Новини світу кредитування та банківських послуг.

Греція йде: євро обвалиться?

Вірогідність дефолту в Греції з подальшим виходом країни з єврозони все збільшується. У держави немає грошей, щоб повернути борги Міжнародному валютному фонду, переговори з Європою до успіху не привели. Ситуація настільки гостра, що в Греції перестали працювати банки, а уряд спішно оголосив про референдум з приводу відносин з кредиторами з ЄС (громадянам пропонується самостійно вирішити, чи готові вони на скорочення пенсій та інші непопулярні заходи). Стороннім спостерігачам, насамперед, цікаво, як можливий вихід Греції з єдиної валютної зони вплине на курс євро. Як саме поведе себе валюта , точно не знає ніхто, бо з єврозони поки ніхто ніколи не виходив. Журналісти вивчили заяви експертів і зібрали як аргументи за те, що курс євро буде рости, так і аргументи за те, що він буде падати – якщо Греція все ж таки зважиться відмовитися від європейської валюти.

Євро буде дешевшати. Аргументи.

clip_image002Невідомість. Ніхто і ніколи не виходив з єврозони. Незважаючи на те, що про можливий відхід Греції говорять вже багато років, а серед економістів навіть проводили спеціальні конкурси на кращий «сценарій виходу», ніякого реального механізму так і не було запропоновано. В умовах невідомості і невизначеності інвестори воліють не вкладатися в ризиковий актив – і його ціна падає. Ослаблення євро по відношенню до долара в останні місяці тільки підтверджує цю тезу: наприкінці червня 2014 європейська валюта коштувала майже 1,37 долара, зараз – близько 1,1 долара.

Необхідність включити друкарський верстат. Невідомість може викликати паніку не тільки на валютному ринку, але і в економіці (взимку економісти JPMorgan Chase оцінювали негайний вихід Греції в 1,5% ВВП єврозони). Щоб перезапустити ділову активність, європейський Центробанк може включити друкарський верстат, як це робили в США під час «кількісного пом’якшення» (аналогічні заходи для підтримки економіки вже вводилися і в ЄС). Збільшення кількості євро на ринку створить додатковий тиск на валюту.

Ланцюгова реакція. Європа не єдина. Є кілька країн, які можуть задуматися про аналогічні рішеннях, особливо якщо самій Греції швидко вдасться подолати наслідки виходу, а зв’язки з Європою країна не втратить. Величезний держборг і низький кредитний рейтинг зараз спостерігається у Кіпру та Португалії, які під час попередньої кризи також змушені були просити грошей у ЄС – напевно ці країни будуть аналізувати грецький досвід. Політичні противники євро є і в більш великих економіках, наприклад, у Франції та Італії. Нарешті, в Німеччині багато хто вважає, що пора повернутися до дойчмарки і припинити спонсорувати сусідів. Навіть якщо ніхто з інших країн не покине зону євро, чутки про можливе зменшення єврозони будуть тиснути на ринок – і євро буде дешевшати.

Євро буде дорожчати. Аргументи

Без Греції буде краще. У європейського ЦБ пропаде необхідність постійно спонсорувати Грецію, а у вартості євро більше не буде враховуватися слабка грецька економіка, яка перебуває в рецесії вже багато років. «Ампутація» хворої кінцівки іноді призводить до оздоровлення всього організму. Багато експертів сходяться на тому, що Греція увійшла в єврозону з політичних, а не економічних міркувань, і її відхід буде виправданий.

Європа витягне уроки з виходу Греції. Як тільки Греція вийде з єврозони, прецедент буде створений, і подальші зміни меж блоку, можливо, не приведуть до значних змін курсу. Більш того, в європейському ЦБ, ймовірно, задумаються про жорсткіші правила для всіх членів єврозони – і це в довгостроковій перспективі допоможе зміцнити валюту.

Політична стабільність. Прем’єр-міністр Алексіс Ципрас прийшов до влади завдяки популістській програмі, яка обіцяла зняти з греків обмеження щодо економії. При цьому країна мала залишитися в єврозоні. Якщо цього не відбудеться, політикам типу Ципраса (а подібного роду популістські програми набирають популярність в деяких країнах, в першу чергу, на півдні Європи) буде завдано серйозного удару. Прихід до влади більш відповідальних політиків може призвести до зміцнення євро.

Джерело: Meduza

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?