Новини світу кредитування та банківських послуг.

Кредит після смерті позичальника: яка його доля?

Після смерті людини її спадкоємці успадковують все його майно, серед якого можуть бути не тільки корисні речі, але і борги, які переходять до спадкоємців.

У деяких випадках, особливо – при невеликій цінності успадкованого майна, такі кредити лягають непосильним тягарем на плечі родичів померлого. У останніх виникає логічне запитання: як звільниться від загалом-то чужих боргів і не втратити право успадковувати інше майно.

Відповідальність спадкоємців за боргами спадкодавця

Кожен із спадкоємців несе відповідальність за боргами померлого в межах і у відповідність з часткою успадкованого майна – це положення прописано в ЦК. Перш ніж вступити в права спадкування, необхідно визначити, хто і в яких частках повинен погашати кредити що лишились після померлого родича. Найчастіше це питання вирішується за згодою сторін. Єдиний спосіб за відсутності згоди – судовий розгляд.

Якщо мова йде про заставний кредит, він легко може бути погашений з коштів від реалізації предмета застави. Спадкоємці повідомляють про смерть позичальника банку і, якщо вони вирішують не платити по кредиту, заставу реалізується (продається). Кредит, не забезпечений заставою, спадкоємці повинні сплатити самостійно.

Окрема проблема – прострочення і нараховані банком пені і штрафи. Далеко не завжди про існування кредиту спадкоємці дізнаються відразу. А банк, дотримуючись положень договору, вже нарахував величезні суми штрафних санкцій. Закон не регулює подібні спірні моменти, але суди найчастіше стають на бік спадкоємців – банк має право вимагати повернення боргу, але не нарахованих за прострочення сум.

Тому якщо банк наполягає на виплаті боргу і нарахованих за несплату штрафів, сміливо звертайтеся до суду: штрафи за прострочення не повинні нараховуватися з моменту смерті боржника.

Слід мати на увазі, що спадкоємці відповідають за боргами померлого тільки в межах успадкованого майна. Тому, приміром, якщо успадкована квартира оцінюється в 300 тис., а загальний розмір взятих померлим кредитів – 500 тис., спадкоємці несуть відповідальність перед кредиторами тільки в межах 300 тис.. У цьому випадку від спадщини набагато простіше відмовитися, так як «в сухому залишку» спадкоємці нічого не отримають. Але відмова необхідно оформити, щоб у банку не виникло в майбутньому претензій.

Як не платити кредит родичам, якщо позичальник помер

Є кілька способів уникнути виплати боргу померлої особи:

  1. відмова від спадщини. У цьому випадку обов’язку погасити борг у потенційних спадкоємців просто не виникає;
  2. погашення боргу страховою компанією, якщо життя позичальника була застрахована;
  3. спів позичальник по кредиту погашає борг замість позичальника і не пред’являє претензій до спадкоємців.

У всіх інших випадках платити по кредиту померлого, якщо Ви вступили в права спадкування, обов’язково. У разі непогашення боргу самого позичальника, банк пред’явить свої вимоги до спадкоємців, яких суд зобов’яже виплатити кредит.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?