Стикаючись з труднощами в житті, ми шукаємо рішення в досвіді минулого. За останні роки банківська система, як і економіка країни в цілому, неодноразово опинялась у вкрай складній ситуації. Безумовно, на те були об’єктивні причини, однак низки негативних наслідків ми могли б уникнути, якби дотримувалися певних правил і принципів. Сьогодні як ніколи доречно згадати про них.
Почнемо з фактів: вклади населення є основним джерелом забезпечення ресурсами банків, які, у свою чергу, забезпечують ресурсами економіку, чим створюють умови для її зростання. Збереження цього ланцюжка є сьогодні життєво важливим.
Розуміючи це, кожен користувач фінансових послуг може зробити свій внесок у стабілізацію економіки і підтримку її «кровоносної системи», якою є банківська система. Для цього важливо дотримуватися таких принципів:
- Не піддавайтеся паніці. Досить часто інформація про проблеми в роботі банківських установ є непідтвердженою та служить провокаційним цілям невеликого кола зацікавлених осіб.
- Ситуація «банк не видає або не вертає кошти», про яку час від часу повідомляють на інтернет-форумах, часто має цілком зрозумілі
й адекватні причини. Ймовірно, в стандартних умовах ви навіть не звернули б увагу на подібні випадки. Наприклад:
- Перша ситуація: відсутній готівку в банкоматах. Пояснення: готівка видається тільки в межах наявності запитаної суми саме в цьому банкоматі, а не в цілому в банку. Поповнення банкоматів готівкою відбувається за певними правилами і вимагає часу.
- Друга ситуація: не повертають депозити. Пояснення: банку необхідно забезпечити наявність відповідної суми готівки в касі. Тому для уникнення непорозумінь і неприємних ситуацій, ми рекомендуємо вкладникам попереджати банк завчасно про вилучення свого депозиту (особливо якщо це відбувається достроково або якщо депозит в іноземній валюті). Якщо одночасно отримати свій вклад побажають кілька десятків вкладників – сума буде досить великою і в касі її може просто не буде.
- Вимагайте дострокового повернення своїх депозитів тільки в крайньому випадку. Так ви не лише збережете свій дохід у вигляді відсотків, але і зробите внесок у стабілізацію ситуації. Слід пам’ятати, що Національний Банк України постійно здійснює моніторинг банківської системи, всі банки діють в межах встановлених нормативів ліквідності, а вклади додатково гарантуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
- Не відмовляйтеся від роботи з банком. В умовах, коли клієнти найбільш схильні сумніватися в стабільності ситуації, банки пропонують широкий ряд продуктів, здатних задовольнити найвимогливіших і недовірливих клієнтів: це короткі депозитні пропозиції (з терміном розміщення коштів на один місяць або навіть на кілька тижнів / днів) і депозити з вільним зняттям коштів (вклади до запитання). Тому ми радимо вивчати різні варіанти і вибирати для себе найбільш привабливі, пам’ятаючи при цьому, що зберігати кошти на депозитному рахунку завжди вигідніше, ніж тримати їх «під матрацом».
- Диверсифікуйте свій депозитний портфель для збереження заощаджень від можливих валютних коливань. При цьому, в разі зберігання більшої частини коштів у національній валюті клієнт може розраховувати на те, що високий відсоток за вкладом покриє рівень втрати вартості грошей (девальвації).
Спокій і аналіз ситуації вже довели свою ефективність. Тому давайте змінюватися на краще і пам’ятати, що все залежить саме від нас!
Залишити відповідь