Новини світу кредитування та банківських послуг.

Інфляція: чому і на скільки виросли ціни?

Згідно з оприлюдненим НБУ «макроекономічним і монетарним оглядом» за квітень поточного року, в попередньому місяці зростання індексу споживчих цін прискорилося до 10,8% або до 45,8% в річному вимірі.
У Нацбанку стверджують, що таке зростання індексу споживчих цін (ІСЦ) обумовлено, перш за все, впливом курсового фактора. Адже цей розрахунковий період збігся з періодом пікового відображення на цінах знецінення гривні до 30 грн. за долар США, яке ми могли спостерігати в кінці лютого. Подальше зміцнення національної валюти на 15,5% протягом місяця не відобразилося на цінах через їх негнучкість у бік зниження.
Тим не менш, стрибок курсу не є єдиним чинником, що вплинув на таку зміну динаміки споживчих цін. На ситуацію також вплинули зміни у податковому законодавстві, які набрали чинності в кінці лютого.

clip_image001

Мова йде про введення додаткового імпортного збору (крім товарів критичного імпорту) в розмірі 10% на продовольчі товари та 5% на всі інші. Ще один важливий фактор – це ажіотажний попит населення на товари з тривалим терміном зберігання, викликаний панічними настроями під час курсових сплесків.
Ціни на продукти харчування протягом місяця підвищилися на 13,1% в результаті вторинних ефектів від зростання цін на енергоносії, паливо і сирі продукти.
Найбільше в березні зросли ціни на сирі продукти харчування – на 15,8% протягом місяця. Фрукти, пропозиція яких значною мірою представлена імпортом, подорожчали на 31,9%. Ціни на овочі зросли на 17,1%, що обумовлено збільшенням витрат на їх зберігання і очікуваним підвищенням виробничих витрат, зокрема під час проведення весняно-польових робіт.
Ажіотаж на продукти харчування з тривалим терміном зберігання привів до істотного зростання цін на борошно (52.6% за місяць), цукор (на 39.2%), а також крупи (на 18.7%). У річному численні зростання цін на ці товари прискорилося до 134.3%, 64.4% і 148.6% відповідно.
Істотне подорожчання борошна за березень (на 52.6%), крім підвищеного попиту населення, було обумовлено також зростанням гривневого еквівалента світових цін на пшеницю на 32.6%, яке відбулося в лютому в порівнянні з січнем.

clip_image002

У той же час зміцнення гривні в березні і як наслідок зниження цін на пшеницю в гривневому еквіваленті (на 4,6% за місяць) є передумовою для корекції цін на борошно в квітні. У зв’язку із зростанням собівартості виробництва хліб в березні подорожчав на 22,7%.
Ціни на паливо протягом місяця підвищилися на 9,3%. Спостерігалося значне збільшення цін на скраплений газ для автомобілів відразу на 54,6% за місяць, після того, як протягом попередніх трьох місяців ціни знижувалися.
Ціни на одяг і взуття зросли протягом місяця на 13,5%, що пов’язано з початком продажів товарів нового сезону, які були закуплені вже за більш високим курсом гривні.
В цілому, березневі інфляційні показники перевищили прогнозні оцінки Нацбанку, що пов’язано зі значною нестабільністю на валютному ринку в лютому і більш значним впливом інфляційних очікувань на споживчі ціни.

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?