Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

Кредит на житло або автомобіль, який подружжя оформляли разом, доводиться виплачувати і в разі офіційного розриву відносин. Лягають в цьому випадку фінансові зобов’язання на плечі лише одного з подружжя, або виплачувати кредит колишнє подружжя все ж буде разом?

Сам факт розірвання шлюбу ніяк не впливає на кредитні взаємовідносини з банком. Оплачувати кредит повинен той з подружжя, ім’я якого зазначено в кредитному договорі як позичальника. Але не варто забувати про те, що часто один з подружжя є поручителем по кредиту, а значить – буде зобов’язаний виконувати всі взяті на себе зобов’язання згідно з договором поруки.

Зобов’язання поручителя прирівнюються до зобов’язань позичальника і в разі виникнення прострочення по кредиту, банк буде звертатися до поручителя з метою стягнення заборгованості.

imageКрім цього, в українському законодавстві прописані особливості поділу майна, якими зумовлені фінансові обов’язки подружжя у разі розлучення.

Так, згідно з ч. 3 ст. 61 Сімейного кодексу України, якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім’ї, то гроші, інше майно, в тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. Отже, за загальним правилом майно, набуте подружжям у кредит, є спільною власністю подружжя.

Крім цього, ст. 70 СК України передбачено, що у разі поділу майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.

А відповідно до ст. 65 СК України, згідно з якою якщо договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, то він створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї.

Тобто, чоловік і дружина, незалежно від припинення шлюбу, мають рівні права та обов’язки щодо спільно нажитого в шлюбі майна, тому розірвання розірвання шлюбу не звільняє подружжя від зобов’язань по кредиту, за рахунок якого це майно було придбано.

Для того, щоб вирішити питання розподілу власності, придбаної в іпотеку, колишнім подружжю краще прийти до спільного рішення самостійно, інакше розділ кредитного майна і боргових зобов’язань буде вирішуватися в судовому порядку. Згідно загальної судової практики, борги розподіляються пропорційно присуджених часткам у спільному майні.

Але якщо подружжя, розриваючи шлюб і розділяючи майно, не хочуть бути сторонами за договором застави, ними може бути прийнято інше, альтернативне рішення – про продаж майна та повернення кредиту банку. Продаж житлового приміщення, яке виступало заставою по іпотеці, повинно здійснюватися за згодою сторін і під контролем банку-кредитора.

Банк-кредитор повинен здійснювати контроль за своєчасністю та повнотою виконання умов, встановлених відповідним кредитним договором. Якщо ж один з подружжя відмовиться виконувати умови кредитного договору, фінустанова вправі здійснити захист своїх інтересів відповідно до чинного законодавства.

Джерело: www.banki.ua

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.