Новини світу кредитування та банківських послуг.

Досвід виходу з кризи яких країн може бути цікавим для України?

Яким чином ці країни виходили з кризи, і які рецепти їх одужання можна використовувати в Україні.

Голова правління УкрСиббанку BNP Paribas Group

За більш ніж 40 років роботи в групі BNP Paribas мені вдалося попрацювати на п’яти континентах в таких країнах як Греція, Єгипет і Аргентина, які в різний час стикались з економічними і валютними труднощами, але ніде не було ситуації такої саме як в Україні.

Першим наслідком кризи для українських банків став відтік депозитів фізосіб, який в деякій мірі компенсувався припливом вкладів корпоративного бізнесу. Природно, не всі банки постраждали в рівній мірі, та й Нацбанк прийняв всі необхідні заходи для підтримки достатньої ліквідності в банківській системі.

clip_image001Ситуація в Аргентині в кінці 2001 р дещо відрізнялась від того, що ми сьогодні бачимо в Україні. Там протягом більше десяти років була чітка прив’язка песо до долара з курсом 1: 1. Коли ж всім стало очевидно, що песо аж надто переоцінений, уряд просто розірвало прив’язку, і курс звалився до трьох песо за долар.

Влада конвертували в песо як кредити, так і депозити, на тривалі місяці заблокувавши найбільші рахунки «особливо важливих» клієнтів. Само собою, позичальники були в захваті від ідеї конвертації їх позик в місцеву валюту, тоді як вкладники, які зберігали заощадження в валюті, навряд чи могли розділити їх захоплення.

Таким чином, і про наслідки даного досвіду можна судити по асиметричним відгуками з різних сторін: тоді як позичальники визнали ініціативу в цілому вдалою, для вкладників вона виявилась болючою і несправедливою. Враховуючи тривале блокування найбільш великих депозитів (понад 2000 доларів США), населення фактично перебувало у фрустрації протягом декількох місяців поспіль. А у нас, банкірів, не було особливого вибору, так як аргентинське законодавство забороняло нам виплачувати великі депозити на першу вимогу.

Було багато випадків банкрутства, значне збіднення населення в цілому, але країна була врятована в чималому ступені за рахунок сплеску попиту на товари широкого вжитку (спровокованого величезним апетитом Китаю), одним з найбільших експортерів яких є Аргентина. Так протягом декількох років ситуація повільно, але все ж поліпшувалась.

Звичайно, головна проблема полягала в тому, що Аргентина не змогла виконати свої платіжні зобов’язання за державними облігаціями і відмовилась вести будь-які переговори з утримувачами цінних паперів. Уряд також відмовився від конструктивного діалогу з МВФ, що фактично перекреслило перспективу успішного пошуку ефективного вирішення проблеми в довгостроковій перспективі.

Нині економічна ситуація в Аргентині куди складніше, ніж раніше, – з високим рівнем інфляції, такими заходами та ініціативами уряду, які аж ніяк не додають спокою і впевненості іноземним інвесторам. Тоді як саме іноземні інвестиції зараз більш ніж коли-небудь необхідні Аргентині (дане твердження в тій же мірі справедливо і для України) для розвитку свого повного потенціалу. Тому портфель позик у банківському секторі Аргентини набагато менш динамічний, ніж це необхідно для повноцінного розвитку економіки і держави в цілому.

Що стосується України, то ситуація непроста, і всі ми це чудово розуміємо: ніколи раніше країні не доводилось стикатись з зовнішньою агресією, і вже тому аргентинський сценарій не порівняти з українським.

Великий удар, безумовно, припав по прибутковості банків. Перш за все, варто відзначити, що багато банків мали коротку валютну позицію, – по суті, результат дій прийшлого керівництва НБУ в останні роки, мотивованих прагненням підтримати курс національної валюти, – що призвело до збитків в результаті девальвації гривні в лютому. Безумовно, у банків з іноземним капіталом є солідну перевага в тому, що підтримка великих материнських компаній зі світовим ім’ям робить їх набагато більш стійкими до будь-яких негативних подій на ринку.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?