Новини світу кредитування та банківських послуг.

Фрілансер, як працювати згідно закону.

Останнім часом все більше українців воліють переходити з категорії штатних найманих працівників в категорію фрілансерів. Для когось це можливість вільно розпоряджатися своїм часом, для інших – перший крок до створення свого бізнесу. Яким законодавством регулюється робота на умовах фрілансу в Україні, які її плюси і мінуси, а також особливості оподаткування?

КЗпП тут не працює

Перше, що повинен усвідомити початківець фрілансер – трудове законодавство на нього поширюється. З одного боку, це означає, що, на кого б Ви не працювали, Ви не підкорятися правилам трудового розпорядку та колективним договором, не повинні писати заяву про прийом на роботу або на відпустку, з Вами не можна укласти договір про повну матеріальну відповідальність працівника. З іншого боку, права і гарантії найманого працівника на фрілансера теж не поширюються. Так, йому ніхто не буде оплачувати лікарняні або відпускні, умови праці фрілансер також створює собі сам. Та й звільнити найманого працівника набагато складніше, ніж відмовитися від послуг фрілансера. У разі якщо роботодавець виявиться нечистим на руку і не оплатить роботу, звертатися в прокуратуру теж безглуздо. Невиплата заробітної плати, як і грубе порушення трудового законодавства є кримінальними злочинами, тоді як порушення умов clip_image001контракту з фрілансером лежить у площині цивільно-правових відносин. Так що вирішувати всі суперечки з роботодавцем доведеться в суді, витратившись попередньо на судові витрати і послуги юриста.

Власне кажучи, в законодавстві Ви термін «фріланс» не зустрінете, зате зустрінете формулювання «робота на підставі цивільно-правового договору».

Договір обов’язковий

Таким чином, ми з’ясували, що між фрілансером і його роботодавцем виникають не трудові, а цивільно-правові відносини і застосовуватися в цьому випадку буде не Кодекс законів про працю, а Цивільний кодекс та інші акти цивільного законодавства. Проте перш за все відносини роботодавця і позаштатного співробітника регулюються укладеними між ними договором. Як правило, це договір підряду або надання послуг, або ж інший вид договору, залежно від його предмета. Настійно рекомендуємо укладати такий договір у письмовій формі, з підписами і печатками сторін (якщо вони є). Також не зайвим буде переконатися в повноваженнях того, хто підписує такий договір від підприємства. Краще якщо це буде керівник юридичної особи, якщо ж підписантом є інша особа не зайвим буде попросити документ, що підтверджує його повноваження на укладення угоди (довіреність, копія наказу і т.д.).

До речі, не варто нехтувати можливістю перевірити і інформацію про компанію-роботодавця, хоча б за даними Єдиного державного реєстру .

При підписанні договору особливу увагу слід звернути на умови оплати послуг фрілансера, відповідальність роботодавця в разі несвоєчасного її вчинення, а також термін дії договору і можливість його пролонгації.

Реєстрація підприємницької діяльності: за і проти

Якщо Ви плануєте надавати послуги або виконувати роботи на умовах фрілансу на систематичній, постійній основі і в найближчому майбутньому не збираєтеся ні ставати найманим працівником, ні шукати роботу через центр зайнятості, є сенс зареєструватися як фізичній особі-підприємцю. Тим більше, що процедура реєстрації досить проста і не вимагає додаткових витрат, якщо Ви будете займатися цим самі. Збір за державну реєстрацію суб’єктів підприємництва скасований, та й процедура припинення підприємницької діяльності стала простіше. Проте варто пам’ятати, що підприємцю самостійно потрібно буде подавати звітність в податкову і фонди соціального страхування, а також сплачувати податок і єдиний соціальний внесок. Правда на податках можна заощадити, якщо вибрати спрощену систему оподаткування та звітності.

Якщо ж робота позаштатника не має систематичного характеру, реєструватися як суб’єкт підприємництва немає потреби. У цьому випадку утримувати прибутковий податок повинен буде сам роботодавець як податковий агент. Правда і розмір податку буде вище, ніж у підприємця на спрощеній системі оподаткування.

Трохи про розрахунки

Дуже зручною і привабливою для фрілансера виглядає можливість розрахунків з використанням електронних грошей. Проте варто пам’ятати, що більшість популярних систем електронних розрахунків, як WebMoney, QIWI по суті своїй не є такими. В Україні випускати електронні гроші можуть тільки банки і тільки після реєстрації платіжної системи в НБУ. Користуватися для розрахунків іншими системами може бути небезпечно.

Крім того, платники єдиного податку використовувати електронні гроші для розрахунків не можуть, плату за послуги вони можуть приймати тільки в грошовій (готівковій або безготівковій) формі.

Джерело: Простоправо

One Response to Фрілансер, як працювати згідно закону.

  • До речі, у 2015 році в Україні вирішили змінити норми оподаткування та ЗОБОВ’ЯЗАТИ фрілансерів платити податки!

    Тут пишуть: pravoconsult.com.ua/ yak-frilanseru-ne-platiti-podatky, що можуть ще й під дію закону підпасти лікарі, художники, приватні нотаріуси, артисти, адвокати, бухгалтери і аудитори, і навіть місіонери.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?