Новини світу кредитування та банківських послуг.

Крим-2014: українці відмовились, а росіяни не приїхали.

Обіцянки російської влади завантажити туристичну інфраструктуру спірного півострова дали протилежний ефект: нечисленні роздратовані російські туристи, яким в останній момент поламали плани літнього відпочинку, пусті пляжі здравниці, непривітні й роздратовані кримчани. Багато хто з них через політичні перипетії залишились без звичної сезонної роботи і доходів.

У нинішньому році Крим так і не дочекався напливу російських туристів, а українці відмовились відпочивати на анексованій території «з принципу». Кримчани сумно жартують, що головною конкурентною перевагою в боротьбі за туриста стали вільні пляжі. Вперше за багато десятиліть літо в Криму – мертвий сезон. Плутанина при перетині кордонів, зміна гривні на рублі, паралізована банківська система, проблеми з доставкою продуктів – все це відчувають на собі не тільки жителі півострова, але і туристи, які зважилися на екстремальний відпочинок.

Як проходить курортний сезон в Криму?

Початок курортного сезону в Криму явно не задався: вельми небагатолюдні пляжі, порожні ресторанні майданчики, погано приховуване розчарування на обличчях місцевих городян. На травневі свята, коли до Криму приїжджає перша хвиля туристів, було і зовсім порожньо. Першого травня зазвичай велика кількість місць заброньовано в готелях. Цього року такого не було.

Кримчани вірять у відновлення потоку туристів, що приїдуть росіяни, які замінять всіх інших відпочиваючих?

Швидше чекають дива. Багато людей розуміють: добре вже довго не буде. У нашому уявленні курорт повинен бути веселим, безтурботним і доступним. Тут зараз все не так. Проте, багато кримчан продовжують сліпо сподіватися. Є частина людей, які вірять, що все буде добре, але мені здається, вони відірвані від реальності. У Криму зазвичай з 15 квітня офіційно починається курортний сезон. Але цього року, ні 15 квітня, ні 1 травня, ні 9-го травня звичного буму не сталось. За винятком, мабуть одного дня в одному місті Криму. Я маю на увазі святкування Дня Перемоги чи просто перемоги «російської весни» в Севастополі 9 травня. І вже очевидно, що в червні напливу туристів теж не буде. Кримчан почали запевняти, що «червень – це не сезон, а вже в липні-серпні туристи підтягнуться».
Російська влада обіцяли, що всі росіяни поїдуть до Криму відпочивати … Російські політики і телебачення обіцяли близько 8 млн. туристів. Але ці слова залишилися словами, а на ділі все зовсім інакше. Українці не хочуть їхати до Криму, нескладно зрозуміти чому. Росіяни, нехай не в великій кількості, але в Крим все ж приїжджають. Росія бюджетними грошима не тільки субсидує авіаперельоти, але також практично зобов’язало співробітників багатьох структур, у тому числі і силових, скорегувати відпускні плани і відвідати Крим. Але через проблеми з транспортом і перетином кордонів не всі росіяни доїжджають до Криму: багато хто, не дочекавшись черги на поромній переправі, розгортають свої автомобілі в бік дому.

clip_image001

Росіяни-то хоч раді, що тепер будуть відпочивати в Криму?

По-різному. Є чимало людей, яких російська влада просто змусили відмовитися від закордонних або інших поїздок і «наполегливо рекомендували» відпочивати в Криму. Представники російських силових структур дуже різко відгукувалися з цього приводу, вони абсолютно не раді цьому. Боюсь, що ми стаємо свідками такої «взаємної Нерада». Раніше мені часто доводилося не раз чути скарги від готельних менеджерів у готелях Ялти, що краще б до них їхали «хороші і щедрі» туристи з Москви, бо українці часто «рахують кожну копійку». Але склалось не так як мріялось. Вже прибувши росіяни кажуть: «Щось все у вас тут бідненько, ні в яке порівняння з тією ж Адигеєю». Що на це відповісти? Як є: «Крим – курорт для бідних».

