Новини світу кредитування та банківських послуг.

Фінансові підсумки 2014: рекордна девальвація і 33 неплатоспроможних банки

Національний банк підвів фінансові підсумки 2014 року. Керівництво НБУ визнає, що рік був важким в історії України.

Ми зібрали деякі основні тенденції, які були характерні для фінансово-банківського сектора в 2014 році.

Курс

Згідно з даними НБУ, гривня девальвувала з початку року з 7,99 грн / $ (станом на 1 січня 2014) до 15,77 грн / $ (курс вказано станом на 29 грудня 2014), тобто майже в два рази.

Серед основних причин, названих Нацбанком: макроекономічні дисбаланси, робота «попередників», паніка населення, анексія Криму, а з кінця липня 2014 ще й ескалація військового конфлікту на сході України.

clip_image002Крім того, Валерія Гонтарєва зазначила негативний вплив девальвації російської валюти на курс гривні. За її словами, на частку Росії припадає п’ята частина всього зовнішньоторговельного обороту України.

«Як людина я дуже тішуся з того, що відбувається з російським рублем. Але як главу Нацбанку мене це не може радувати, оскільки Росія залишається нашим важливим торговим партнером », – розповіла журналістам глава Нацбанку.

Ми сміливо можемо додати до цього: не завжди прогнозовану політику НБУ, відсутність чіткої програми дій регулятора, значні помилки керівництва більшості ключових державних структур при кризовому управлінні фінансами в цьому році.

Не додає оптимізму у громадян і публічні спроби керівництва НБУ перекласти відповідальність за курс гривні цього року на кого завгодно, тільки не на себе.

Деякі основні індикатори економічного життя країни в 2014 році:

Дефіцит державного бюджету за 11 місяців цього року склав – 62,3 мільярда гривень.

Платіжний баланс за січень-листопад 2014 склав:

  • Зведене сальдо: -11 млрд. доларів.
  • Сальдо поточних рахунків: -4,5 мільярда гривень.

Золотовалютні резерви країни:

  • Станом на 1 березня 2014 ЗВР склали 15,5 млрд. доларів.
  • Станом на 1 грудня – 9970 млн. доларів.

При цьому регулятор зазначає, що з березня по листопад 2014 включно – платежі уряду і Національного банку з погашення та обслуговування державного та гарантованого державою боргу в іноземній валюті, які відображаються в ЗВР становили понад 7 мільярдів доларів.

Чистий приплив прямих іноземних інвестицій в країну практично нульовий.

Говорячи про прогнози на 2015 рік, голова Нацбанку Валерія Гонтарєва зазначила, що головним у впровадженні монетарної політики регулятора буде продовження використання системи гнучкого обмінного курсу. За її словами, тільки курс валюти є протидією зовнішнім «викликам».

«Плаваючий валютний курс уже допоміг нам впоратись з існуючими останні 5 років дисбалансами, що призвело до значного поліпшення стану нашого торгового балансу та підвищенню конкурентоспроможності нашого експорту» – зазначила вона.

Банківська система

Головною проблемою банківської системи на сьогоднішній день в Нацбанку вважають відтік депозитів населення:

З початку року з банків пішло депозитів на 52 мільярди гривень і на 8,8 мільярдів доларів. Піки відтоку були в в лютому -7,2%, березні – 5,7%, травні – 4,3% та вересні – 4,3% (за порівнянними курсам).

Стан банківського сектора (за 11 місяців 2014):

  • Загальні активи (за порівнянним курсом) скоротилися на 16,2% або майже на 228 мільярдів гривень.
  • Фінансовий результат за 11 місяців – збиток у сумі 22400 млн. гривень (без урахування банків з тимчасовою адміністрацією – 8,4 мільярда гривень).
  • Регулятивний капітал: -17,3%.

Виведення з ринку проблемних банків:

З початку року визнані неплатоспроможними 33 банки, з них 7 – за «відмивання» грошей. Із зазначених 33 – по відношенню до 17 банкам прийнято рішення про ліквідацію, в інших працює тимчасова адміністрація.

При цьому, в банківському середовищі визнають, що не всі ці банків не можна було врятувати, і що причиною їх значного погіршення фінансового стану став не тільки відтік вкладів, а й значна, непередбачувана девальвація гривні, безпосередньо пов’язана з помилками в політиці валютного курсоутворення з боку НБУ.

Підтримка здорових банків (з початку року, станом на 22 грудня 2014):

  • чисте сальдо за операціями рефінансування – 34 мільярди гривень (у тому числі кредитів для збереження ліквідності – 17,4 мільярда гривень).

Регулятор відзначив, що з 19 червня 2014 банки переважно повертали кредити: чисте сальдо видачі рефінансу стало негативним – відповідно -1,6 мільярда гривень і – 2,4 мільярда гривень.

Національний банк провів стрес-тестування найбільших 35 банків. Докапіталізації вимагають 18 фінустанов на загальну суму 66 мільярдів гривень.

Однак, ми повинні розуміти, що таке стрес-тестування проведено за станом справ і за курсом на початок 2014 року і відповідно, не враховує останніх поправок на теперішній курс. У 2015 році НБУ планує провести додаткове стрес-тестування, яке також виявить значну кількість нових проблем у банків. Тому наступний 2015 буде явно роком нових випробувань для банківської системи країни.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?