Новини світу кредитування та банківських послуг.

Кредитування: підсумки минулого року та прогнози на 2015

Кредитні картки.

Коментує директор департаменту з розвитку банківських продуктів банку «Ренесанс Кредит» :

Нестабільна ситуація в політиці та економіці однозначно вплинула на кожного в 2014 році. Причому включаючи обидві сторони – як клієнтів банків, так і самі банки. Клієнти банків стали відноситись до банківського сектору з меншою довірою, приймаючи рішення про зняття депозитів. Це спричинило за собою один зі найбільш значущих відтоків коштів з депозитів фізосіб у банківській системі за останні кілька років. Для банків це стало справжнім «краш тестом», перевіркою на фінансову стійкість.

clip_image002У свою чергу, банки змістили фокус з короткострокового кредитування, в якому ринок розвивався останні кілька років, на залучення депозитів з ринку.

Одним із ключових факторів, який вплинув на рішення банків обмежити короткострокове кредитування, стало погіршення спроможності населення виплачувати кредити через негативних економічних і політичних умов.

Таким чином, підтримка депозитного портфеля і контроль якості кредитного портфеля – це два головних фокуси для активності банків у минулому році. Роком кредитування 2014 називати не доводиться.

В останні місяці 2014 ми спостерігали позитивні тенденції на ринку, і в 2015 році можемо очікувати деякі поліпшення. У 2015 році банки буду відновлювати свою активність в короткостроковому кредитуванні, але, однозначно, звертаючи особливу увагу на ризики – вибираючи клієнтів з кращим профілем і кредитною історією, а також пропонуючи дещо менші суми, ніж до кризи.

Однозначно, це не задовольнить повною мірою існуючий попит на продукти цього сегмента. Але клієнти зі стабільним джерелом доходу і гарною кредитною історією, які вчасно виплачували попередні кредити або поточні, можуть розраховувати на пропозиції банків в частині привабливих кредитних лімітів.

Зростання вартості фондування для банків, у свою чергу, може спричинити за собою відповідне збільшення вартості кредитних продуктів і для клієнтів.

Позитивна тенденція 2014, яка продовжиться і в 2015 році, це зміна в поведінці клієнтів кредитних карт.

У попередні роки клієнти в більшості розглядали кредитну карту як заміну кеш-кредиту, знімаючи відразу весь кредитний ліміт готівкою в банкоматі.

У 2014 році ми спостерігали, що користувачі починають сприймати і більш активно використовувати кредитну карту вже як зручний інструмент розрахунку за покупки на постійній основі.

Збільшилась кількість покупців, які вже повноцінно використовують функціонал кредиток для економії і комфортної альтернативи кешу. Наприклад, це інтерес розплачуватись карткою за покупки в пільговий період без відсотків або оформляти окремі транзакції для оплати рівними частинами за зниженою ставкою на 2-3 роки, як в розстрочку.

Все це для розвитку продукту – величезний крок вперед в порівнянні з тією моделлю поведінки, коли клієнт знімав всі засоби кредитного ліміту готівкою.

Автокредитування

Коментує директор департаменту автокредитування ПАТ « Кредобанк »:

В області автокредитування (та й не тільки в автокредитуванні) в Україні 2014 став роком серйозних потрясінь. Частина лідерів ринку або значно скоротила свою присутність на ньому, або взагалі припинила кредитування покупки автомобілів фізособами.

Для порівняння, якщо на початку року, що в цьому сегменті банківських послуг було представлено (і відповідно реально кредитували) близько 20 банківських установ, то станом на грудень 2014 таких залишилося не більше 5.

Причини такого скорочення кількості гравців ринку є прямим наслідком важкої соціально-політичної, і, як наслідок, важкої економічної ситуації.

Крім того для 2014 року були характерні певні нетипові сплески купівельної активності, пов’язані в першу чергу з активізацією відкладеного попиту, який у свою чергу стимулювався, як правило, періодами знецінення національної валюти .

У той час, як в «спокійні роки» на динаміку продажів вплив чинила в основному сезонність або певні дії пов’язані зі змінами принципів оподаткування та митного оформлення нових авто.

З іншого боку такі, не зовсім оптимістичні результати, створять передумови для якісної зміни принципів функціонування цього ринку, будемо сподіватись, у найближчому майбутньому.

Прогнози в сегменті автокредитування – досить стримані. На 2015 рік практично немає передумов навіть для досягнення обсягів продажів нових автомобілів в поточному році (і як наслідок – обсягів видаваних кредитів, у кількісному вираженні).

І це незважаючи на те, що 2014 з точки зору показників був, м’яко кажучи, не найкращим за останні 7 років. Стриманий, але відносно оптимістичний прогноз кількості продаваних автомобілів на 2015 рік – до 80 000 штук.

На ринку автокредитування це може відповідати 1000 – 1800 кредитів щомісяця (в залежності від активності банків у цьому сегменті).

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?