Новини світу кредитування та банківських послуг.

Експерти про банки і депозити.

Яким чином банки проходять природний відбір; чому депозитні ставки сьогодні нижче, ніж під час кризи 2008-2011 рр., і як прибутковість буде змінюватися в найближчі місяці.

Директор департаменту розвитку роздрібного бізнесу Банку Credit Agricole

1. Якими є найважливіші події минулого 2014 року для сегменту депозитів?

  • Девальвація національної валюти призвела до двократного знецінення заощаджень населення в гривні, та ніякі відсоткові ставки за депозитами навіть під 26% річних цих втрат не компенсують. Причому, відповідно до опитувань, населення очікує в майбутнього подальшого зростання цін та девальвації національної валюти. Відповіднім чином воно приймає рішення відносно заощаджень.
  • Зберегти заощадження в іноземній валюті також складно, оскільки доступ населенню до валюти лімітованій. НБУ ввів обмеження операцій фізичних осіб в Валюті (купівля готівки, зняття з рахунків, перекази за кордон).
  • Банки поділились на дві основні групи: перша – банки, що мають надлишок ліквідності, друга – які відчувають її гостру нестачу. До першої категорії в основному належати фінансові встанови з іноземним капіталом, що мають збалансовану класичну бізнес-модель, реально сформований капітал. До другої – всі інші. Відрізнити їх зараз дуже просто. Варто подивитись на пропонований рівень процентних ставок за депозитами.

clip_image001[4]Але іронія ситуації в тому, що перші вважають ризиковано поділитись ліквідністю з іншими, та відраховують сумлінно кошти у Фонд гарантування вкладів, а другі – потенційні Клієнти Фонду по відплаті за їхніми вкладами.

2. Чи були якісь позитивні події для сегменту в минуло року?

Позитивним є те, що банки зараз проходять природній відбір. Залишаються ті банки, які мають стійку класичну бізнес-модель. Наразі для таких банків настає рік значний можливостей. Очікується майже двократне скорочення фінансових установ.

Про це говорять наступні цифри. Так на початок року за даними сайту НБУ функціонувало 180 банків, зараз їх 167, 38 з яких знаходяться в стані ліквідації або мают тимчасову адміністрацію (за даними Фонду гарантування вкладів). Таким чином, Кількість в 100 НЕ є чимось не реальним.

3. Як Ви оцінюєте відтік Банківських депозітів?

За Даними сайту НБУ загальний відтік депозитів населення станом на жовтень складав майже 50 мільярдів гривень та 8 мільярдів доларів США. Тобто банківська система втратила на порядок більше заощаджень в «твердій» валюті, ніж в національній.

Таким чином, спостерігаємо втрату довіри в цілому до банковского системи у населення. І навіть дуже привабливі ставки на це не впливають.

4. Криза 2014 року глибша, ніж у 2009-11. Чому середній рівень ставок за депозитами зараз значний нижчих, ніж тоді?

Маємо розуміти, що депозити банки в класичному випадку залучають для надання кредитів. Кредитні та депозитні ставки, відповідно, пов’язані. Наразі обсяги кредитування банки скорочують, стан Економіки НЕ з найкращих, бізнес в регіонах Донбасу та Криму клієнти, по великому рахунку, втратили. Тому можна пробувати залучати депозити по «надвеликих» ставках, але розмістіть їх потім в кредити нереально. Відсутній Попит.

5. Як, на Вашу думку, будуть змінюватись ставки за депозитами в січні-березні 2015 року і чому?

Вважаю, що ставки за депозитами мають зменшуватись. Авторитет сприятиме, в разі впровадження, підвищення норм відрахування до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за гривневими вкладами.

Доцільним з боку регулятора, на мою думку, є встановлення вимоги відносно максимальної ставки за депозитами, вище якої банкам буде заборонено залучати депозити в населення.

6. Які депозити сьогодні користуються найбільшім попитом?

У нашому банку – це традиційно депозити в гшривні на 3 та 6 місяців з виплатами відсотків в кінці строку та такі ж депозити в доларах США на всі терміни: від 1 до 12 місяців.

7. Чи відчули Ви вплив податку на прибуток з депозиту на поведінку вкладників?

На наших клієнтів він не вплинув. Оскільки в основній масі – це незначні щомісячні відрахування в бюджет по декілька гривень із відсотків по вкладу.

8. Якщо уявити, що Ви можете загадати бажання, що стало б в нагоді для сегменту депозитів, то що б це було?

  • Щоб більше клієнти не повторювали власні помилок та вкотре не несли кошти в банки, керуючись лише ставкою, та назавжди пам’ятали правило: чим більше ставка, тим більше ризик втрати коштів.
  • Щоб в березні 2015 року НБУ нарешті відмінив обмеження операцій фізичних осіб в іноземній Валюті.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?