Новини світу кредитування та банківських послуг.

Кому банки дають кредити

У 2016 році кредитування залишалося млявим, хоча ліквідності банкам вистачало. Загальний кредитний портфель скоротився, як і обсяг кредитів, виданих населенню. Чого очікувати від кредиторів в 2017 році. 

Хто кредитує

За підсумками 10 місяців 2016 року загальний кредитний портфель платоспроможних банків становив 942 млрд грн. «За січень – вересень залишок кредитів, виданих підприємствам і домогосподарствам платоспроможним банками, скоротився на 2,6% за фіксованим курсом», – сказано в Звіті про фінансову стабільність НБУ .


Найбільшими кредитними портфелями за підсумками минулого кварталу володіли Приватбанк (180 млрд грн), державні Ощадбанк (65 млрд грн) і Укрексімбанк (55 млрд грн), російський Сбербанк (40 млрд грн) і Укрсоцбанк (33 млрд грн) .В десятку лідерів за розміром кредитного портфеля також увійшли Альфа Банк 29 (млрд грн) і Промінвест (26 млрд грн), Райффайзен Банк Аваль (25 млрд грн), ПУМБ 25 (млрд грн) і Укрсиббанк (18 млрд) . Найбільш активними в роздрібному сегменті залишалися Приватні (24 млн грн в портфелі фізосіб), Укрсоцбанк (17 млрд грн), Райффайзен банк Аваль (5,5 млрд грн), ОТП (4,5 млрд грн), Укрсиб (4,8 млрд грн) і Альфа-банк (4,6 млрд грн).

Споживче пожвавлення

«За січень-вересень кредити домогосподарствам на споживання і на нерухомість скоротилися за фіксованим курсом на 5% і 17% відповідно», – йдеться в звіті НБУ. Частка фізичних осіб в кредитному портфелі банків, за даними НБУ, скоротилася з 21% в 2013 році до 16,2% на кінець III кварталу.

Ситуація на ринку кредитування мало відрізняється від 2015 року, говорять банкіри. Кредитування стримують низька платоспроможність населення високі процентні ставки. Станом на 13 грудня, середня ставка за кредитами в національній валюта перебувала на рівні 14,4%, у валюті – 6,8% Незважаючи на загальну статистику, в ряді великих банків роздрібні портфелі незначно збільшилися. Фінансисти констатують зростання попиту, перш за все, на карткові позики, кеш-кредити, кредити на товари.

Вибіркове зростання

Найбільші кредитні портфелі юросіб за підсумками минулого кварталу були у Привата (155 млрд грн), Ощад (66 млрд грн), Укрексімбанку (55 млрд грн), Сбербанку (39 млрд грн), Промінвестбанку 26 (млрд грн), Альфа-банк ( 24 млрд грн) і ПУМБ (22 млрд грн).

За даними НБУ, загальний портфель бізнес-кредитів скорочується, незважаючи на те, що процентні ставки падають. З початку року середні ставки по кредитах юросіб в національній валюті скоротилися на 6,7 п.п., до 13,9%. Окремим банкам все ж вдається значно нарощувати портфелі, в основному це стосується фінустанов з іноземним капіталом. Агропромисловий комплекс, за оцінками регулятора, залишається єдиним сектором, де банки збільшили кредитування в цьому році. За дев’ять місяців приріст в цілому по галузі за фіксованим курсом склав близько 16%. «Показники галузі дають всі підстави сподіватися на те, що тенденція буде продовжуватися», – йдеться в звіті НБУ.

Кредити чекають реформ

У 2017 році ситуація з кредитуванням навряд чи глобально зміниться. Ринок роздрібного кредитування продовжить тренди нинішнього року, найбільш затребуваними продуктами в цьому сегменті будуть залишатися кредити готівкою, карткові кредити і кредити на товари.  За умови стабільної ситуації на ринку і зростанні рівня ліквідності по системі ставки по кредитах для фізичних осіб продовжать знижуватись. Серед причин, які гальмують розвиток банківського бізнесу, фінансисти називають відсутність правового захисту прав кредиторів.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?