Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?

Визначити історично, коли з’явилися перші гроші не можливо. Вчені та фахівці у цій галузі визначають цей час лише за згадками про них у древніх письменах. Одна з таких згадок датована приблизно 2500 роком до нашої ери. Вона дійшло до наших днів у вигляді клинописного тексту на глиняній табличці з Давнього Межиріччя. У ньому згадується про проведений платіж, що складався з декількох мір срібла. Після цього в ряді стародавніх державних утвореннях метали в певній кількості стали виконувати мірні функції, тобто функції грошей, що згодом призвело до появи монет.

Перші гроші залежно від культури, розвитку і заняття народів були різноманітними. До наших днів дійшли найрізноманітніші перекази про древні гроші. Розповімо про деякі їх них.

Кам’яні гроші представляли собою кам’яні диски різних діаметрів з отворами в центрі. Найбільші досягали до 4 метрів у діаметрі. Перебували такі гроші в обороті серед жителів островів Яп (нині – Федеральні Штати Мікронезії). Служили вони еквівалентом при обміні товарами, платою за послуги та судові витрати.

clip_image002

Галерея кам’яних грошей на островах Яп.

Гроші у вигляді металевих сокир використовували індіанці Америки в часи завоювання їх іспанськими конкістадорами. Зокрема, в Мексиці, індіанці використовували при проведенні платежів, так звані, боби какао і невеликі мідні сокири, які не використали у господарстві через непрактичність і м’якість металу.

Соляні бруски, як платіжний засіб, широко застосовувалися в країнах різних частин світу. Наприклад, можна привести Давню Русь або Ефіопію, де соляні бруски самородної солі в якості грошей використовувалися аж до 20-х років минулого століття. А у війську Юлія Цезаря римські легіонери частину жалування отримували сіллю. Слід так само відзначити, що англійське слово salary – «зарплата», походить від латинського слова sal – «сіль».

clip_image004

Гроші з кам’яної солі (Ефіопія).

Велика рогата худоба так само в певний час вважався грошової мірою. Навіть у наш час в деяких країнах Африки стада великої рогатої худоби є грошовим еквівалентом і мірою при проведенні торговельних або обмінних операцій.

Гроші у вигляді пір’я застосовувались в обороті жителів деяких островів Тихого океану. Представляли вони собою тонкі червоні пір’їни довжиною до 10 сантиметрів, які склеювались між собою або зв’язувалися рослинними волокнами з ліан в круги – своєрідні бухти. Використовувалися такі гроші для взаємних розрахунків і покупках залежно від яскравості пір’я: чим яскравіше бухта, тим дорожче вона використовувалася при обміні.

clip_image006

Дрібна розмінна монета з пір’я і рулон з грошей-пір’я (острови Санта-Крус).

Гроші у вигляді раковин використовувалися в різні часи і в різних країнах. Так, наприклад, раковини каурі використовувалися в Китаї ще в 1500 році до нашої ери, про що свідчать древні письмена. Так само раковини використовувалися у вигляді грошей в країнах Африки, Таїланді, Індії, на островах Індійського і Тихого океанів.

clip_image008

Раковини каурі (Стародавній Китай).

Перші згадки про гроші у вигляді монет датовані 7 століттям до нашої ери. Згідно давніх писемних джерел, перші монети представляли собою металеві пластини неправильної форми з витісненим малюнком і застосовувалися в обороті на території Царства Лідія, яке розташовувалось в Малій Азії. Виготовлялись вони з природного сплаву золота і срібла, і для визначення їх ваги на них витіснявся певний малюнок, що на сучасних монетах називається номіналом.

clip_image010

Лідійський монета 610-600 роки до нашої ери.

Витиснений малюнок виконував роль друку, мітки, герба або клейма, яким місцевий правитель вказував точність ваги монети і її торговий еквівалент. Поступово монети поширилися по всій Греції, а з часом по всій Європі.

clip_image012

Менетіл Іонії (650-600 роки до нашої ери).

Перші монети не з дорогоцінних металів почали виготовлятися і вводитися в обіг приблизно в 600 році до нашої ери в Китаї. Вони карбувалися з заліза і його сплавів з вуглецем. Саме в цей час китайці застосували на практиці таке поняття як номінал монети.

Перші паперові гроші з’явились в Китаї в 910 році, завдяки двом причинам: тодішній торговій кризі та передовим технологіям виробництва паперу. Тоді правителі Китаю заборонила розписки купців між собою і ввели свої векселі, які й стали прообразом сучасних паперових грошей.

clip_image014

Перші паперові гроші (Китай).

Розквіт і експансія паперових грошей відбулась лише після 1440, коли І.Гуттенберг винайшов перший друкарський верстат для виробництва книг, який також використовували для масового друку грошей.

Будемо вдячні за оцінку
Дуже поганоПоганоПосередньоДобреВідмінно (Поставте оцінку першим)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.