Новини світу кредитування та банківських послуг.

Інфляція наздоганяє ставки по депозитах

Вперше за останні кілька років прибутковість банківських депозитів змагатиметься з динамікою інфляції. Згідно з даними агентства «Thomson Reuters», середня прибутковість гривневого депозиту сьогодні становить 19,3-19,8 залежно від терміну. Це дуже близько до заявленого в нинішньому році офіційним прогнозом інфляції. За прогнозом НБУ вона повинна скласти близько 17%, деякі економічні експерти більш песимістичні і дають орієнтир 20%.

clip_image002Індекс UIRD, всупереч численним прогнозам банкірів про майбутнє зниження ставок, яке очуються протягом місяця, ось вже протягом декількох тижнів вперто рухається вгору до позначки 20%.

Часи «депозитного раю», коли при нульовій інфляції банки платили за вклади по 25-28% річних, відходять у минуле. Банкіри вже не готові залучати гроші будь-якою ціною.

Королівство кривих дзеркал

Як свідчить аналіз пропозицій банків, за останній місяць окреслилась тенденція зниження навіть найпривабливіших пропозицій. Ще наприкінці травня і початку червня можна було знайти пропозиції з прибутковістю до 28%. Зараз же максимальна пропозиція 26,57% річних від « Дельта Банку ». Середнє значення пропонованої прибутковості коливається в межах 22-25% серед середніх і невеликих банків. Ще менш щедрі «іноземці», такі як Райффайзен Банк Аваль , УкрСиббанк , ОТП Банк . Їх пропозиції в межах 14-19% річних.

У державних банків явно немає «єдиної партитури», за якою вони грають свою «депозитну партію»: пропозиції Укрексімбанку , Ощадбанку і Укргазбанку від 18,4% до 20,5%.

Але ці дані трохи розходяться з «Українським індексом депозитних ставок для фізосіб» (UIRD), який розраховується агентством «Thomson Reuters». Значення індексу, всупереч численним прогнозам банкірів про зниження ставок, яке очуються протягом місяця, ось вже протягом декількох тижнів вперто йде вгору до позначки 20%.

Як змінились ставки по депозитах у гривні за липень

clip_image004
Дані: UIRD «Thomson Reuters»

На думку деяких експертів, це може бути пов’язано зі специфікою вибірки банків для складання індексу. Він відображає, в значній мірі, динаміку ставок у великих банків. А їх процентна політика могла зазнати змін: деякі могли «підтягнути» ставки до більш «апетитного» для вкладника рівня.

Фінансисти визнають: якби не податок і загальна нервозність в країні, ставки знижувались б більш помітними темпами і вже до нинішнього часу могли б бути ще нижчими.

Гра на зниження

Зниження ставок почалось приблизно два місяці тому, проте введення оподаткування депозитів і затягування АТО зупинили цю тенденцію і зараз можна констатувати в цілому стабілізацію депозитних ставок.

Темпи зниження ставок не такі як хотілося б, але тенденція є. Податок мав істотний вплив у перші дні липня, однак, після прийняття закону в новій редакції клієнти заспокоїлись.

Деякі експерти вважають, що ставки за депозитами стабілізуються на нинішньому рівні близько 20% з невеликими відхиленнями. Депозити продовжать дешевшати і у великих банків, і у дрібніших гравців.

Головним чинником, що впливає на поведінку учасників ринку, буде вирішення політичного конфлікту. Саме політична невизначеність не дозволяє банкам розробити довгострокові стратегії залучення і змушує приймати оперативні рішення. Цей же фактор буде впливати і на формування попиту вкладників на депозитні продукти, що також зробить вплив на процентну політику банків. Банки знижували б ставки більш динамічно, але за нинішніх умов вони ризикують залишитись без вкладів.

Ловля на відсоток

Експерти вважають, що гонка відсотків серед банків закінчилась. Платити надвисокі ставки вкладникам банкіри не можуть, тому що це призводить до істотного подорожчання кредитів і попит на гроші просто падає. «Сидіти на мішку з грошима» банкірам немає резону.

Високі ставки в межах 26-28%, які все ще іноді можна знайти в рекламі деяких банків – лише маркетингові виверти фінансистів. Як розповів керівник невеликого банку, який активно рекламує депозити з високими ставками, вони теж знижують відсотки за вкладами. А висока ставка в рекламі насправді пропонується лише клієнтам, які принесуть в банк значну суму на строк від одного року.

Водночас банкір поділився, що зараз особливий інтерес у клієнтів викликають короткострокові депозити. Саме цим може бути обумовлено підвищення ставок по "коротким" вкладами на 3-6 місяців, які демонструє індекс UIRD: банки стимулюють клієнтів продовжувати «короткі» депозитні договори, щоб підтримати ресурсну базу.

Досвід минулих років показує, що процентна ставка перестала бути визначальним фактором при виборі банку клієнтами: вкладники все більше уваги звертають на стійку роботу банку, особливо в періоди нестабільності. Для збереження прийнятного рівня прибутковості банки будуть змушені шукати альтернативні шляхи залучення клієнтів, не вдаючись до подальшого підвищення ставок.

Одним з таких альтернативних шляхів стають різні акційні пропозиції. Цей спосіб залучення клієнтів дає свій ефект, що особливо стало помітно в останні місяці на тлі зниження відсотків за депозитами – розповів керівник відділу по роботі з кредитно-фінансовими установами компанії Фінлайн. Вона пропонує вкладникам низки банків у вигляді бонусу 1% до основної ставки банку. За неповний липень завдяки цій акції приплив грошей вкладників саме за цією пропозицією подвоївся в порівнянні з червнем. На тлі загального зниження ставок навіть додатковий 1% до базової ставки банку багатьма розглядається як відчутний бонус до стандартної прибутковості внеску.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?