Новини світу кредитування та банківських послуг.

Історія виникнення грошей, від каміння до паперу.

Визначити історично, коли з’явилися перші гроші не можливо. Вчені та фахівці у цій галузі визначають цей час лише за згадками про них у древніх письменах. Одна з таких згадок датована приблизно 2500 роком до нашої ери. Вона дійшло до наших днів у вигляді клинописного тексту на глиняній табличці з Давнього Межиріччя. У ньому згадується про проведений платіж, що складався з декількох мір срібла. Після цього в ряді стародавніх державних утвореннях метали в певній кількості стали виконувати мірні функції, тобто функції грошей, що згодом призвело до появи монет.

Перші гроші залежно від культури, розвитку і заняття народів були різноманітними. До наших днів дійшли найрізноманітніші перекази про древні гроші. Розповімо про деякі їх них.

Кам’яні гроші представляли собою кам’яні диски різних діаметрів з отворами в центрі. Найбільші досягали до 4 метрів у діаметрі. Перебували такі гроші в обороті серед жителів островів Яп (нині – Федеральні Штати Мікронезії). Служили вони еквівалентом при обміні товарами, платою за послуги та судові витрати.

clip_image002

Галерея кам’яних грошей на островах Яп.

Гроші у вигляді металевих сокир використовували індіанці Америки в часи завоювання їх іспанськими конкістадорами. Зокрема, в Мексиці, індіанці використовували при проведенні платежів, так звані, боби какао і невеликі мідні сокири, які не використали у господарстві через непрактичність і м’якість металу.

Соляні бруски, як платіжний засіб, широко застосовувалися в країнах різних частин світу. Наприклад, можна привести Давню Русь або Ефіопію, де соляні бруски самородної солі в якості грошей використовувалися аж до 20-х років минулого століття. А у війську Юлія Цезаря римські легіонери частину жалування отримували сіллю. Слід так само відзначити, що англійське слово salary – «зарплата», походить від латинського слова sal – «сіль».

clip_image004

Гроші з кам’яної солі (Ефіопія).

Велика рогата худоба так само в певний час вважався грошової мірою. Навіть у наш час в деяких країнах Африки стада великої рогатої худоби є грошовим еквівалентом і мірою при проведенні торговельних або обмінних операцій.

Гроші у вигляді пір’я застосовувались в обороті жителів деяких островів Тихого океану. Представляли вони собою тонкі червоні пір’їни довжиною до 10 сантиметрів, які склеювались між собою або зв’язувалися рослинними волокнами з ліан в круги – своєрідні бухти. Використовувалися такі гроші для взаємних розрахунків і покупках залежно від яскравості пір’я: чим яскравіше бухта, тим дорожче вона використовувалася при обміні.

clip_image006

Дрібна розмінна монета з пір’я і рулон з грошей-пір’я (острови Санта-Крус).

Гроші у вигляді раковин використовувалися в різні часи і в різних країнах. Так, наприклад, раковини каурі використовувалися в Китаї ще в 1500 році до нашої ери, про що свідчать древні письмена. Так само раковини використовувалися у вигляді грошей в країнах Африки, Таїланді, Індії, на островах Індійського і Тихого океанів.

clip_image008

Раковини каурі (Стародавній Китай).

Перші згадки про гроші у вигляді монет датовані 7 століттям до нашої ери. Згідно давніх писемних джерел, перші монети представляли собою металеві пластини неправильної форми з витісненим малюнком і застосовувалися в обороті на території Царства Лідія, яке розташовувалось в Малій Азії. Виготовлялись вони з природного сплаву золота і срібла, і для визначення їх ваги на них витіснявся певний малюнок, що на сучасних монетах називається номіналом.

clip_image010

Лідійський монета 610-600 роки до нашої ери.

Витиснений малюнок виконував роль друку, мітки, герба або клейма, яким місцевий правитель вказував точність ваги монети і її торговий еквівалент. Поступово монети поширилися по всій Греції, а з часом по всій Європі.

clip_image012

Менетіл Іонії (650-600 роки до нашої ери).

Перші монети не з дорогоцінних металів почали виготовлятися і вводитися в обіг приблизно в 600 році до нашої ери в Китаї. Вони карбувалися з заліза і його сплавів з вуглецем. Саме в цей час китайці застосували на практиці таке поняття як номінал монети.

Перші паперові гроші з’явились в Китаї в 910 році, завдяки двом причинам: тодішній торговій кризі та передовим технологіям виробництва паперу. Тоді правителі Китаю заборонила розписки купців між собою і ввели свої векселі, які й стали прообразом сучасних паперових грошей.

clip_image014

Перші паперові гроші (Китай).

Розквіт і експансія паперових грошей відбулась лише після 1440, коли І.Гуттенберг винайшов перший друкарський верстат для виробництва книг, який також використовували для масового друку грошей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?