Новини світу кредитування та банківських послуг.

Договір застави

Застава – це гарантія виконання зобов’язань за цивільно – правовим договором. Найбільш поширеною сферою його застосування є забезпечення кредиту. Зазвичай, договір застави полягає при довгостроковому кредитуванні на досить велику суму: авто-або іпотечний кредит, оскільки банку потрібні додаткові гарантії, що щоб не сталося його кошти будуть повернуті в повному обсязі.

Ст. 339 передбачено, що даний договір укладається виключно в письмовій формі і в обов’язковому порядку реєструється у нотаріуса, а в окремих випадках (наприклад, договір іпотеки) та в управлінні юстиції з реєстрації прав на нерухоме майно відповідного району.

Предметом договору застави може виступати

 • Нерухомість
 • Товари в обороті
 • Цінні папери
 • Грошова застава
 • Майнові права
 • Транспортний засіб

article491Чинним законодавством передбачено наявність обов’язкових пунктів у договорі, відсутність яких може стати причиною визнання угоди недійсною.

До пунктів договору застави відносяться

 • У договорі має бути чітко зазначено, що передається в заставу. Інформація повинна відображати всі характеристики та індивідуальні параметри. Так при заставі автомобіля вказуються: марка, колір автомобіля, рік випуску та державний номер, а при іпотеці – адреса житла. Так само, позичальник повинен надати документи, що підтверджують право власності на дане майно, а їх перелік і основні реквізити вказуються в договорі.
 • Оцінка майна, наданого в якості забезпечення. Цивільним кодексом не передбачена конкретна схема проведення оцінки, тому дається вона за домовленістю сторін. Винятком є ​​нерухоме майно, для оцінки якого зазвичай залучають незалежного експерта.
 • У кого буде знаходитися заставне майно до повного виконання зобов’язань.
 • При забезпеченні заставою кредитних зобов’язань в договорі вказують повну суму кредиту з урахуванням відсотків і комісій.
 • Термін виконання зобов’язань – це термін, коли має бути погашений кредит і відсотки по ньому, тобто дата внесення останнього платежу. Ця дата є й датою закінчення дії договору застави.
 • Дата і періодичність проведення перевірки предмета застави (якщо майно залишається у позичальника). У вказану дату кредитним інспектором проводиться огляд майна, щоб упевниться в його наявності і схоронності. Зазвичай періодичність перевірок встановлюється для нерухомості один раз на пів року, а транспорт – раз на квартал. Якщо застава забезпечує виконання кредитних зобов’язань юридичної особи, то фахівець банку в обов’язковому порядку проводить перевірку бухгалтерської документації та журналу обліку застави. Якщо заставою служили ТМЦ, то в зазначений термін на підприємстві проводиться інвентаризація.

Згідно зі ст. 10 Закону "Про заставу" умови забезпечення можуть бути включені в кредитний договір , а не окремим документом (так відбувається у випадку з іпотечним кредитом).

У разі якщо боржник не в змозі виконати взяті на себе зобов’язання, то банк реалізує майно. Особливість реалізації полягає в тому, що, за погодженням сторін, кредитор має повне право реалізувати майно по закінченні декількох днів прострочення платежу (кількість днів вказується в угоді) не звертаючись до суду.

Так само, важливим моментом, є те, що надати майно для забезпечення зобов’язань може не позичальник, а третя особа, в той час як роль заставодержателя може виконувати виключно кредитор.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?