Новини світу кредитування та банківських послуг.

Дострокове погашення кредиту – що потрібно знати позичальникові

Багато зарубіжних країни вважають нормою жити в борг: у широкому застосуванні кредитні карти, всюди розповсюджений позику на рухоме і нерухоме майно (і, в основному, на дуже тривалий термін). У цьому випадку менталітет російського населення має кардинальні відмінності. І до теперішнього часу багато наших співвітчизників намагається не заганяти себе «в боргові ями», обходячись без кредитів. Але ось уже зараз все більше число жителів змінюють про це думка і відкривають необмежені можливості, надані кредитуванням. Але навіть у цьому випадку, майже всі позичальники при першій же можливості намагаються достроково погашати всі свої позички тому, що ще не звикли в нашій країні до життя в борг. Більш того, вже дуже високі процентні кредитні ставки в багатьох банках, і люди, щоб не переплачувати великі гроші за придбаний товар і намагаються швидше провести погашення заборгованості. Але іноді це не дуже просто здійснити. Позичальник на практиці вже може побачити багато проблем.

Розберемося, що ж мається на увазі під достроковим погашенням. Це означає, що позичальник повинен вносити грошові кошти, щоб погашати кредит у розмірі, який буде перевищувати обов’язковий щомісячний платіж або в цілому рівний залишку заборгованості і тієї суми, що була нарахована на поточний момент за відсотками. Отже, дострокове погашення існує у двох видах: часткове і повне.

Часткове погашення кредиту передбачає перерахунок суми платежів на кожен місяць за рахунок того, що основний борг буде зменшуватися. Якщо розмір щомісячних платежів залишається незмінним, то відповідно стає меншим термін кредиту і позичальник тоді просто виплачує менше відсотків.

Повне погашення кредиту також може заощадити кошти за рахунок відсотків, але все залежить від часу його здійснення. Розмір економії може бути вагомим, якщо остаточний розрахунок по кредиту станеться задовго до закінчення його терміну. Особливо це стає актуальним при ануїтетною схемою платежів.

Дострокове погашення кредиту, при якому розкладі, завжди буде вигідно позичальникові, а для банку вкрай небажано тому, що він втрачає дохід, який вже гарантував і запланував, але це ще не дуже добре відбивається і на кредитному портфелі. У зв’язку з цим банки найчастіше створюють для клієнтів проблеми при проведенні дострокового погашення.

Що чекає позичальника, коли він достроково погашає кредит

dosrochnoe_pogashenoe_kredita-300x291Перше, дострокове погашення в договорах на певні види кредитування може бути просто-напросто заборонено. Хоч це і буває вкрай рідко, коли вибирається банк і вид позики, потрібно звернути увагу на цей істотний момент. В основному, дуже часто часткове погашення заборонено позичальникові, тобто, як би ставиться умова: або ж вносити щомісяця суму «копійка в копійку» згідно графіка платежів, або ж внести повністю всю суму заборгованості плюс нараховані на поточний момент відсотки.

Друге, на дострокове погашення кредитна організація може накласти заборону на протязі перших місяців або навіть років. Як показує практика, цей термін прирівнюється до першій половині року. Після закінчення цього терміну позичальник може без будь-яких перешкод вносити кошти, як для часткового, так і для повного погашення.

Третє, банк може встановити мінімальну суму дострокового часткового погашення, в розмірі якої буде визначатися кожна кредитна організація самостійно, але найчастіше, нижній його межа виявляється в районі 5 тис., А верхній може досягати 30 тис. (Все залежить від регіону або області). Не в кожній родині можливий вільний виділення такої суми з сімейного бюджету.
Більш того, для того щоб хоч якимось чином компенсувати втрачені доходи, банками дуже часто стягується комісія з суми, яка вноситься в рахунок зменшення або погашення заборгованості. Причому штрафи такого своєрідного роду можуть бути навіть при малозначущих перевищенні розміру обов’язкового щомісячного платежу.

Ще кредитна організація може поставити умову, що позичальник повинен за 15-30 днів попереджати про те, що планує зробити дострокове погашення. Якщо цього не станеться – можливо, накладення штрафу. Штрафні санкції загрожують позичальникові ще й за те, що якщо він спочатку попередив про погашення заборгованості, а потім передумав це робити. Це все робиться для того, щоб банки могли спланувати свої кредитні портфелі і вчасно застосувати вивільнені ресурси.

Багато з перешкод, які створюються банком при достроковому погашенні позики, звичайно ж, несправедливі для порядних позичальників, що не допускають прострочень по платежах, але й охочих повернути кредит достроково. Ще в недостатній мірі розроблене законодавство цієї області, тому-то свої порядки і встановлюють кредитні організації. Можна тільки порадити позичальникам, які хочуть уникнути викладених можливих проблем, – з усією серйозністю ставитися до цього питання ще при виборі банку, програми по кредитуванню та укладання договору. У Росії є величезна кількість банків, що вітають дострокове погашення кредиту і при цьому не застосовують штрафні санкції. У будь-якому випадку, позичальнику буде набагато вигідніше, сплачуючи різного роду комісії розрахуватися з позикою раніше часу, ніж проводити платежі строго за графіком.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?