З 11 червня при наявності біопаспорту українці можуть відвідувати країни ЄС без віз. Перший день безвізового режиму показав, що на кордоні з ЄС у громадян України майже не вимагають ніяких додаткових документів, обмежуючись питанням про мету поїздки. Іноді запитують про кількість грошей з собою, але, за повідомленнями з соцмереж, ніяких підтверджень озвученої суми не вимагали.
Нагадаємо, що в зв’язку з цим було опубліковано багато інсинуацій на тему того, що на кордоні доведеться показувати ті ж документи, що і при подачі заявки на візу в консульство. Зокрема, і документи, які підтверджують ваше фінансове становище (довідку з банку).
Насправді, в прикордонному кодексі Євросоюзу йдеться про те, що ті, хто перетинає кордон повинні мати достатньо коштів як для перебування на території ЄС, так і для повернення в Україну.
Важливо розуміти, що така ж умова діяла і раніше, адже на кордоні з Польщею, наприклад, особливо якщо перетинати її в пішохідному пункті пропуску, вас швидше за все спитають про те, скільки у вас з собою грошей. І така практика не залежить від наявності або відсутності візи.
«Чомусь людям подобається міф про те, що на кордон доведеться везти банківські виписки, довідки з роботи, дані про нерухомість або яке-небудь інше в підтвердження фінансового стану», – пише видання Європейська правда , яке активно висвітлює епопею з безвізом.
Примітно, що в Грузії це було настільки популярною помилкою, що місцевий МЗС включив таку вимогу до переліку світової своїм громадянам щодо безвізового перетину кордонів ЄС.
Видання з посиланням на представників ЄС стверджує, що це неправда, і такої вимоги немає і не було ні в яких документах щодо запровадження безвізового режиму для України або Грузії. Немає його і в європейському прикордонному кодексі.
У той же час, як показала практика першої доби безвізового режиму, в українців з біопаспортів на кордоні не вимагали показати готівку або якісь документи з банку. Все було просто і швидко, а відмови отримали ті люди, які їхали без біометричного паспорта або мали проблеми з законом у ЄС раніше.
Проте, українським мандрівникам варто знати офіційні правила.
Щоб бути впевненим, що ви все зробили правильно, ось перелік аргументів, які за законами ЄС підтверджують ваше фінансове становище:
- готівка (в ЄС не особливо популярно возити значні суми готівкою)
- тревел-чеки (в Україні їх вже неможливо купити)
- оплата готелю або квитків на транспорт
- фінансові гарантії того, хто вас запросив
- кредитні картки
Останній пункт підходить найбільше – оскільки ви можете просто сказати, що на картці є необхідна сума. Або навіть показати кілька карток. Це найчастіше ніяк не можна перевірити і завжди нормально сприймається європейськими прикордонниками. Перед від’їздом за кордон не забудьте попередити свій банк про користування картою за кордоном.
Іноді можна зустріти пораду про те, що непогано було б взяти з собою чек з банкомату або бути готовим зателефонувати в кол-центр банку для підтвердження балансу по рахунку, але ці випадки поодинокі і їх можна трактувати як виняток з правил.
Джерело:
Мінфін
Залишити відповідь