Новини світу кредитування та банківських послуг.

Кредити готівкою: на які цілі їх беруть українці

Політична та економічна нестабільність змусила деякі банки «заморозити» кредитування. В тих, що ще кредитують дізнались хто саме бере кредит і на які цілі.

Ще до кризи фінустанови активно видавали кеш-кредити. Позичальнику просто потрібно було надати довідку про доходи з пристойною сумою і підтвердити офіційне працевлаштування. Максимальна сума кредиту досягала 200 тис. грн., І це без поруки та застави.

clip_image001Зараз же отримати кредит готівкою не так просто. Насамперед, тому що видають кеші лише кілька банків ( Альфа-Банк , Михайлівський, дери Агріколь). Багато банків призупинили свої програми кредитування (UniCredit, Platinum, ВТБ). Решта кредитують тільки «своїх» – власників зарплатних карт банку ( Дельта-Банк , ПУМБ ).

Хто вони – позичальники

Згідно з дослідженням Райффайзен Банку Аваль , у кредитному портфелі банку представлені клієнти різних вікових груп (26-65 років). Також значна увага приділяється щодо нового сегменту позичальників – пенсіонерам.

Що стосується роду діяльності, то найчастіше банк надає кредити працівникам сфери обслуговування, торгівлі, бюджетних організацій, освіти і сільського господарства.

Портрет позичальника в інтернеті – офіційно працевлаштовані люди віком від 25 до 40 років.

Гендерна структура позичальників говорить про те, що кредити готівкою беруть як чоловіки, так і жінки (55% / 45%) Що стосується рівня доходу позичальників, то він знаходиться в широкому діапазоні. І це незважаючи на те, що переплата за такий кредит буде від 35% до 100% річних.

Критерії кредиту

Розмір кредиту готівкою в Україні може досягати 50-100 тис. гривень. Оформити його можна на 3-5 років. Середній розмір кредиту становить приблизно 14-20 тис. гривень.

Середня сума за кеш кредитами становить близько 18 000 гривень. Цього достатньо, щоб придбати великі покупки, такі як побутова техніка. Також її достатньо, щоб доповнити відсутні для великої покупки фінансові кошти.
За словами керівника проекту кеш-кредитування банку «ГЛОБУС» Миколи Демченка, гроші беруться на все те, на що середньостатистичний українець не може поки дозволити собі витратити певну суму грошей відразу, а кредит дозволяє не відкладати всі ці блага на потім.

Схожу оцінку дають і в інших банках: наприклад, в «Райффайзен Банку Аваль» середня сума становить близько 14-16 тис. гривень, у Глобус банку – 10-15 тис. грн. 90% позик оформлені строком на 24-36 місяців.

За цілями отримання коштів під відсотки розподіл наступний:

  • ремонт нерухомості – 42%,
  • оплата послуг – 12%,
  • покупка техніки – 10%,
  • рефінансування – 7%,
  • розвиток бізнесу – 5%.

За словами експертів, в останні пару місяців кредитні програми не змінювалися, а от в умови банки внесли зміни.

За останні півроку за існуючими кредитними програмами тарифи не змінювались, оскільки кожен продукт просувався на ринку і має свою репутацію. Хоча такі умови, як максимальна сума кредиту, строк і наявність довідки про доходи, зазнали змін.

Суми знизились, терміни скоротились, наявність довідки про доходи стало обов’язковим. Нові програми по кредитах готівкою виводились на ринок з більш високою вартістю, тому в середньому вартість беззаставних кредитів зросла за останні півроку.
Штрафи не привід повертати кредит

У спокійні часи порядку 20-30% портфеля виходять на прострочення понад 30 днів. Від 50 до 70% з них у підсумку гасяться. Ще близько 20-30% кредитів клієнти регулярно платять із запізненням, недоплачують, пропускають платежі, але в підсумку погашають.

Цікаво, що навіть високі штрафи за факт виникнення прострочення (до 120 грн. в деяких банках) і підвищений відсоток на прострочену частину (до 60%) не стимулюють таких позичальників дотримуватися платіжної дисципліни. Такі кредити, як правило, рано чи пізно виплачуються, а штрафні санкції дають банкам додатковий дохід. Інші клієнти – справні платники, педантично дотримуються графік платежів. Сьогодні багато банків відзначають зростання прострочених на 15 і більше днів кредитів приблизно в 1,5-2 рази.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?