На жаль, скорочення працівників – явище не рідкісне. Про те, як оформити фінансову допомогу на період пошуку нової роботи після звільнення, на яку суму допомоги розраховувати і які обов’язки при цьому накладаються на отримувача допомоги.
Для того щоб Вам виплачували державне загальнообов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття ( або просто – допомогу по безробіттю), слід отримати статус безробітного в місцевому центрі занятості.
Звернутись за отриманням статусу безробітного можна в будь-який центр зайнятості, що ближчій для Вас – місце реєстрації та фактичного проживання значення не мають.
Отримувати допомогу по безробіттю (через скорочення) мають право лише застраховані особи – ті, хто володіють свідоцтвом про державне загальнообов’язкове соціальне страхування, що є єдиним для всіх видів соціального страхування.
Документи, необхідні для отримання статусу безробітного та нарахування допомоги по безробіттю:
- Паспорт громадянина України (оригінал + копія).
- Ідентифікаційний код (оригінал + копія).
- Трудова книжка (оригінал + копія).
- Диплом (дипломи) про наявну освіту (оригінал + копія).
- Копія наказу про звільнення з останнього місця роботи.
- Довідка про середньомісячну заробітну плату за останні 6 місяців.
При наявності всіх перерахованих документів можна сміливо відправлятися в будь-який центр зайнятості. У центрі зайнятості після здійснення процедури реєстрації за кожним безробітним закріплюється менеджер, який персонально буде супроводжувати його перебування в центрі. Менеджер надає інформацію про наявність вакансій, призначає дати відвідування центру зайнятості, інформує про нарахування і виплату допомоги з безробіття.
Згідно із законодавством, відвідування призначаються не рідше, ніж один раз на 30 днів. Відвідувати центри зайнятості необхідно строго в призначений менеджером час.
Несвоєчасне відвідування центру зайнятості без поважних причин у призначений час прирівнюється до прогулу – і тягне за собою скасування нарахування допомоги з безробіття за період з дати попереднього відвідування по дату пропущеного відвідування.
Якщо безробітний не відвідує центр зайнятості більше 30 днів, він автоматично знімається з реєстрації і позбавляється статусу безробітного.
Ті, хто перебувають на реєстрації у центрі зайнятості більше 6 місяців, повинні пройти курси професійної підготовки (перепідготовки). Перелік можливих курсів пропонується центром, при цьому не обов’язково вибирати курси, відповідні професії або освіті безробітного.
Центри зайнятості організовують тематичні семінари, проходження яких є обов’язковим. Зазвичай семінари проводяться один раз на місяць.
Розміри допомоги по безробіттю:
Виплата допомоги по безробіттю має обмеження за часом і не перевищує 360 календарних днів.
Звільнені роботодавцем працівники через скорочення штату чи чисельності працівників, в залежності від їхнього трудового стажу мають право одержувати допомогу по безробіттю у відсотках від середнього розміру заробітної плати. Але існує максимальне обмеження виплат. Так розмір максимальної допомоги з безробіття є єдиним по всій Україні і дорівнює чотирьом прожитковим мінімумам для працездатних осіб на місяць. Станом на 01.06.2014 року прожитковий мінімум дорівнює 1218 грн.) – Тобто максимальна допомога в 2014 році дорівнює 4872 гривні на місяць.
Якщо страховий стаж:
- до 2 років – 50% від середньої легальної заробітної плати;
- від 2 до 6 років – 55% від середньої легальної заробітної плати;
- від 6 до 10 років – 60% від середньої легальної заробітної плати;
- понад 10 років – 70% від середньої легальної заробітної плати.
Далі розмір допомоги по безробіттю зменшується залежно від тривалості перебування в статусі безробітного:
- перші 90 календарних днів (три місяці) – вищевказаний відсоток;
- 90-180 календарних днів (ще три місяці) – 80 відсотків від суми, що виплачувалась перші 90 днів;
- 180-365 календарних днів (ще півроку) – 70 відсотків від суми, що виплачувалась перші 90 днів.
Наприклад, якщо страховий стаж – 7 років і середня легальна заробітна плата становить 4000 грн., То допомога по безробіттю буде наступною: перші три місяці – 2400 грн. на місяць, наступні три місяці – 1920 грн. на місяць, ще півроку – 1680 грн. на місяць.
В мінімальному розмірі допомогу по безробіттю можуть отримувати також незастраховані особи. Розмір мінімальної допомоги по безробіттю станом на 01 червня 2014 року – 544 грн.
Про регулювання в сфері зайнятості населення піклуються наступні закони:
· Про зайнятість населення,
· Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття,
· Господарським та Цивільним Кодексами,
· Трудовим Кодексом,
· Кодексом Законів про Працю.
Залишити відповідь