За кримськими цінами важко сказати, що відпочинок там для «бідних» …

Крим хотів проміняти «бідних» українських туристів на «багатих» росіян. Хоча, заради правди, потрібно визнати, що з України завжди їхали різні туристи. Були такі, які не рахував гроші, платили по 500 $ за окремий номер на добу. Сьогодні ж багато українців не їдуть до Криму з принципу – у людей залишилася образа на кримчан. Я пам’ятаю, ще до 15 березня з України часто писали в інтернеті слова підтримки Криму. Багатьма кримчанами така підтримка відкидалася. Звучали слова, що їх хочуть збити з правильного шляху, підкупити і так далі. Тому можу припустити, що українцям просто прикро: вони протягнули руку дружби кримчанам, але ті її попросту відкинули.

clip_image002

Але все-таки деяка кількість російських туристів є. Люди не бояться їхати в Крим?

Безумовно є, але і серед росіян інтерес до відпочинку в Криму дуже сильно знизився. Багато з них їдуть не з великою охотою і часто з настороженістю. Будь-яка людина хоче нормального розслабленого відпочинку. Те, що відбувається в Криму дуже далеко від цього.

Не дуже радо Крим зустрічає російських туристів …

У травні існувала така практика, коли багато росіян приїжджали з Ростова-на-Дону, Краснодара, інших регіонів для того щоб затаритись продуктами з магазинів. Скуповували горілку, сигарети, консерви, херсонські овочі. Тут, виявляється і горілка краще і дешевше, і масло рослинне по виграшній ціні, та й багато ще чого. Вони не розуміють або не бажають розуміти, що в більшості зараз товар на полицях кримських магазинів – це складські запаси. Продукти на півострів все частіше доставляють з перебоями. Вже говорять про введення карток на товари, про продовольчий колапс … Поки продукти ще є. Але асортимент не такий, як раніше, та й ціни інші і часто непередбачувані, в супермаркетах черги. Але повертаючись до питання про гостинність Криму, можу сказати наступне: є, як мінімум, дві категорії туристів, яких не особливо жадали бачити кримчани. Перша – це такі ось «мародери», а їх інакше не назвати. І друга – в основному бюджетники, яких практично силою заганяють на відпочинок до Криму. Звичайно, є й інші туристи, з числа тих, кого тут звуть «кримнашістами», є прості росіяни, далекі від політики. Але, боюся, цього російського «ура-патріотизму» і «святого небачення» може вистачити, хіба тільки на один разок «покримітись». Це не створить Криму статус «туристичної Мекки». Мабуть, прийшов час Криму трохи відпочити від туристів.

clip_image003

Людей з Росії заганяють, щоб створити видимість курортного сезону?

Швидше, створити видимість, що сезон не зірваний, хоча реально він зірваний. Є знайомий бізнесмен в Ялті, у якого свій невеликий готель. Російські туристичні куратори у нього запитали: «Яка собівартість одного людино-місця на добу для твого готелю? Він відповів: «Гривень 100». На це йому запропонували: «Тоді будеш продавати путівки за 80 грн.». У підсумку, тоді він путівки продавати просто відмовився, в травні його готель був практично порожній. Тепер йому російські туристичні компанії диктують нові умови: рентабельність повинна бути 2-3%, не більше, інакше російським відпочивальникам буде не вигідно. Він зараз, як і багато інших власники міні-готелів, вважав за краще залишити свій готель порожнім. Зараз вже багато, хто задіяний у туристичному бізнесі приходять до думки, що простіше взагалі закрити або хоча б тимчасово прикрити свої готелі. Прибутку все одно не буде, але можна хоча б уникнути величезних збитків.

Нинішній курортний сезон уже «скинули з рахунків»?

Місцеві бізнесмени припускають, що як такого сезону в Криму не буде ще років два-три. Людська пам’ять дуже чіпка, і наступного року мало хто захоче ризикувати відпочинком. Проблеми, з якими зіткнулися відпочиваючі в цьому році, залишаться в пам’яті, а в гіршому випадку ще й обростуть чутками. При цьому, не варто також забувати, що поїздка до Криму – все ж не найдешевше задоволення. За такі ж гроші в світі існує величезна кількість альтернатив. Але впадають у відчай в Криму ще не все. Деякі вірять у краще, зараз досить часто звучить як магічне заклинання: «Народ не сваріться, все буде добре в Криму! Треба трохи потерпіти, все разом не можна зробити ». Але у багатьох надії тануть швидше, ніж можна було припустити. Після провального травневого і червневого заїздів всім доводиться більш песимістично коригувати свої плани.

Нова влада активно змінює управлінців на півострові: місця звільнених українців займають російські експати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?