Новини світу кредитування та банківських послуг.

Головні законодавчі зміни для банків.

Можна сказати, що надзавданням законодавчих новацій є підвищення довіри до банківських установ і зведення до мінімуму можливих ризиків, коли банки можуть валитись один за одним.

Наприклад, в нинішньому році вже майже в два десятка банків введена тимчасова адміністрація. За деякими прогнозами, їх число може подвоїтись восени, коли НБУ закінчить проведення стрес-тестів – це звичайний аудит, який повинен виявити «скелети в шафі» у кожної фінансової установи з 35 перевірених. Зі свого боку регулятор запропонує механізми попередження проблем чи оздоровлення банків, яким загрожують проблеми.

Ось аналіз ключових законодавчих новацій, які змінюють життя банкірів і здатні забезпечити додатковий захист прав вкладників.

ДЕПОЗИТНИЙ СТОП-КРАН

clip_image001У разі зниження обсягу депозитів за системою на 5% і більше, регулятор отримує право вводити обмеження на проведення банківських операцій. Наприклад, встановлювати ліміти на видачу грошей за депозитами, або взагалі забороняти їх дострокове зняття.

Що це дасть

Дозволить захистити банки від паніки, коли вкладники починають масово «виносити» гроші. Така ситуація може легко угробити будь-який банк навіть у спокійні часи. А в разі стрімкого погіршення ситуації на фінансовому ринку, економічної кризи або девальвації гривні масовий відтік вкладів може привести до виникнення системних проблем. НБУ вже двічі за останнє десятиліття приймав аналогічні рішення, які вводились головою НБУ. Цей захід допомагав уникнути краху системи. Хоча рішення були сумнівними з правової точки зору, і вкладники мали можливість оскаржувати відмову банку видати гроші в суді.

ПЕРЕХРЕСНИЙ КОНТРОЛЬ

Розширено наглядові функції. Фактично, банкіри опиняються під подвійним наглядом: крім Національного банку право контролю за їх діяльністю отримує Фонд гарантування вкладів фізосіб. З’явився ще один формальний критерій для віднесення банків до категорії проблемних: якщо 35% активів банку визнаються проблемними, в таку фінансову установу може бути введена тимчасова адміністрація.

Що це дасть

Перехресний нагляд забезпечує принцип конкурентності регуляторів: якщо проблем не помітив один, або навмисне «закрив очі» на порушення, помітить інший. Знижується ризик того, що менеджмент або власники банку «домовляться по-хорошому» з наглядовим органом і продовжать повільно «топити» банк або порушувати нормативи до моменту краху. Нагляд з боку НБУ і ФГВФО дозволить виявляти проблеми в банках на ранньому етапі, своєчасно займатися оздоровленням фінустанов і не допускати їх краху.

КОЖНОМУ – ПО ДІЯННЯМ

Вводиться підвищена відповідальність для власників і менеджменту банків. Хоч НБУ і рятуватиме доступним йому інструментарієм банки, що опинились у важкій ситуації з об’єктивних причин, за умисне «розтягування» банку вводиться відповідальність, у тому числі і кримінальна.

Що це дасть

На жаль, новітня історія банківської системи містить безліч прикладів, коли акціонери і топ-менеджмент банків ведуть надмірно ризиковану бізнес-політику, видають свідомо неповоротні кредити «своїм компаніям», здійснюють надризикові інвестиції тощо Рано чи пізно це призводило до виникнення серйозних проблем. Коли рятувати «потопаючий» банк вже пізно, його акціонери та керівники починають просто розтягувати ліквідні активи і майно, щоб «сховати» його від кредиторів. У кінцевому результаті страждають вкладники, а основне навантаження з погашення боргів банку, що лопнув повністю перекладається на Фонд гарантування вкладів. Банк навмисне перетворюють на «мильну бульбашку», з якої нічого продати, крім пачки реєстраційних документів.

КУРСОВІ ГОЙДАЛКИ

Для банків введена відповідальність за маніпуляції з валютним курсом. Санкції можуть бути досить жорсткими: від відчутних штрафів до можливості втрати валютної ліцензії для «особливо злісних» спекулянтів.

Що це дасть

Дестабілізація валютного курсу – не тільки частина бізнес-стратегій для тих операторів валютного ринку, які хочуть заробити на ажіотажі і дорожче продати валюту . «Курсові гойдалки» часто стають каталізатором негативних процесів у банківській системі: валютизація депозитних вкладів, відтік грошей фізосіб з системи, як наслідок – зниження загального рівня довіри до фінансово-банківської системи з боку населення, «ресурсний голод». Часто валютний ажіотаж виникає на хвилі звичайних інформаційних кампаній і не має ніякого відношення до реального стану валютного ринку чи економіки. Водночас готівковий сегмент валютного ринку може мати значний вплив на весь ринок, що вносить плутанину в діяльність компаній, що займаються не фінансовою бізнесом: експортери та імпортери, інвестиційні компанії. Банки не зможуть виставляти валютні котирування на дрібні суми зі свідомо «неринковим» курсом, а висловлювання банкірів з «обвальними» прогнозами також можуть бути інтерпретовані як спроба маніпуляції валютним ринком.

МІЦНИЙ ФУНДАМЕНТ

Мінімальний розмір статутного капіталу підвищений зі 120 млн. грн. до 500 млн. грн.

Що це дасть

Сьогодні на ринку працює не так уже й мало цілком благополучних банків, капітал яких нижче встановленого новим законом порогу. Ця вимога стосується новостворюваних фінансових установ. Мета законодавчої новації очевидна: підвищити «вартість вхідного квитка» в ринок, щоб не виникало спокуси створити «кишеньковий» банк для групи зацікавлених осіб або компаній. Тим же банкам, кому доведеться «підтягуватися» до нових вимог, це забезпечить додаткову стійкість.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?