Новини світу кредитування та банківських послуг.

Хто такі антиколектори і чим вони займаються?

Є багато історії про неплатників кредитів, до яких рано чи пізно приїжджають так звані колектори. Ці люди можуть запросто нагрянути до вас додому з вимогою погасити існуючу заборгованість перед банком, а також штраф і пеню, які можуть бути в рази більше отриманої колись давно суми кредиту в банку. Також боржника постійно турбують дзвінками на мобільний телефон, засипають листами, можуть навіть розклеювати листівки в під’їзді про суму боргу, іншими способами намагатися зганьбити його репутацію.

clip_image001

Ситуація досить непроста: багато громадян просто не знають своїх прав і сліпо оплачують виставлений колекторами рахунок. Логіка проста – «один раз заплачу, від мене відстануть, нерви дорожче». Це вірно, але навіщо за кожну тисячу взятого кредиту віддавати 3000 у вигляді штрафу та пені? Тут може допомогти антиколлектор – це юрист, який розбирається в тонкощах цивільного права і знає логіку взаємин боржника і позичальника.

Трохи історії

Професії «антиколлектор» немає в класифікаторах, антиколекторами стають рядові юристи, що відчули необхідність на ринку праці захисників інтересів боржників від банку. Перші антиколектори з’явилися в 2006 році, у країнах Заходу антиколектори почали свою роботу набагато раніше. Зростання кількості антиколекторів пов’язують з 2009 роком, коли внаслідок економічної кризи багато громадян втратили роботу і перестали сплачувати обов’язкові внески по кредиту. Зросла кількість претензій з боку банків і з’явилася необхідність захисту інтересів позичальників.

Дзвонять і погрожують, що робити?

Якщо вам дзвонять і починають вимагати погасити борг, то поцікавтеся, хто саме вас турбує. Запитайте прізвище та ім’я людини, його посаду, а також запитаєте про компанію, інтереси якої він представляє. Погрожувати і ображати колектори не маю права, вони можуть лише нагадати про наявність певної суми заборгованості. Також можуть заявити, що в разі відсутності оплати до певного терміну справа може бути передана до суду. Не варто боятися судів: судді, як правило, стають на сторону боржника, жоден адекватний суддя не змусить оплачувати грабіжницькі штрафи і пеню.

Що буде, якщо справа потрапить до суду?

Суд зазвичай змушує заплатити лише тіло кредиту і відсотки за договором. Космічні суми штрафу та пені, які з кожним місяцем збільшуються, в більшості випадків списуються судом. Банки це знають, тому і не поспішають подавати до суду позови про несплату беззаставних споживчих кредитів. Їм набагато вигідніше найняти «вишибал-колекторів», які будуть по кілька разів на день дзвонити боржникові, повідомляти про борги сусідам і друзям, іншими способами морально впливати на боржника.

Чи законні дії колекторів?

Тільки погрози, образи, дзвінки в нічний час, повідомлення третім особам про суму вашого боргу є незаконними діями. Людині, недосвідченій в питаннях цивільного і кримінального законодавства, буде вкрай складно знайти грань між законними і протизаконними діями. Краще звернутися до антиколекторів, детально описати ситуацію, бажано пред’явити докази погроз і шантажу. Як правило, антиколектори одним телефонним дзвінком зможуть зупинити потік вимог і погроз на адресу боржника.

Справа в тому, що більшість колекторських контор працюють без договору переходу прав вимог від банку до своєї організації. Попросту кажучи, банк передає дані про боржника, суми боргу з величезними відсотками і пенею, і обіцяє певну частку від суми, яку заплатить зляканий боржник. Антиколектор попросить пред’явити копію договору передачі прав вимоги – такої, як правило, не виявляється, тому і змушувати погасити борг колектори не мають права.

Іноді банки продають борг клієнта третій особі (колекторському агентству), що підтверджується відповідним папером. Але і в цьому випадку погрожувати, що в разі неоплати боргу у позичальника будуть проблеми, не можна. Антиколектор пояснить клієнту правила поведінки з людьми, які вимагають погашення боргу. Колектори можуть психологічно тиснути на клієнта, що вони успішно й роблять, але не більше. Це не судові виконавці, наділені владними повноваженнями.

Якщо колектор каже, що опише ваше майно, то це звичайний блеф. Спробувати це зробити він може, тільки законної сили даний опис мати не буде. Описати майно може тільки судовий виконавець за рішенням суду, якого ще немає. Тому оптимальний варіант для боржника – це чекати рішення суду, який і розбере ситуацію в деталях. Антиколектор зможе стати представником інтересів позичальника і добитися істотного зменшення суми боргу.

Важливо якомога відвертіше бути з антиколектором з питань появи заборгованості, постаратися зібрати максимальну кількість доказів, що свідчать про порушення колекторами законодавства. У деяких випадках кредит можна і зовсім не платити, наприклад, якщо з вас вимагають заборгованість, яку ви брали більше трьох років тому. Так звана позовна давність у три роки застосовується, якщо банк не вимагав з вас грошей більше трьох років, а потім надумав стягнути цю заборгованість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?