 2014 майже на 100% », – пояснив головний фінансовий аналітик РА «Експерт-Рейтинг».

Самі представники НБУ вже вголос визнають той очевидний факт , що величезні обсяги рефінансування, роздані регулятором банкам, зробили свій згубний внесок у розгойдування валютного ринку.

"Ми задокументували деякі випадки нецільового використання кредитів рефінансування, зокрема, для маніпулювання і спекуляцій на валютному ринку" – заявив перший заступник голови НБУ Олександр Писарук.

Але зараз, вся фінансово-банківська система опинилася в замкненому колі.

«Вкладники виносять гроші з банків – банкам потрібно рефінансування, а видане рефінансування потрапляє на валютний ринок і збільшує попит на долар і євро. Казка часів «НБУ Арбузова»

clip_image002

про «безпринципних банків-спекулянтів» зараз не працює. Отримуючи рефінансування, банки видають депозити в гривнях, після чого кошти надходять на валютний ринок, в т.ч. від імені вкладників. По суті це не банки-спекулянти, а натовп громадян, які прагнуть зберегти свої заощадження, плюс олігархат, який переслідує ті ж цілі », – пояснив Шапран.

Банкіри не особливо охоче зараз коментують те, що відбувається на валютному ринку, оскільки також затиснуті в лещата. З одного боку, мало хто насправді зацікавлений в розгойдуванні човна.

Тому одна частина фінансистів просто утримуються від публічних висловлювань на валютну тему. Ті ж, хто дозволяє собі коментарі, змушені говорити не всю правду з тієї ж причини – щоб не порушити хитку рівновагу, не спровокувати непотрібні інтерпретації. Про валютний ринк, його стан та перспективи найбільш стримані експерти сьогодні дають коментарі як про покійника: або добре, або нічого.

З іншого боку, багато років існує жорсткий диктат Національного банку, який має в своєму розпорядженні найширші інструменти формального і неформального тиску як на банки, так і на тих їхніх представників, які дозволяють собі публічні відхилення від генеральної лінії. Тому «зле» слово може дуже дорого обійтися.

Банкірам було запропоновано анонімно висловитись про політику регулятора на валютному ринку, допущені ним прорахунки, і головне – про ймовірні наслідки того, що ми зараз спостерігаємо.

clip_image005

Скарбник великого банку: Практика проведення валютних аукціонів з голландської схемою себе не виправдала. Курс все одно виходив спотвореним, навіть при невеликих обсягах заявок і торгів, і навіть відсіканні п’яти верхніх (чомусь потенційно названих НБУ спекулятивними).

Це призводило до того, що курс відсікання і середньозважений курс збільшувався стрибками. На тлі низьких обсягів реального ринку така практика призводить тільки до значних втрат для суб’єктів господарської діяльності. Зміни, які в механізм проведення аукціонів вніс регулятор, вітаються, так як при новій методиці розрахунку потенційно відбудеться поступове зниження курсів. Але це не призводить до автоматичного збільшення обсягів торгів. Щоб збільшити обсяг торгів, потрібно стимулювати експортерів до заводу валютної виручки в країну. Цього можна досягти тільки конструктивним діалогом з ними і прогнозованою поведінкою регулятора.

clip_image006

Заступник голови правління банку з іноземним капіталом: Постійне зростання курсу в останні дні не стимулює експортерів заводити валюту. Адже вони постійно чекають його подальшого зростання. А різниця в 50-60 копійок на день занадто істотна для них, тому що чим довше вони заводять валюту, тим більше їх курсовий дохід.

Щоб змусити експортерів заводити валюту, їм потрібно показати реальний курс, якому властиво зниження. Вони перестануть притримувати валюту через острах курсового «недозарабітку».

Теж саме стосується і потенційних сміливих інвесторів, які не побояться вкладати в українські активи на тлі сформованої ситуації. Поки щодня зростає курс – час працює на них, адже українські активи дешевшають у доларовому еквіваленті, тому вони не поспішають заводити інвестиції.

Чітка програма дій від НБУ та її неухильне виконання допоможе знизити курс сьогодні і продовжити цей процес на найближчі місяці. Тоді в інвесторів пропаде спокуса «дозарабітку» на курсовій різниці і вони активніше почнуть заводити ресурси.

clip_image007

Начальник управління ризиків банку, що входить до групи великих: Через нестабільне зростання курсу, імпорт падає, стає збитковим і ризикованим. НБУ має забезпечити продаж валюти під критичний список імпорту. Всі інші ризики бізнес має взяти на себе.

Так, це знизить попит на імпортні товари в магазинах і їх асортимент в продажу, але врятує економіку від гіперінфляції і збільшить зростання вітчизняного виробництва.

clip_image008

Голова Правління великого банку: Потрібно вводити заборону на дострокове розірвання вкладів вже зараз, інакше чергова хвиля дострокових зривів депозитів для покупки долара, зажене великі банки в необхідність знову взяття рефінансування для повернень вкладів, що знову призведе до замкнутого кола – зростання курсу – забирання депозитів – проблеми з ліквідністю в банків – купівля валюти населенням і тримання її під матрацем- відсутність коштів для кредитування економіки і рефінансування для забезпечення ліквідності – падіння ВВП – зростання цін – емісія – знову зростання курсу. Але при забороні на достроковий розрив вкладів треба знімати обмеження на зняття коштів по закінченню вкладів. Населення має чітко розуміти, що воно може забрати свої кошти і є господарем своїх заощаджень. Швидше за все, доведеться підвищувати поріг з гарантування вкладів до 250-300 тис. грн., інакше заможні вкладники просто не будуть нести кошти в банки, а саме заможні вкладники реально диктують погоду на ринку вкладів населення і саме вони є інвесторами української економіки.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?