Новини світу кредитування та банківських послуг.

Куди поїхав курс?

Більшість фінансистів впевнені, що курс ще має шанси повернутись до позначки 11,6 грн. / $, а що спостерігається зараз зростання долара обумовлене швидше психологічною напругою, ніж економічними факторами. Деякі банкіри вже заявили про те, що тимчасової ситуацією, що склалась не забарились скористатись валютні спекулянти, тому Національному банку потрібно або виходити з інтервенціями на валютний ринок, або знову застосовувати санкції до його особливо активним учасникам.

Як змінився курс долара на міжбанку
за останній місяць

clip_image002

Значна різниця між курсами купівлі та продажу сигналізує про спекулятивні складові готівкового курсу – банкіри чекають набігів на обмінники покупців валюти.

Сьогодні валютний міжбанк відкрився вище найбільш песимістичних прогнозів: 12,05-12,25 грн / $, тоді як ранкові прогнози до відкриття міжбанку були на рівні 11,9-12,25 грн / $. Сьогодні курс долара на міжбанку побив чотиримісячний рекорд. На початку квітня котирування злітали лише до позначки 12,14 грн / $.

Готівковий курс долара вже сьогодні можна побачити по 12,35 грн / $ на продаж. Купівля теж зросла з 11,70-11,75 грн / $ на минулому тижні до 12,00 грн / $. Значна різниця між курсами купівлі та продажу сигналізує про спекулятивної складової готівкового курсу – банкіри чекають набігів на обмінки покупців валюти.

Зліт за графіком

Ще на минулому тижні експерти прогнозували дестабілізацію курсу внаслідок заяви прем’єра Арсенія Яценюка про відставку, а експерти передрікали ймовірний короткостроковий зліт курсу, продиктований психологічними факторами.

Відставка прем’єра, як відомо, була спровокована провалом голосування в Раді щодо змін до бюджету. Вони до цих пір не прийняті, хоча спішно допрацьовуються для повторного внесення на розгляд депутатів у четвер. Головною метою перегляду бюджету та паралельного внесення поправок до Податкового кодексу є підвищення податкового навантаження на бізнес, зниження соціальних витрат держави і, як наслідок, більш збалансований фінансовий кошторис.

Цього вимагає Міжнародний валютний фонд, кредити якого допомагають Україні триматись на плаву і уникати дефолту. До цих пір саме чітка позиція МВФ про фінансову підтримку уряду допомагала підтримувати курсову стабільність і відносно прогнозовану економічну ситуацію в країні.

На готівковому ринку досить помітний стрибок попиту на долар. Підвищення котирувань міжбанку і готівкового ринку обумовлено розпадом коаліції в парламенті і заявою прем’єра Яценюка про відставку. Сплеск попиту на валюту може виявитись нетривалим. Навіть якщо Рада прийме відставку прем’єра, влада зробить все можливе, щоб уникнути серйозних змін і забезпечити подальшу підтримку з боку МВФ, яка є життєво важливою для підтримки платоспроможності країни.

Слід додати, що уряд повинен направити величезні кошти на погашення зовнішніх валютних зобов’язань. У серпні виплати складуть лише 3,9 млрд. доларів, але вже у вересні та жовтні обсяг виплат складе 6,4 млрд. і 7,8 млрд. доларів відповідно. Таким чином, зовнішня фінансова підтримка для України стає дійсно життєво важливою.

Масла у вогонь підлив напередодні ввечері в прямому ефірі на ICTV прем’єр-міністр Яценюк, який останнім часом став надто часто вимовляти заборонене для перших осіб країни ще кілька місяців тому слово «дефолт».

Нацбанку є сенс вплинути на тих валютних спекулянтів, які підняли курс вище, ніж 12,2 грн / $ «При цій ситуації в парламенті у нас підвисали 1,5 млрд доларів, які вже були на шляху виділення. 500 млн доларів – це Світовий банк і один мільярд доларів – це Міжнародний валютний фонд. Відсутність голосування за ці законопроекти – наступний крок – це дефолт країни », – заявив Яценюк на« Свободі слова ».

Не такий страшний вовк?

У той же час експерти поки не схильні драматизувати «курсові гойдалки». Коментатори очікують не тільки рішення бюджетної проблеми і продовження фінансування з боку МВФ, але і прогнозують повернення курсу до вже звичним відмітками 11,6-11,7 грн / $.

«У четвер у Верховній Раді буде обговорюватися питання про те, в якому форматі уряд продовжить своє існування. Це може внести визначеність і заспокоїти валютних спекулянтів …… Не виключаю, що після тимчасових коливань гривня знову повернеться до курсу 11,6 грн. за долар », – сказав« Капіталу »глава аналітичного підрозділу інвесткомпанії « Eavex Capital »Дмитро Чуріна, підкресливши, що поки не бачить передумов економічного характеру для подальшого ослаблення гривні.

Ігор Львов, голова правління банку « Фінанси і кредит », очікує реакції Національного банку, який не повинен спокійно спостерігати, як« загрались »деякі валютні спекулянти.

Влада сама дали ринку і населенню невірний сигнал, коли заявили про перегляд курсового орієнтира на кінець поточного року з 10,8 до 12 грн / $

«Нацбанку є сенс вплинути на тих валютних спекулянтів, які підняли курс вище, ніж 12,2 грн / $, – сказав банкір « Вістям »- Курс 11 , 7 грн / $, який був раніше, влаштовував усіх, незважаючи на те, що він теж завищений ».

У вигляді крайнього заходу з боку НБУ для стабілізації курсу експерти не виключають зупинки торгів на валютному міжбанку. Такі прецеденти в новітній економічній історії України вже бували.

У той же час експерти називають ще ряд причин валютної дестабілізації. Одна – ймовірна друк грошей, якщо Україна все ж не отримає зовнішнього кредитного фінансування. Це посилює девальваційні очікування учасників фінансового ринку.

Інші кажуть, що влада сама дали ринку і населенню невірний сигнал, коли заявила про перегляд курсового орієнтира на кінець поточного року з 10,8 до 12 грн / $ – про це публічно заявив Анатолій Максюта, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі.

Керівник аналітичного підрозділу групи «Інвестиційний Капітал Україна» Олександр Вальчишен вважає, що Мінфін застосував застарілу практику, даючи орієнтир щодо курсу, чим заклав неправильні очікування як у населення. Представник ICU впевнений, що транш від МВФ, який Україна безсумнівно отримає, заспокоїть ситуацію на валютному ринку.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?