Новини світу кредитування та банківських послуг.

Кілька цінних прогнозів, які допоможуть бізнесу заглянути в майбутнє

Провідні аналітики і політологи вважають, що геополітична карта світу може зазнати ряд змін в найближчому майбутньому. Експерти впевнені, що в найближчі десятиліття склад Великої сімки суттєво зміниться, а деякі країни в теперішньому своєму вигляді і зовсім перестануть існувати. Що конкретно прогнозують економісти і політологи?

США vs Китай

Думка про те, що Китай незабаром очолить світову економіку, живе в умах людей вже не один рік. Багато хто з нас вже звикся з необхідністю вивчати китайську мову, на якій скоро буде говорити півсвіту. Чи так це?

Довгий час роль єдиної наддержави належала Сполученим Штатам Америки. США займає першу позицію в рейтингу країн за рівнем ВВП. Китайці у 2010 році обійшли за цим показником Японію і влаштувались на другій сходинці.

За даними МВФ, ВВП Китаю за 2013 склав $ 13400000000000., Проти $ 16800000000000. у США. При цьому темпи зростання китайської економіки значно вище, ніж у американської. Згідно з прогнозами МВФ, в 2014 році ВВП Китаю виросте на 7,5%, а США – тільки на 2,75%.

І все-таки Китай другий. Авторитарна система багато в чому ускладнює економічне зростання. Навіть перехід до ринкової економіки в Китаї здійснюється на основі п’ятирічок. Компартія продовжує контролювати ринок з метою підтримки державних компаній.

За оцінкою британської компанії CEBR , Китай стане найбільшою економікою світу не раніше 2022 року. Але в будь-якому випадку економіка США залишиться найуспішнішою в світі завдяки дешевій енергії та інноваціям.

Другий азіатський гігант.

Згідно з дослідженнями компанії Price Waterhouse Coopers, до 2050 року обігнати США і Японію за обсягом ВВП зможе також і Індія, у якої є потенціал стати країною з найбільш швидкозростаючою економікою в світі. До середини XXI століття частка країни у світовому ВВП зможе вирости до 13%. Основним рушійним чинником у цьому процесі стане молоде працездатне населення.

В ході стрімкого зростання зміняться і ключові галузі промисловості країни. Якщо зараз в Індії переважає аутсорсинг виробництва західних компаній, то надалі на перший план вийде експорт власної високотехнологічної продукції. Що стосується Японії, то, на думку британських вчених з CEBR, вона вживатиме політику збільшення грошової маси, намагаючись домогтись економічного зростання. Однак ієна буде слабшати, що опустить Японію у рейтингу ВВП на 4-е місце. Крім того, для Японії буде особливо гострою і проблема перенаселення.

Відродження Османської імперії та Речі Посполитої

На думку багатьох експертів, в ХХІ столітті новими ключовими гравцями на економічній карті світу стануть Туреччина і Польща. Згідно з аналізом CEBR, економіка Туреччини до 2028 року може стати однією з найбільших у Європі з ВВП $ 3400000000000. За цим показником Туреччина обжене Францію і Італію. Такому економічному успіху сприятиме доступ Туреччини до ринків Західної Європи, а також невисокі витрати на робочу силу. У той же час завдяки вигідному географічному положенню у Туреччини є всі шанси стати на чолі ісламського світу. Саме так вважає популярний американський політолог Джордж Фрідман, автор книги «Світ у наступні сто років» , в якій він виклав свій можливий варіант розвитку подій.

Фрідман також припускає, що нинішнього європейського лідера – Німеччину – на цій посаді може змінити Польща. Американський аналітик пояснює прийдешнє домінування Польщі в Європі її конфронтацією з Росією. За рахунок цього конфлікту країна зможе залучити на свою сторону прибалтійські республіки і країни Східної Європи, які об’єднаються в блок. Вже зараз помітні прагнення Польщі зміцнити свої позиції в країнах колишнього СРСР. Яскравим прикладом тому служить проект ЄС «Східне партнерство», ініціатором якого виступила саме Польща.

Економічні проблеми Росії

Той же Джордж Фрідман озвучив версію, що зростання економіки Росії буде найповільнішим серед інших країн з економікою, що розвивається. Одна з причин – зменшення чисельності працездатного населення. На думку Фрідмана, в XXI столітті Росія і зовсім розпадеться на початку 2030-х рр. Також Фрідман прогнозує, що боротьба Росії з США за вплив у Східній Європі змусить першу вкладати величезні кошти в нарощування військової потужності. В економіці Росія продовжуватиме покладатись лише на видобуток нафти і газу.

Латиноамериканський підйом

На якісно новий рівень можуть вийти і латиноамериканські країни – Бразилія і Мексика. Ключем до їх економічному зростанню буде грамотна фінансова та інвестиційна політика. Так, експерти CEBR вважають, що Бразилія обжене Британію та Німеччину і стане 5-й за величиною економікою світу. Німеччина і Великобританія до 2028 року займуть 6-е і 7-е місце в рейтингу. Мексиканська економіка, за прогнозами, з поточного 14-го місця за рівнем ВВП підстрибне до 9-го. Країна має високий економічний потенціал багато в чому завдяки становищу в Північній Америці.

Джордж Фрідман вважає, що через демографічну ситуації США потребуватиме мексиканської робочій силі. Цікаво, що в перспективі саме Мексика може підірвати міць Сполучених Штатів. Передбачається, що численна мексиканська діаспора в США спровокує політичну кризу в країні, і до кінця століття це призведе до збройного конфлікту між двома державами. Чи варто довіряти прогнозам? Не завжди. До світової кризи 2008 року економісти робили зовсім інші передбачення. Тоді очікувалось, що найбільшими економіками світу стануть Франція, Німеччина, Італія, Японія, Великобританія, Канада і США. Все ж ми бачимо, що багато прогнозів вже почали збуватись. Так що, якщо ви все ще не записались на курси китайської і не відправили дітей на навчання в польський вуз, то поспішіть хоча б забронювати готель в Акапулько на найближчі вихідні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?