Новини світу кредитування та банківських послуг.

Коли водій зобов’язаний вийти з авто, якщо його зупинив співробітник ДАІ?

Радить радник юридичної компанії «LA Group» Олександр Ружицький:

Ко4онстітуціей України встановлено, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Інспектори Державної автомобільної служби є посадовими особами органу державної влади, а тому зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» водії транспортних засобів зобов’язані виконувати розпорядження працівників міліції, в тому числі Державтоінспекції, які даються в межах їх компетенції, тобто «законні» розпорядження.

Законами України не встановлено право інспектора ДАІ вимагати у водія вийти з автомобіля у зв’язку з його зупинкою.

Інструкцією з питань діяльності підрозділів ДПС ДАІ (затвердженої Наказом МВС України від 27 березня 2009 року № 111) передбачено, що працівникам ДАІ для розмови з водієм не обов’язково запрошувати його вийти з автомобіля, крім випадків:

– Усунення технічну несправність транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;

– Коли є достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані сп’яніння;

– Коли водій або пасажири підозрюються у вчиненні злочину;

– В інших випадках, коли необхідно участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

bigДепартамент ДАІ України дав власне тлумачення цієї норми в листі від 18.09.2013 р. № 4/3-8835 і прийшов до висновку, що за наявності вищевказаних підстав за працівником ДАІ законодавчо закріплено право вимагати від водія вийти з транспортного засобу.

Однак, ми не до кінця згодні з таким тлумаченням, оскільки Інструкцією прямо не закріплено право інспектора ДАІ вимагати у водія вийти з транспортного засобу, натомість міститься диспозитивним норма про відсутність у інспектора обов’язки запрошувати водія вийти з автомобіля в певних випадках. Якщо при тлумаченні цієї норми «відштовхуватися» від зворотного, то у інспектора ДАІ є обов’язок запросити водія вийти з автомобіля в певних випадках. Проте обов’язок інспектора запросити не кореспондується з обов’язком водія вийти з автомобіля, оскільки «запрошення» не є «вимогою» в нашому розумінні даної норми.

Право інспектора ДАІ вимагати що-небудь у водія повинно мати імперативний характер, тобто бути прямо передбачено законом. Наприклад, право вимагати у водія пред’явлення документів прямо передбачено законодавством і цьому праву кореспондує обов’язок водія пред’явити відповідні документи. Лист Департаменту ДАІ, яким передбачено право інспектора ДАІ вимагати у водія вийти з автомобіля за певних умов, не є нормативно-правовим актом, а тому носить рекомендаційний характер.

Також слід пам’ятати, що згаданій вище Інструкцією передбачено, що взаємини між інспекторами ДАІ та водіями повинні грунтуватися на принципах дотримання законності, забезпечення свободи та недоторканності особи та її прав, уважному, доброзичливому і шанобливому ставленні до громадян. Доброзичливе і шанобливе ставлення має бути взаємним, тому вважаємо, що при виникненні описаної вище ситуації водії повинні керуватися не тільки законом, а й принципами розумності і «піти назустріч» інспекторам ДАІ, коли їх вимога або «запрошення» є законним і справедливим по своїй суті .

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?