Макроекономічні прогнози на 2016 р викладені в проекті постанови Кабміну – це не розрахунки під реальну програму по стабілізації економіки країни, а спроба вгадати статистичні дані без серйозного аналізу, вважають опитані економісти.
Вони не побачили ні переслідуваної мети, ні коштів, за допомогою яких Україну збираються виводити з затяжної рецесії. Ні в оптимістичному, ні в песимістичному сценарії.
Одна колонка цифр показує, що уряд хоче збільшити виробництво на 2%, а інша, що скоротити на 0,3%. Ці два стовпчики цифр не можна назвати сценаріями. Сценарії – це певні дії та процеси, які мають якусь мету.
Якби влада не абстрактно, а дуже чітко сформувала переслідувані цілі і поставила завдання, то досить швидко змогла б підібрати інструменти: економічні, управлінські, фінансові, вважають експерти. Скажімо, вирішили б зосередитися на пошуках способів для підвищення платоспроможності населення або розширити ринки збуту нашого товару за кордоном.
Передбачуване в оптимістичному сценарії зростання ВВП на 2% в 2016 р, можна було б забезпечити, наприклад, за рахунок збільшення споживання домогосподарств.
Проте це здається дивним на тлі досить високої інфляції і стриманою монетарної політики, яка навряд чи буде пом’якшена і кредити для населення залишаться дорогими. Тому важко припустити, що споживання буде драйвером зростання економіки. Воно, скоріше, потягне економіку вниз.
В цілому ці сценарії створюють відчуття, що Мінекономіки взагалі не робило програмних розрахунків ефекту від будь-яких заходів держполітики. Оскільки прогноз необхідний у першу чергу для складання бюджету-2016, може, такий песимістично-стриманий підхід BAU (Business As Usual) і виправданий.
Експерт звертає увагу, що песимістичний сценарій Кабміну на 2016 рік передбачає фронтальне зменшення всіх показників першого сценарію (більше оптимістичного).
Так що може мати місце і звичайний математичний розрахунок без макроекономічних викладок.
При цьому занадто оптимістичними названі прогнози інфляції в межах 14-16% на 2016
Вони можуть бути реалістичні лише, якщо відновне зростання буде гаситися занадто запопадливою антиінфляційною політикою. Іншими словами заходи щодо стримування зростання цін призведуть до уповільнення зростання ВВП.
У той же час, є цілком можливим збільшення ВВП за рахунок невеликого зростання інвестицій. Особливо, якщо економічна стабільність продовжиться, а політичні ризики зменшаться.
Інвестиції з минулого року перебувають на вкрай низькому рівні (близько 1,5-2 млрд. доларів). Низька порівняльна база може в 2016 році при невеликому зростанні дати зростання ВВП. Але тоді потрібні економічні реформи, щоб інвестиції стали драйвером.
Експорт у 2016 році теж може дещо покращитися за рахунок низької бази порівняння.
Фактично дно вже пройдено і на фоні низької бази порівняння експорт може показати зростання і послужити формальним приводом для збільшення ВВП.
Втім, прогнози по 11% приросту експорту на рік протягом 2017-2019 років – явний статистичний артефакт, що не має нічого спільного ні з прогнозами світових ринків, ні з оцінками просування на них вітчизняних компаній. Те ж стосується й імпорту.
У зростання не вірять
В цілому ж в оптимістичний сценарій розвитку економіки в 2016 р, зараз мало хто вірить. Експерти сходяться на думці, що більш імовірним виглядає варіант подальшого падіння ВВП.
Проблема в тому, що сукупно за 2013-2015 рр. українська економіка просіла на 17%. І зростання ВВП в 1,5% нас ніяк не рятує.
З таким ростом ми будемо повертатися на вихідні позиції на добрий десяток років тому.
При цьому у нас залишаються зовнішні борги, які країна зобов’язана гасити. Але влада знову заклала негативне сальдо торгового балансу. Нам потрібно віддавати валюту за кредити, а уряд готує нас до того, що джерела для її отримання у нас не буде. Торговий баланс повинен бути позитивним. Імпорт енергоносіїв треба скоротити чи не втричі. Треба добувати свій газ, відкрити законсервовані свердловини і роздати ліцензії.
Але в той час, поки ми падали на 17% світова економіка, яка теж переживає не кращі часи, зросла на 9%. Це може призвести до формування сильних міграційних потоків з України в більш благополучні країни. Тому експерти пропонують уряду зробити ставку на розвиток малого та середнього бізнесу, а великий – вписувати в глобальні виробничі ланцюжки.
Потрібно вбудовувати наші підприємства у світові ланцюжка виробництва товарів і послуг. Без оновлення виробничої бази ми не зможемо розширити ринки збуту для своєї продукції.
А для цього потрібно знижувати податковий тягар, дотувати створення робочих місць і підтримувати на державному рівні інноваційні виробництва.
Джерело: Весті.Бізнес
Залишити відповідь