Застава – це гарантія виконання зобов’язань за цивільно – правовим договором. Найбільш поширеною сферою його застосування є забезпечення кредиту. Зазвичай, договір застави полягає при довгостроковому кредитуванні на досить велику суму: авто-або іпотечний кредит, оскільки банку потрібні додаткові гарантії, що щоб не сталося його кошти будуть повернуті в повному обсязі.
Ст. 339 передбачено, що даний договір укладається виключно в письмовій формі і в обов’язковому порядку реєструється у нотаріуса, а в окремих випадках (наприклад, договір іпотеки) та в управлінні юстиції з реєстрації прав на нерухоме майно відповідного району.
Предметом договору застави може виступати
- Нерухомість
- Товари в обороті
- Цінні папери
- Грошова застава
- Майнові права
- Транспортний засіб
Чинним законодавством передбачено наявність обов’язкових пунктів у договорі, відсутність яких може стати причиною визнання угоди недійсною.
До пунктів договору застави відносяться
- У договорі має бути чітко зазначено, що передається в заставу. Інформація повинна відображати всі характеристики та індивідуальні параметри. Так при заставі автомобіля вказуються: марка, колір автомобіля, рік випуску та державний номер, а при іпотеці – адреса житла. Так само, позичальник повинен надати документи, що підтверджують право власності на дане майно, а їх перелік і основні реквізити вказуються в договорі.
- Оцінка майна, наданого в якості забезпечення. Цивільним кодексом не передбачена конкретна схема проведення оцінки, тому дається вона за домовленістю сторін. Винятком є нерухоме майно, для оцінки якого зазвичай залучають незалежного експерта.
- У кого буде знаходитися заставне майно до повного виконання зобов’язань.
- При забезпеченні заставою кредитних зобов’язань в договорі вказують повну суму кредиту з урахуванням відсотків і комісій.
- Термін виконання зобов’язань – це термін, коли має бути погашений кредит і відсотки по ньому, тобто дата внесення останнього платежу. Ця дата є й датою закінчення дії договору застави.
- Дата і періодичність проведення перевірки предмета застави (якщо майно залишається у позичальника). У вказану дату кредитним інспектором проводиться огляд майна, щоб упевниться в його наявності і схоронності. Зазвичай періодичність перевірок встановлюється для нерухомості один раз на пів року, а транспорт – раз на квартал. Якщо застава забезпечує виконання кредитних зобов’язань юридичної особи, то фахівець банку в обов’язковому порядку проводить перевірку бухгалтерської документації та журналу обліку застави. Якщо заставою служили ТМЦ, то в зазначений термін на підприємстві проводиться інвентаризація.
Згідно зі ст. 10 Закону "Про заставу" умови забезпечення можуть бути включені в кредитний договір , а не окремим документом (так відбувається у випадку з іпотечним кредитом).
У разі якщо боржник не в змозі виконати взяті на себе зобов’язання, то банк реалізує майно. Особливість реалізації полягає в тому, що, за погодженням сторін, кредитор має повне право реалізувати майно по закінченні декількох днів прострочення платежу (кількість днів вказується в угоді) не звертаючись до суду.
Так само, важливим моментом, є те, що надати майно для забезпечення зобов’язань може не позичальник, а третя особа, в той час як роль заставодержателя може виконувати виключно кредитор.
Залишити відповідь