Новини світу кредитування та банківських послуг.

Конкуренція в іпотечному сегменті зростає

Сьогодні на ринку житла спостерігається явне протиріччя, яке полягає в зростанні цін на нерухомість і зниження активності покупців. Все це сприяє загострення суперництва банків у сегменті послуг з іпотечного кредитування. Боротьба йде таким чином, що умови надання іпотеки у різних кредитних установах практично зрівнялися.

Що стосується ануїтету та стандартного варіанту погашення заборгованості, то тут вже неможливо в чомусь випередити конкурентів, всі вже про це всі знають. А ось на рівні процентних ставок і надання різних додаткових умов банки і ведуть активну боротьбу.

На сьогоднішній день спостерігаються дві основні тенденції – відмова від доларових кредитів на користь гривневих і перехід до більш жорстких вимог для позичальників. Причиною таких змін багато експерти і банкіри вважають американська іпотечна криза, а також збільшення частки валютних ресурсів у банків України. Є й інша точка зору, яка полягає в тому, що такі зміни викликані появою на українському ринку іноземних банків, яким властива інша система роботи та оцінки інвестицій. На практиці ж ми спостерігаємо, що ідея з доступними кредитами не прижилася, оскільки досить важко забезпечити позичальникам посильну кредитне навантаження. До того ж банки повністю відмовилися від надання позик без початкових внесків через те, що ціни на нерухомість стали рости помітно повільніше, а значить, ризики зростають.

Марними виявилися обіцянки кредиторів знизити вартість житлових кредитів у 2008 році. Ніякі західні технології тут поки що не в змозі допомогти. Насправді все просто: навіщо знижувати процентні ставки, якщо позичальники в чергу стоять? Тому деякі великі учасники ринку змогли навіть підняти свої відсотки ще в 2007 році. Якщо подивитися на західну практику розвитку іпотеки, проценти за яким не перевищують 7% річних, можна сподіватися, що ціни на житло рано чи пізно почнуть падати. На заході спостерігається наступна залежність: зниження процентних ставок за кредитами веде до зростання цін на нерухомість, і навпаки. Але різниця в тому, що на Україні доходи населення підвищуються не так швидко, як ростуть ціни на житло. І виходить, що придбавати квартири за існуючими цінами багато хто не в змозі, продавці не хочуть втрачати свій прибуток, а іпотечні кредити коштують досить дорого.

Не дивлячись на це, існують і позитивні тенденції на іпотечному ринку. З’являються кредити терміном до 30 років. Для позичальників це дуже вигідно, навіть не дивлячись на підвищення відсотків. Ще одним приємним зміною є відмова багатьох банків від обмежень за обсягом кредитування. Також відходить у минуле практика застосування штрафних санкцій при достроковому погашенні позик. Ситуація з додатковими витратами і відсотками по кредиту поступово прояснюється. Щомісячні комісії замінено збором за видачу в розмірі 1% від суми кредиту. Тепер у позичальника з’явилася можливість вибирати систему погашення позики. Процентні ставки за доларового кредитування при покупці новобудов коливаються від 11,2 до 14%, на вторинному ринку від 11 до 13,7%.

Кожен банк бажає, щоб його умови виділялися з величезного переліку стандартних пропозицій. Тому іноді з’являються дуже цікаві програми. Наприклад, кредит під 12% річних. Це стало можливим завдяки співпраці з Державною іпотечною установою, що надає позики для банків під 9,5%. Різницю в 2,5% кредитор забирає собі. Але є істотний мінус для позичальників – високі вимоги.

Наступне цікаве пропозицію одного з банків – це кредит у швейцарських франках. Економія в порівнянні з кредитом у доларах становить 30%, але це можливо тільки якщо курс франків не виросте щодо гривні. Тому багато хто воліє не кредитуватися в євро і франках.

Активно використовується схема, за якою позичальнику пропонується спочатку виплачувати тільки відсотки, а потім тіло кредиту. Це вигідно тим, що скорочуються щомісячні виплати, а потім можна погасити заборгованість без всяких штрафів. Така схема дуже зручна тим, у кого не вистачає засобів в даний момент, але є перспективи зростання заробітної плати.

Деякі банки пропонують таку схему розрахунків: позичальник протягом двадцяти п’яти років виплачує тільки 60% тіла кредиту та відсотків за нього, а після цього одноразово вносить всю суму, що залишилася. Завдяки цій програмі виходить досить мала сума щомісячного платежу, що робить її самої доступної на сьогоднішній день. Єдине, про що потрібно пам’ятати, це ті 40%, які належить виплатити цілком. Їх слід поступово збирати. Якщо ж ви віддаєте перевагу звичайний варіант погашення, з вас буде стягуватися щомісячна комісія.

Існує ще один спосіб кредитування, за якою банк нараховує не фіксований, а плаваючий відсоток. Принцип освіти процентної ставки полягає у сумі індексу міжнародного фінансового ринку і постійного банківського відсотка. Таку програму поки що пропонує лише один банк, його відсоток становить 6,6%, отже, реальна ставка разом з індексом буде 9,68%. Виглядає дуже заманливо, але і ризик досить великий, так як індекс може і зрости.

В цілому ж ситуація на іпотечному ринку складається таким чином, що через посилення умов кредитування в сегменті новобудов позичальники змушені шукати нові варіанти. Хтось купує вторинне житло в містах-супутниках, а хтось вибирає придбання землі. На жаль, ризик по цьому виду кредитування вище, ніж на житловому ринку, тому число банків, що пропонують таку програму, дуже мало. У зв’язку з цим відсоткова ставка на земельну кредит вище на 1-3%. В цілому експерти оцінюють цей сегмент ринку є досить перспективним при деяких змінах законодавства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?