Новини світу кредитування та банківських послуг.

Електронна платіжна система Bitcoin

При стрімкому розвитку інформаційних технологій все більшої популярності набувають грошові розрахунки з використанням електронних платіжних систем, за допомогою, так званих, електронних грошей. Сьогодні мова піде про найбільш популярній системі Bitcoin.

Про електронні платіжні системи

Електронні платіжні системи мають свої плюси:

 • немає необхідності в ручному перерахунку необхідної для платежу суми;
 • аудит всіх грошових операцій;
 • висока складність у розкраданні і підробці електронних грошей;
 • швидкість здійснення грошових операцій;
 • відсутність витрат на емісію грошових коштів;

і мінуси:

 • в криптографічних системах захисту є недоліки;
 • вимагають наявності спеціального програмного забезпечення;
 • необхідність в навчанні для роботи з платіжними системами.

Електронні гроші можна розділити на два типи: на базі смарт-карт (Visa Cash, Chipknip) і на базі мереж (PayPal, WebMoney). Вони також можуть бути фіатнимі (виражені через одну з державних валют) і нефіатнимі (є електронними одиницями вартості відповідних недержавних платіжних систем). До числа нефіатних електронних грошей на базі мереж належить Bitcoin.

Як працює Bitcoin

У 2008 році хтось Сатосі Накамото опублікував документ з принципами роботи пірингової (одноранговой) криптосистеми Bitcoin (bit – біт, coin – монета). Біткоіни, з фізичної точки зору, – це деяке число, сформоване згідно деякому алгоритму, на операції з яким накладаються певні умови. Так як біткоіни НЕ матеріальний, він не є борговим зобов’язанням емітента, що є одним з головних відмінностей від традиційних електронних грошей.

Розмір емісії біткоіни відомий заздалегідь (21 млн. BTC), а система, як і оборот біткоіни, повністю децентралізована і не підпорядковується якомусь контролюючому органу. Алгоритм емісії заснований на спадної геометричної прогресії і асимптотично наближається до максимального значення. При цьому її швидкість емісії зменшується в 2 рази приблизно кожні 4 роки.

clip_image001

Дані про емісію і про обіг (транзакціях) коштів зберігаються в розподіленої базі даних. Усі транзакції об’єднуються в ланцюжок блоків, яка дублюється в усіх вузлах мережі. Кожен блок містить транзакції в нього ввійшли і хеш попереднього блоку, що дозволяє легко перевірити легітимність транзакції. Для транзакцій не передбачений варіант скасування і немає обов’язкової комісії, але вона може бути сплачена за прискорення виконання операцій.

Обмеженість емісії формує дефляційну природу біткоіни, тому що якщо валюта має заданий і падаючий з часом обсяг емісії, то при зростанні ринку зростають обсяги торгівлі, отже, і потреба у валюті. Але одна з головних проблем дефляційної валюти – це стагнація, тобто спонукання людей не витрачати гроші, а накопичувати їх, і при закінченні емісії біткоіни всі вони можуть осісти в гаманцях їх власників, вийшовши з обороту. Це може стати причиною різкого обвалу курсу.

Часто емісію біткоіни порівнюють з видобутком золота, яке необхідно добути, а не скопіювати, і цей процес витратний як за часом, так і по ресурсах. Тільки на відміну від золота емісія біткоіни (так званий Майнінг) цілком лягає на обчислювальні потужності комп’ютера. Майнінг – це пошук нових блоків для ланцюжка транзакцій біткоіни-мережі. Блок, крім транзакцій і хешу попереднього блоку, містить також доказ роботи для підтвердження певних витрат ресурсів на пошук цього блоку.

Доказ роботи можна подивитися на прикладі. Припустимо, є вихідний рядок “Текст” з варіаціями “Текст1”, “Текст2” і т.д. Необхідно знайти такий “ТекстX”, щоб sha256 хеш починався з “e216372fe5”. Послідовний перебір дає такі результати:

 • “Текст” – 3487fd341ce2d87bfc49eb59f512d7e5dbbafb4755030909c0704ec3a0473b96
 • “Текст1” – ff5ef8e594def5b3de475589521b4ed7c66ea55beff9d90653456ab312f824d0
 • “Текст4242” – e216372fe582750d9541ab4b2dffe454a443e1df688d3550d070bb2001fa5ba9

Потрібний результат досягнутий на 4242 спробі. Це швидко для сучасного комп’ютера, але біткоін автоматично змінює складність для постійної швидкості емісії з урахуванням розвитку апаратного забезпечення. Саме з цієї причини в період появи цієї мережі Майнінг цілком реально було проводити на процесорі CPU, а зараз вже необхідний як мінімум процесор GPU.

Майнінг можна проводити як поодинці, так і в пулі. Пул надають сервіси, що об’єднують обчислювальні потужності окремих вузлів, розподіляючи винагороду за новий знайдений блок між користувачами, що входять в пул, пропорційно їх внеску в пошуку хешів.

Курс біткоіни регулюється виключно попитом і довірою до цієї валюти. По відношенню до інших валют і платіжним системам він дуже динамічний і змінюється щохвилини. Експонентний (на сьогоднішній момент) зростання курсу можна пояснити збільшенням попиту, так як все більше і більше людей починають долучатися до біткоіни, що посилює розвиток цієї валюти і визнання її в суспільстві.

clip_image002

Як заробити Bitcoin

Можна виділити основні категорії людей, що займаються Майнінг біткоіни:

 • гіки, що купують кілька комп’ютерів, які зайняті виключно пошуком хешів;
 • геймери, що володіють високопродуктивними комп’ютерами;
 • студенти і школярі, які можуть отримати доступ до дешевого або безкоштовного «заліза» і не платити за електрику;
 • користувачі пулів.

«Залізо», що застосовується для пошуку хешів буває наступних типів (в порядку збільшення продуктивності):

 • CPU – на даний момент є нерентабельним;
 • GPU – топові моделі, при цьому плати від AMD працюють швидше, ніж NVIDIA;
 • FPGA – плата, логіку роботи якої може змінити користувач;
 • ASIC – спеціалізована плата, проектована згідно з вимогами до неї.

clip_image003

Кілька слів про перспективи

Але Майнінг біткоіни не повинен бути основним принципом існування цієї валюти. Щоб вона мала право на існування, їй необхідно постійно перебувати в грошовому обороті, приносити прибуток. І чим більше людей і організацій буде їй довіряти, проводячи свої розрахунки в біткоіни, тим стабільніше вона буде і тим швидше почне витісняти традиційні валюти.

Сьогодні з біткоінами починають працювати великі корпорації, такі як Lamborghini, що 4 грудня 2013 продала електромобіль Tesla Model S. за біткоіни, китайський пошуковик Baidu приймає біткоіни в якості оплати за свої послуги, інтернет-аукціон Ebay найближчим часом теж планує запустити сервіс з прийому оплати за товари в біткоіни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?