Новини світу кредитування та банківських послуг.

Іноземний капітал домінує в українській банківській системі.

Частка іноземного капіталу в банківському секторі України вперше перевищила 50%. Такі дані минулого тижня опублікував НБУ. Після чого банкірам було задано два простих питання: які загрози для країни таїть висока частка іноземного капіталу і чим він допомагає системі. На перше питання редакція попросила відповісти представників іноземних банків, на друге – українських. Впоралися не всі. 

Що хорошого в іноземному капіталі

Голова правління банку ПУМБ

Позитив у тому, що серед двох можливих стратегій – підтримка банку і відмова від нього, була обрана стратегія підтримки. Це говорить про відповідальність акціонерів, про високий потенціал банківської системи і про те, що великий бізнес бачить перспективи свого розвитку в цій країні.

Домінування іноземних банків – неоднозначне питання. Домінування капіталу не завжди означає домінування в якості сервісу. Важливо, щоб присутність в вигляді капіталу не була пасивною. Гравці повинні приносити з собою нові технології і новий досвід. В такому випадку це, без сумніву, підвищує конкуренцію на банківському секторі, від чого, в кінцевому рахунку, клієнт лише виграє.

З точки зору стійкості банківської системи важливо, щоб зберігався здоровий баланс між українським і зарубіжним капіталом. Відсутність локального бізнесу – це завжди кризова ситуація, яка може призвести до нестабільності в системі, якщо раптом хтось з гравців з іноземним капіталом вирішить покинути ринок.


Чим загрожує висока частка іноземного капіталу?

Директор департаменту організації, стратегії і корпоративного управління Кредобанку

Іноземні інвестори завжди були більш дисципліновані в виконанні регуляторних вимог НБУ і в першому півріччі збільшували статутні капітали своїх дочок активніше в порівнянні з місцевими банками. Але слід зазначити, що опублікований НБУ показник недосконалий, оскільки не характеризує реальну ринкову частку «іноземців» в банківському бізнесі, яку доцільно оцінювати за активами або кредитним портфем. На сьогодні реальна частка банків з іноземним капіталом в активах банківської системи становить близько 40%, що не дозволяє поки що говорити про їх домінування на українському ринку.

Але один з «іноземних» банків за останні 10 років не став банкрутом, а їхні клієнти не втратили свої гроші. Тому збільшення частки іноземного капіталу в банківській системі України слід тільки вітати, оскільки це підвищує її стійкість в період внутрішніх і зовнішніх потрясінь. Реальні ризики для України пов’язані виключно зі збільшенням частки російського капіталу в банківській системі, враховуючи що в Україні працюють переважно «дочки» російських держбанків.

Успішний досвід Польщі свідчить, що збільшення частки банків з іноземним капіталом в активах банківської системи до 60-70%, є абсолютно «здоровим» сценарієм розвитку української банківської системи. Домінування «іноземних» гравців на українському банківському ринку є практично безальтернативним варіантом в перспективі наступних 5 років.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?