Новини світу кредитування та банківських послуг.

Касова загроза: міфи і реальність для підприємців.

З 1 липня набувають чинності зміни до законодавства, внесені ще наприкінці грудня при прийнятті так званої податкової реформи. Одне з найбільш актуальних і болючих питань для бізнесу – необхідність платникам єдиного податку (ЄП) 3-ї групи використовувати з другого півріччя касові апарати (РРО).

Нагадаємо, з початку року змінився склад груп платників ЄП. До першої віднесені фізособи-підприємці з доходом до 300 000 грн на рік, до другої – з доходом до 1,5 млн грн на рік, до третьої – до 20 млн рік. Саме цій групі з 1 липня потрібно використовувати РРО.

clip_image002Політики і податківці пояснюють цей крок надмірно великою часткою тіньового ринку в країні – понад 60% ВВП – і необхідністю посилити контроль за обігом готівкової гривні. Також, за задумом чиновників, це дозволить скоротити обсяги контрабанди: багато підприємців торгують контрафактною продукцією, не відображаючи її у звітності, і якщо проводити її через касовий апарат, то доведеться пояснювати походження товару.

Аргументи бізнесу, противився введенню РРО, настільки ж традиційні: на їхню думку, це дискредитує саму ідею спрощеної системи, посилює фіскальний тиск і тягне за собою високі додаткові витрати на суму понад 40 млрд. грн. За останні півроку підприємці неодноразово протестували проти впровадження РРО і досягли певних послаблень.

Журналісти розбиралися, що із заяв політиків і бізнесменів щодо РРО – популізм і міфи, а що – реальність.

1. РРО потрібні всім платникам ЄП. Міф

Насправді з 1 липня касові апарати необхідні тільки «єдиноподатникам» 3-ї групи, тобто фізособам, чий річний дохід становить від 1,5 млн. до 20 млн. грн. Це досить численна, але не наймасовіша група підприємців: левова частка бізнесменів задовольняється меншими оборотами.

По-друге, РРО не потрібні для платників, які торгують за безготівковий розрахунок, на ринках або в пересувних торгових точках. Ще одне застереження – касовий апарат не потрібен, якщо підприємство продає товар власного виробництва з оформленням прибуткового касового ордера.

Зміни в закон, прийняті Верховною Радою

1 липня 2015:

Касові апарати не будуть введені для підприємців І групи та підприємців – фізичних осіб II і III групи з доходом до 1 млн. гривень. Також скасовується положення про застосування штрафів до таких підприємців.

2. Купівля, установка і обслуговування РРО обійдуться дуже дорого. Міф

У середині червня ГРС, очолювана Ксенією Ляпіною, опублікувала розрахунки, згідно з якими весь комплекс дій по встановленню та обслуговуванню касового апарату в перший рік обійдеться підприємцю в 71 000 грн. Об’єктивність цих розрахунків викликає сумнів.

По-перше, сам РРО можна купити набагато дешевше, ніж вважає глава ГРС: новий апарат коштує від 3500 грн., а на ринку вистачає і техніки б / у, яка ще дешевше. По-друге, більше половини витрат Ксенія Ляпіна відвела на наймання бухгалтера, хоча у більшості єдинників 3-ї групи подібна людина є в штаті або підприємець сам може готувати звіти.

3. При першій перевірці за невикористання РРО взагалі не штрафуватимуть. Міф

Поширена помилка. Як роз’яснили в одній з ДПІ Києва, насправді не штрафуватимуть тільки за першу виявлену операцію без використання касового апарату. Тобто якщо в ході першої перевірки виявлять кілька випадків продажу товару без РРО, буде застосований алгоритм: перша угода – штраф 0 грн, друга – штраф 100% від суми продажу, третя і наступні – 500% від минулих «мимо каси» грошей. Перевірка може виявити десятки і сотні проведених поза РРО операцій.

1. РРО потрібні при покупці через інтернет. Реальність

Це правда: тепер при замовленні товару в інтернет-магазинах або оплаті на сайті доведеться застосовувати касові апарати. У самій податковій стверджують, що це зроблено не тільки для контролю за платниками податків, але і для захисту прав споживача: при наявності чека він зможе повернути товар інтернет-магазину. Як пояснюють в ГФС, чек повинен видаватися кур’єру при доставці замовлення або клієнту при отриманні товару. Інтернет-магазини, зареєстровані за кордоном і обслуговуючі клієнтів з України, не підпадають під цей закон.

2. РРО потрібні обмінним пунктам і при прийнятті готівки для подальшого переказу. Реальність

Насправді агентськими обмінним пунктам – тобто фірмам, що працюють від імені фінустанов – РРО потрібні були завжди. Зараз їх доведеться встановити і в касах банків, чого раніше не було потрібно. Аналогічно і з прийняттям готівки для подальшого переказу. Але цей пункт викликає найбільшу кількість суперечок і неясностей: чи потрібні, наприклад, РРО для терміналів самообслуговування поповнення мобільних телефонів або оплати інших послуг? Поки що податкова це питання не прояснила.

3. При установці РРО підприємець отримує імунітет від перевірок до 1 січня 2017 року. Реальність

Дійсно, всі платники, що почали використовувати касові апарати до 1 липня, звільняються від перевірок. Але тільки перевірок касової дисципліни – на інші види контролю це не поширюється. Зараз розглядається питання про те, щоб звільнити від перевірок і бізнесменів, які уклали до 1 липня договір на поставку РРО з виробником. Але поки це лише припущення.

Джерело: ЛIГАБiзнесIнформ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?