Новини світу кредитування та банківських послуг.

Хто може отримати ключі від даху житлового будинку?

Статтею 382 Цивільного кодексу України передбачено, що власникам квартир в багатоквартирному житловому будинку належать на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування споруди, будівлі, призначених для забезпечення потреб усіх власників квартир, а також власників нежитлових приміщень, які розташовані у житловому будинку.

Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» також передбачено, що власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою.

bigОфіційне тлумачення цієї норми закону давав Конституційний Суд України. Згідно з тлумаченням, незалежно від підстав набуття права власності на квартиру (приватизація, купівля, успадкування, дарування, обмін і т.д.) одночасно з ним виникає право співволодіння на весь будинок. Ніяких додаткових дій для цього здійснювати не потрібно. Немає необхідності оформляти окремий акт на право власності, створювати товариство співвласників і вступати до нього.

Це положення означає, що право власності на квартиру є визначальним, а право спільної власності на вказане спільне майно будинку – похідним від нього. Той, хто стає власником квартири в будинку, стає одночасно і співвласником підвалу, ліфтів, даху і т.п.

Отже, багатоквартирний будинок як цілісний майновий комплекс є спільним майном власників квартир і нежитлових приміщень цього будинку і не є власністю держави, територіальної громади або ЖЕКу. Це означає, що тільки власники квартир та нежитлових приміщень в багатоквартирних будинках мають право колективно керувати своєю власністю, у тому числі визначати порядок використання та розпорядження майном загального користування.

Після прийняття в 2001 році Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ має визначені законом повноваження щодо прийняття рішень з питань володіння, користування і розпорядження спільним майном будинку. Але закон не пов’язує виникнення права спільної власності на спільне майно будинку зі створенням «об’єднання індивідуальних власників квартир» чи ОСББ. Особа стає співвласником цього майна просто в силу набуття права власності на квартиру в будинку.

Таким чином, дах – так само як і ліфт, під’їзд, сходи та інше – є спільним майном власників, яким всі власники мають право вільно користуватися. Власники квартир також мають право встановити правила використання даху між собою або режим пропуску для третіх осіб.

Слід також пам’ятати, що дахи в більшості будинків – не завжди безпечне місце. Тому часто власники квартир або експлуатуючі організації обмежують доступ до даху. Але якщо Ви придбали квартиру в будинку – ви маєте право разом з іншими власниками отримати доступ на дах.

Використано матеріали з порталу  – banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?