Новини світу кредитування та банківських послуг.

Головні причини падіння гривні – НБУ знову не винен

Чому дешевшає гривня ? Глава НБУ Валерія Гонтарєва вирішила, що знає відповідь. І поділилася міркуваннями з парламентським комітетом з питань фінансів і банківської діяльності. Апарат Національного банку підготував до виступу шефині інфографіку.

Голова національного банку України Валерія Гонтарєва на засіданні профільного комітету Верховної Ради розповіла про факт …


Гонтарева запевняє, що всьому виною – зовсім НЕ невправність НБУ, а фундаментальні причини. В основному, падіння світових цін на сировину. Українську економіку тут в особливій мірі зачіпають ціни на пшеницю (знизилися на 25% в порівнянні з січнем минулого року), сталь ( «мінус» 31%) і залізну руду (- 38%).

Страждає Україна і від торгових санкцій з боку Росії. Через російське продуктове ембарго, скасування зони вільної торгівлі для України з країнами СНД та заборони на транзит українських товарів по території Росії, експортери втратять $ 1,1 млрд.

Інші конкурентні переваги нівелюються через падіння валют основних торговельних партнерів України. У порівнянні з початком 2015 року казахстанський тенге втратив 97% вартості, білоруський рубль – 92%, російський рубль – 28%.

До цього додаються сезонні фактори: скорочення валютних надходжень в країну протягом зимових свят на 38% і паралельне зниження обсягів продажу долара наміжбанку на 32%.

Разом з тим, в Нацбанку зазначають зайву гривневу ліквідність в системі. Логіка регулятора тут базується на схемі «експортери отримують відшкодування ПДВ і купують валюту на міжбанку».

У 2016 році до падіння цін на сировину і девальвації валют країн-сусідів додасться ще кілька чинників. В першу чергу, це співпраця України з МВФ, фіскальна дисципліна платників податків і приватизація держпідприємств.

Готівковий ринок

Падіння готівкового курсу (по даним «Мінфіну» вдень 3 лютого долар на чорному ринку продавали по 26,62, а євро – по 29) НБУ пояснює панікою населення і спекуляціями. Ще одна причина – українці надто розгулялися за кордоном під час новорічних канікул. «Банки підвищують курс, щоб закрити валютну позицію, яка сформувалася внаслідок розрахунків українців картами за кордоном під час відпусток», – пояснюється в інфографіці.

Ті, хто не поїхав за кордон, шкодили гривні вдома. Окрему увагу регулятор приділив зайвим соцвиплат кінця минулого року. Їх було 14 млрд. гривень. На думку НБУ, незаплановані 14 млрд. гривень пенсіонери моментально витратили. Частина – на покупку імпортних товарів. Ці гроші імпортери перекинули на міжбанк. На решту гривні пенсіонери купили долари. Результат – готівковий курс виріс.

Як НБУ збирається підтримувати гривню в такий недружній ситуації? «НБУ згладжує надмірні коливання курсу внаслідок ситуативних чинників. НБУ не повинен протидіяти впливу фундаментальних ринкових чинників », – нагадав НБУ в своїй інфографіці.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?