Новини світу кредитування та банківських послуг.

Думки рейтингових агентств по Україні та її банках.

Про невтішний стан справ в Україні в цілому і в її банківському секторі, зокрема, свідчить ціла безліч фактів і оцінок. Осібно в морі «аналітики по Україні» стоять критичні оцінки з боку трійки найбільших рейтингових агентств світу – Moody’s, Standard & Poor’s і Fitch Ratings, які майже в унісон визначили ступінь платоспроможності нашої країни на переддефолтному рівні.

Наскільки об’єктивними є оцінки «трійки» – питання не таке вже і очевидне. Наприклад, ще в часи Януковича багато українських економістів любили критикувати агентства і звинувачувати їх в упередженості по відношенню до України, як до країни другорядного ешелону в світової економіки.

clip_image002 Однак порівнювати ту ситуацію з нинішньою економічною кризою в Україні некоректно. На кону стоїть доступ наших підприємств (та й самої країни) до міжнародних ринків позикового капіталу. А це означає, що від оцінок рейтингових агентств залежить платоспроможність найбільших вітчизняних компаній, і в результаті – самої України.

Fitch. «Сміттєвий» рейтинг

Проблеми з кредитними рейтингами України почалися ще на початку цього року – вже тоді фахівці агентств відзначали, що для подолання кризи Україні необхідно щось більше, ніж багатомільярдна допомога від МВФ. Про це в лютому писало агентство Fitch. Воно зазначило, що, незважаючи на заяви уряду про структурні реформи в нашій країні, їх реалізація ускладнюється істотними політичними ризиками. На цьому тлі агентство знизило довгостроковий кредитний рейтинг України до сміттєвого рівня «СС» (це було якраз в лютому), на чому і базувалися всі подальші оцінки і прогнози Fitch по українським компаніям і містам.

Показовим у цьому плані стало підтвердження рейтингу Києва на тому ж «сміттєвому» рівні «СС». За словами аналітиків агентства, це «відображає нестабільну макроекономічну ситуацію країні, неготовність держави надавати найбільшим містам фінансову підтримку, незважаючи на деяку стабілізацію бюджетних показників».

Аналогічні коментарі в агентстві висловлюють і з приводу ключових українських підприємств: до «RD» (обмежений дефолт) були знижені рейтинги найбільшого металургійного холдингу Метінвест, та ж доля чекала і монополіста у сфері залізничних перевезень в Україні Укрзалізницю.

Відносно українських банків аналітики Fitch також не відчували особливого оптимізму: для двох найбільших фінустанов країни ПриватБанку та Ощадбанку агентство підготувало невтішний прогноз, згідно з яким їх дефолт фактично неминучий. Обидва банки отримали довгостроковий кредитний рейтинг «С». Експерти Fitch відзначили, що зусиль ПриватБанку та Ощадбанку з реструктуризації своїх зобов’язань (банки домовилися про відстрочки по платежах, але не щодо списання боргу) недостатньо, щоб усунути всі ризики їх неплатоспроможності.

Moody’s. Остання ступінь перед дефолтом

У швидке одужання української банківської системи не вірить і рейтингове агентство Moody’s, за оцінками якого прогноз розвитку українських банків залишається негативним. Причини все ті ж: нестабільна економічна середа, тотальне погіршення якості активів (тобто збільшення відсотка проблемної заборгованості з боку позичальників) і, як наслідок, необхідність докапіталізації вітчизняних фінустанов і формування ними серйозних обсягів банківських резервів.

На цьому тлі аналітики агентства припустили, що в 2015 році до 82% ВВП виросте держборг України, спад в економіці продовжиться, а інфляційні процеси тільки посиляться. При цьому ще в квітні Moody’s пророкувало українському уряду серйозні проблеми з реструктуризації боргів, що ми можемо спостерігати і зараз. В цілому, кредитний рейтинг України за шкалою Moody’s опустився на останню сходинку перед дефолтом – «Са».

Агентство присвоїло свої оціночні рейтинги на практично переддефолтному рівні і деяким українським банкам. Так рейтинг «Саа2» був привласнений банкам ОТР Bank, українській філії Ощадбанку Росії, Промінвестбанку, Банку Південний, Банкам ПУМБ, Укрексімбанк і Фінанси і кредит присвоєно рейтинг «Саа3».

Також рейтинг «Caa3» отримали два найбільші українські банки – ПриватБанк і державний Ощадбанк. Оцінку на щабель вище – «Caa2» – отримав банк з іноземним капіталом Райффайзен банк Аваль.

Standard & Poor’s. Все ті ж тенденції

Останнє агентство з великої Трійки Standard & Poor’s висловлювалося щодо ситуації в Україні не так активно, як його «колеги» по ринку. Експерти агентства відзначають усі ті ж тенденції: «українські банки зараз дуже залежні від підтримки з боку держави в особі НБУ», «ліквідність системи знижується», «рефінансування потребують і системоутворюючі банки України».

Чи варто говорити, що агентство також знизило кредитний рейтинг України до близького до дефолтного рівня – «СС», що було пов’язано в першу чергу з бажанням українського уряду реструктуризувати зобов’язання за своїми цінними паперами. А це, відповідно до методології Standard & Poor’s, рівносильно дефолту.

Втім, і без спеціалізованої оцінки та експертних висновків очевидно, що сьогодні українська економіка переживає далеко не найкращі свої часи. Уже в п’ятницю найгірші прогнози рейтингових агентств можуть здійснитися і наша країна може відмовитися від виплати за деякими зовнішніми зобов’язаннями і оголосити технічний дефолт.

Але й зневірятися завчасно не варто. Оцінка незалежних експертів на те й потрібна, щоб попередити чиновників і менеджерів про можливі економічні небезпеки, покликана підказати всілякі виходи з ситуації. Інша справа, як наша країна ці рекомендації використовує, і чи зуміє домовитися з кредиторами і уникнути дефолту. У такому випадку зміна кредитних рейтингів в кращу сторону буде лише справою техніки.

Джерело: Мінфін

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?