Новини світу кредитування та банківських послуг.

Гроші пошкоджених в зоні АТО, що варто знати.

У оберті з’явилися банкноти, які були навмисне пошкоджені банками в зоні АТО. Спроба розплатитися такими грошима може закінчитися неприємностями: купюру в будь-якому випадку безоплатно заберуть, а власника навіть можуть притягнути до відповідальності.

Історія питання

clip_image002 Влітку 2015 в масовому обігу з’явилися купюри, пошкоджені однаковим способом. Найчастіше вони були чимось пофарбовані. Найбільш часто такі банкноти зустрічаються в областях, що межують з Донбасом – у Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій.

Історія появи цих банкнот пов’язана з війною. Коли в населеному пункті стає небезпечно через обстріли або його захоплюють сепаратисти, банківські співробітники залишають відділення, в якому працюють. За інструкцією, вони в такому випадку зобов’язані зіпсувати гроші, які лежать в сховищі – щоб бойовики, що прийшли грабувати відділення, вони не змогли використати знайдені купюри. Крім цього, існують спеціальні пристрої, які обливають банкноти особливим розчином, якщо банкомат або сейф з інкасаторської машини розкривають грабіжники, а не банкіри.

Через те, що відділення часто покидали в поспіху, або в пристроях щось спрацьовувало не до кінця, деякі купюри пошкоджені зовсім незначно. Бойовики і люди з ними пов’язані почали розплачуватися такими грошима з українцями з довколишніх населених пунктів. Так пошкоджені купюри і наповнили ринок.

Головна проблема полягає в тому, що таких зіпсованих банкірами грошей дуже багато. «Навмисне могли бути пошкоджені грошові знаки у сумах, які обчислюються мільйонами гривень», – зазначає заступник начальника управління касових операцій банку VTB (Україна) .

Підлягають вилученню

Зіпсовані банкноти існували і до АТО – наприклад, помальовані фломастером дітьми, випрані або з випадковими жирними плямами. Такі види забруднень банкноти називаються «побутовими», постраждалі купюри, як правило, можна без проблем обміняти в будь-якому банку або сплатити ними що-небудь там же. Такі банкноти в обіг не пускають, накопичують і зберігають як зношені або значно зношені, які в підсумку банк здає в НБУ . Той, у свою чергу, зараховує їх безготівково на коррахунок.

Однак ті банкноти, за якими видно, що вони пошкоджені саме в зоні АТО, або просто викликають на цей рахунок сумнів у співробітника банку, фінустанова зобов’язана вилучити. У таких випадках банк оформляє документи для вилучення банкнот для проведення експертизи і відправляє протягом трьох днів в НБУ. Нацбанк повинен протягом п’яти робочих днів безкоштовно провести дослідження сумнівних і перероблених банкнот, і в строк до 60 днів – пошкоджених в зоні АТО.

Чи приймають пофарбовані купюри термінали? Все залежить від виду фарби і від того, як запрограмований термінал. Регулятор вчасно перейнявся такою проблемою і рекомендував банкам налаштувати термінали так, щоб вони не брали зіпсовані купюри.

Знайди три відмінності

clip_image004

Для ушкодження банкнот в зоні АТО банкіри могли використовувати будь-який спосіб, що забезпечує втрату платіжних ознак. Найчастіше вони застосовували краски або клейкі розчини, штамп «неплатіжна», а також обрізали або обпалювали банкноти.

Відрізнити побутові пошкодження на купюрах, які не тягнуть за собою вилучення грошей у власника, від спеціального пошкодження, нанесеного в зоні АТО, – досить просто. Банки пошкоджували (фарбували) гроші підручними засобами: штемпельної фарбою синього, фіолетового, рожевого, червоного кольорів, зеленкою, йодом, фукарцином, машинним маслом і ін. При цьому характерними рисами забруднення банкнот в зоні АТО є пошкодження по краях банкнот з проникненням фарбувального плями вглиб купюри. Тобто, плями жиру або фарби в центрі купюри з чистими краями навряд чи можуть свідчити про те, що банкнота була пошкоджена в зоні АТО. Якщо мова йде про купюри, пошкоджених в зоні АТО, то банкнота буде залита майже повністю, що пояснюється проникаючими властивостями спеціальної рідини. Така банкнота обов’язково забарвлена по периметру: її торці залиті спеціальною рідиною. Якщо ж це побутове пошкодження, то, як правило, пляма буде локальною.

Важливий момент: за словами експертів, серед пошкоджених в зоні АТО відзначалися також обрізані або розрізані банкноти. Тому касири мають повне право вилучати і їх.

Українцям відтепер доведеться бути уважним: не приймати купюри, щодо яких може виникнути підозра про пошкодження в зоні АТО, щоб надалі їх не втратити.

Будь-яка банкнота, яка викликає сумніви у касового працівника, повинна вилучатися банком і передаватися для дослідження в НБУ. При цьому немає чітких критеріїв, за якими співробітник може «на око» визначити походження ушкодження цієї купюри. Наприклад, навіть трохи забарвлений краєчок банкноти може говорити про те, що купюра була пошкоджена в зоні АТО.

Кульмінацією вилучення зіпсованих купюр є те, що банки зобов’язані повідомляти правоохоронним органам про пошкоджені банкноти. На практиці це виглядає так: спочатку банкнота «поїде» на експертизу в НБУ, а потім, за результатами експертизи, і буде прийнято рішення про необхідність передачі матеріалів правоохоронним органам або відсутності такої.

Рішення про проведення слідчих дій та притягнення до відповідальності власника спеціально пошкоджених грошових знаків приймають правоохоронні органи. Тільки НБУ за результатами експертизи може встановити тип забруднення і, якщо купюра була пошкоджена в зоні АТО, повідомити про це в правоохоронні органи. При цьому рядовий клієнт банку, який приніс таку банкноту, зазвичай не притягується до відповідальності. Винятками можуть служити випадки, коли клієнт регулярно приносить в банк такі кошти: співробітник банку просто може запідозрити його в шахрайстві і звернутися в правоохоронні органи.

Заступник начальника управління касових операцій банку VTB (Україна)

Пошкоджені банкноти повертаються банку або клієнту в разі, якщо:

· сумнівна банкнота визнана справжньою і платіжної;

· банкноти, пошкоджені спеціальним розчином, здає банк, який користується спеціальними пристроями, і ці пристрої зареєстровані НБУ;

· банкноти, пошкоджені в зоні АТО, належать банку, і банк має дозвіл НБУ на знищення і Акт про знищення цих банкнот.

В інших випадках – це виключно збитки банку або фізичних або юридичних осіб.

Джерело: Рrostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?