Новини світу кредитування та банківських послуг.

Хто винен в обвалі гривні

Хто з голів НБУ сильніше всіх впустив гривню за час своєї каденції

Верховній Раді запропонували розглянути питання про звільнення Валерії Гонтарєвої з посади голови Національного банку України. Основна причина – стрімкий обвал гривні.

Підрахуємо чи справді діюча глава НБУ більш всіх винна в тому, що гривня менш ніж за рік знецінилася більш ніж вполовину?

Як індикатор ми взяли курс готівкового долара. Саме цей сегмент валютного ринку найбільш чутливий не тільки до економічних показників, але і до загальних настроїв і очікувань суспільства. Готівковий курс менше інших – офіційного або міжбанку – схильний до ручного регулювання.

Відправною точкою ми вибрали початок грудня 2013 року. З цього моменту ситуація на валютному ринку почала виходити з-під контролю, наростала суспільно-політична напруженість, погіршувались очікування бізнесу. З цього часу проявились перші очевидні ознаки згортання економіки: зниження бізнес-активності, спад обсягів роздрібних продажів, зростання неповернень по кредитах, підвищення попиту на долар. Він традиційно виконує роль тихої гавані для заощаджень в смутні часи.

clip_image003

Хто з голів НБУ сильніше всіх
впустив гривню

 

Менш ніж за рік в НБУ змінилось три голови. Такою кадрової чехарди український Центробанк не знав за всі роки незалежності. Крім подій на Майдані, в Криму, а пізніше на Донбасі, такий кадровий калейдоскоп не міг не вплинути на стабільність гривні і банківської системи в цілому.

clip_image004
Ігор Соркін

Ігор Соркін з 25 грудня 2012 очолював НБУ спочатку в статусі виконуючого обов’язки, а потім був призначений шефом українського Центробанку. Посаду він приймає після двох років курсової стабільності, ставши «технічним головою» замість Сергія Арбузова. Соркіну дісталась затиснута курсова пружина, як її охрестили економісти після декількох років у відміток близько 8 грн / $. Багато хто взагалі втратив звичку стежити за курсом. Він став передбачуваний як схід чи захід сонця. Курсова пружина почала плавно розтискатись в розпал подій на Майдані. Багато економістів задовго до цього попереджали: вічно тримати курс не вийде і немає сенсу. Тому гривні вже давно прописали контрольовану плавну девальвацію.

Особистий вклад Соркіна в девальвацію гривні – 10% від позначки 8,2 грн / $ до 9,14 грн / $ на момент його відставки 24 лютого 2014. Золотовалютні резерви країни з початку року до моменту відходу шефа НБУ знижуються з 20,4 до 15,4 млрд доларів. Значна частина цих грошей у вигляді інтервенцій кинуті на погашення валютної пожежі.

clip_image005
Степан Кубів

Степан Кубів приходить на посаду голови Національного банку прямо з Майдану, ще просочений димом горілих шин. Якраз в той час, коли девальваційний маховик розкрутився по повній. Але гасити цю пожежу вже нічим. Резерви НБУ на межі. За час головування Кубіва в Нацбанку України втрачає Крим, а на Донбасі все впевненіше пробивається сепаратистська поросль, що повільно роз’їдає економіку України. Вкладники масово вилучають гроші з депозитів, починається хвиля «банкопаду».

Особистий вклад Кубіва в девальвацію гривні – 23%. З моменту його призначення головою НБУ за неповних 4 місяці гривня скочується з позначки 9,14 за долар до 11,83. При Кубів уряд інтенсивно використовує друкований верстат, щоб запобігти виникненню проблем в банках і залатати бюджетні діри. Голову НБУ регулярно звинувачують у тому, що його логіка надання грошей банкам не зовсім зрозуміла. Серед звинувачень і те, що гривня з-під друкарського верстата потрапляє прямо на валютний ринок і підштовхує вартість долара до нових висот.

clip_image006
Валерія Гонтарєва

Валерія Гонтарєва в середині червня приймає управління Національним банком від польового командира Майдану. Крим поступово звикає до життя в іншій країні, українська офіційна статистика виключає його показники зі своїх оцінок. На сході України виникає вогнище напруженості: підросла сепаратистська поросль за підтримки озброєних військових підрозділів громить заводи, нафто-і газопроводи та цілі міста. Зупиняються підприємства: спад промислового виробництва вимірюється двозначними цифрами, офіційна статистика вже не може приховати небачену за останні роки інфляції.

Особистий вклад Гонтаревої в девальвацію гривні – 12%. За два з половиною місяці з моменту призначення Гонтаревої на посаду національна валюта виконала шлях від позначки 11,83 грн / $ до 13,41 грн / $ станом на 29 серпня 2014. За цей час глава НБУ зуміла домовитись з Міжнародним валютним фондом про надання траншу на 1,4 млрд доларів і кредитом від Світового банку на 0,5 млрд доларів. За лічені дні, застосовуючи до банкірів метод батога і пряника, чинний глава НБУ змогла домогтися зниження вартості долара майже на гривню.

Чи змінюється сума від перестановки глав НБУ?

Як розповідають бувалі, кожен з голів українського Центробанку відразу після призначення збирає кращі уми банківської системи в київському офісі на Інститутській, намагаючись вирішити: «Як нам жити далі, і що тепер робити», – кожному з голів дісталась своя більш-менш важка спадщина.

Але, послухавши поради бувалих фінансистів, кожен голова робив по-своєму в силу багатьох об’єктивних і суб’єктивних обставин.

Тут ми лише констатуємо ключові факти і цифри, не даючи оцінок персоналіям і не заглиблюючись в аналіз їх методів управління банківською системою в цілому і валютним ринком зокрема. Але об’єднує всіх шефів Нацбанку одне: кожен з них так чи інакше управляв гасінням економічного і курсового пожежі.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?