Новини світу кредитування та банківських послуг.

Докапіталізація банку: що потрібно знати вкладнику

Десятки українських банків потребують збільшення їх капіталів – показали попередні стрес-тести регулятора восени-2014. Що означає докапіталізація, що вона дає банку, як проходить, і стає чи після неї фінустанова надійніше.

Банк і його капітал

За законом України, у кожного банку повинен бути капітал – спеціально створені резерви і фонди, які забезпечили б установі фінансову стійкість і виконання зобов’язань перед акціонерами і кредиторами у разі виникнення будь-яких проблем, і допомогли б відшкодувати можливі збитки. Мінімальний капітал для створення банку в нашій країні – 120 мільйонів гривень.

Не заглиблюючись в види капіталу, достатньо знати, що на ділі капітал банків – ресурс clip_image001банку, який призначений для захисту інтересів кредиторів і акціонерів банку від фінансових втрат. Наявність достатнього капіталу – своєрідна страховка для клієнтів установи, свідоцтво того, що банк зацікавлений у нормальній діяльності на ринку. Адже чим більше частина самого банку у фінансуванні його діяльності (вкладенні в кредити, цінні папери, інші операції), тим більше гарантій, що ці вкладення відбудуться з належною обережністю і аналізом.

На ділі ж капітал українських банків зменшується через необхідність формування резервів під втрати від кредитів, девальвації і збитків. Крім цього, трапляється, що частина капіталу формується лише на папері, включаючи в себе переоцінені основні фонди, техніку, будівлі та інші матеріальні цінності, які насправді не можуть виконувати захисні функції капіталу.

Важлива роль банківського капіталу (регулятивного) – давати можливість НБУ як регулятору відстежувати стан справ в конкретному банку. Для цього існує ряд норм, за якими можна визначити, чи відповідає діяльність банку можливостям його капіталу.

Наприклад, один з нормативів визначає, що капітал банку повинен становити 10% від активів, що приблизно дорівнює 10% від залучених депозитів. Іншими словами, на кожну одну гривню залучених депозитів повинні припадати 10 копійок капіталу банку.

Якщо установа не дотримується нормативи щодо капіталу, НБУ може застосувати до неї санкції аж від відкликання банківської ліцензії.

Стрес-тести

Щоб оцінити здатність банку виконувати нормативи регулятора в разі несприятливих подій, в тому числі для перевірки адекватності капіталу, установа регулярно проводить стрес-тести основних напрямків власної діяльності. Для цього фахівці банку з аналізу ризиків прораховують, як різні складні ситуації в економіці вплинуть на установу – наприклад, різке падіння гривні, відтік депозитів, збільшення частки проблемних кредитів і т.д. В ідеалі така перевірка повинна відбуватись кожний квартал.

Крім цього, тестування може ініціювати Національний банк України – наприклад, на вимогу МВФ, як сталось в 2014 році. Такий стрес-тест проводить одна з авторитетних аудиторських компаній. В даному випадку фахівці вираховували, як відреагують капітал і нормативні показники установи, якщо продовжиться відтік вкладів населення з банку одночасно з ростом проблемної заборгованості по кредитах і стрибком курсу гривні. За результатами перевірки, аудитори підраховують суму, на яку необхідно докапіталізувати банк, щоб він не порушував нормативи і не збанкрутував.

Докапіталізація установи

Щоб докапіталізувати банк, потрібно внести кошти в його статутний фонд або залучити субординований борг. Останній варіант не призведе до зростання балансового капіталу банку, але збільшить регулятивний капітал, який НБУ використовує в розрахунках багатьох нормативів.

Докапіталізація, яку, як показав останній стрес-тест, масово потребують українські банки, повинна захистити кредиторів банку.

Докапіталізация дозволяє в зазначених випадках виконувати нормативи НБУ, наприклад,« нормативи адекватності капіталу ». За допомогою цих нормативів НБУ захищає вкладників банку, вимагаючи від акціонерів створювати запас на випадок несподіваних проблем. У разі проблем, які призводять до банкрутства банку, акціонери не можуть повернути назад свій капітал, поки зобов’язання вкладників не будуть задоволені.

За словами експерта, на практиці докапіталізація потрібна, як правило, в двох випадках:

  • для збільшення активів – наприклад, видачі нових кредитів;
  • для покриття збитків.

Головна причина потреби в капіталі у багатьох українських банків в 2014 році – саме їхні збитки. Втім, наявність проблем зовсім не означає, що банк обов’язково повинен залучати додатковий капітал.

Докапіталізация може не знадобитись навіть при збитках і зростанні активів у разі, якщо у банку був значний капітал до зазначених змін (тобто він виконував нормативи з запасом за рахунок раніше внесеного капіталу або накопиченої прибутку в попередніх роках).

За збільшенням капіталу установа звертається до своїх акціонерів. Якщо у них немає можливості провести докапіталізацію, то вони можуть залучити інших інвесторів, продавши їм частину акцій банку. Збільшення капіталу банку затверджується акціонерами банку, вноситься на рахунки банку та реєструється в НБУ. Після внесення на рахунки банку капітал може використовуватися так само, як і будь-який інший ліквідний актив. Наприклад, гроші можуть бути видані у вигляді кредитів.

Якщо акціонери не можуть надати кошти для збільшення капіталу банку, і пошуки нових інвесторів не мав успіху, йому залишається сподіватись на націоналізацію або злиття з іншою установою. Якщо і цього не відбудеться, то банку залишається тільки скорочувати масштаб діяльності (що вкрай складно здійснити) або – вирушати на ліквідацію.

Докапіталізація і надійність банку

Якщо банку збільшили капітал, це не обов’язково означає, що він став стресостійким і надійним для вкладників. І справа не тільки в можливих проблемах у фінансовій системі країни, але і в порядності керівництва установи.

Збільшення капіталу за умови порядності менеджменту банку є значним позитивним моментом для вкладника і значить, що банк став надійніше. Якщо ж акціонери і менеджмент непорядні, то кошти від розміщення капіталу можуть піти на значне збільшення кредитів компаніям акціонерів. Нормативи НБУ істотно обмежують обсяги таких кредитів, але махінації можливі й іноді трапляються. При цьому, звичайно, в разі виникнення нових проблем у банку або в разі планованого зростання активів докапіталізація може знадобитись знову.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?