Новини світу кредитування та банківських послуг.

Договір позики між фізичними особами: на що звернути увагу?

Оформляючи договір позики, потрібно враховувати деякі важливі особливості його складання. Давайте розглянемо їх більш докладно …

Багато воліють не звертатися в банк або іншу кредитну організацію і брати в борг у сусідів, друзів або родичів. Це більш вигідно, так як в більшості випадків ніяких відсотків не передбачено. Крім того, оформляти будь-які документи і чекати рішення банку не доводиться. Потрібно лише знайти людину, яка змогла б дати потрібну суму і укласти договір на усній або письмовій основі.

Саме на цьому етапі починаються складнощі. Згідно із законодавством, письмовий договір позики між фізичними особами необхідно укладати в разі, якщо сума боргу перевищує мінімальний розмір оплати праці в 10 разів. Документом, що підтверджує позику, є розписка. Вона складається виключно між двома фізичними особами.

Незалежно від того, в якій формі складений договір позики – в письмовій або усній, він має юридичну силу, і в разі, якщо людина, яка взяла гроші в борг, не повертає їх довгий час, може бути викликаний до суду в якості відповідача.

cherezinternetЯк скласти боргову розписку?

Розписку, як правило, складають без допомоги юристів. А це може спричинити за собою певні наслідки в майбутньому. Якщо в документі не прописано ряд умов, і та, і інша сторона можуть наткнутися на "підводні камені".

Людина, що надає гроші в борг, повинен в обов’язковому порядку вказати в розписці:

– Точну суму боргу в гривнях (навіть якщо гроші були надані у валюті)
– Дата надання і строк повернення боргу (в днях, точна дата повернення)
– Розмір пені за кожний прострочений день.

Ці дані необхідно вказати в документі для того, щоб у подальшому не виникло проблем з поверненням грошей. У випадку, якщо ви вказали лише суму і дату повернення, ви ризикуєте отримати гроші із затримкою – і неустойку вам навряд чи хтось виплатить, якщо ви не доб’єтеся цього через суд.

Людина, яка бере гроші в борг, також може зустрітися з «підводними каменями», подолати які буде складно.

В першу чергу, це відсотки. Вважається, що ніяких відсотків за користування грошима фізична особа – ваш друг, знайомий або родич – брати не може. Це не так. У борговій розписці може бути вказаний точний відсоток, і нерідко цей відсоток перевищує банківський. Іноді навіть простіше і вигідніше взяти кредит , ніж гроші в борг. Відсотки можуть бути зазначені за кожен день або тиждень, і в цьому випадку навіть 0,5-1% буде грабіжницьким. Втім, якщо ви можете дозволити собі віддати гроші вже через тиждень, такий спосіб буде кращим. Слід мати на увазі, що кредитор не має права вимагати з вас відсотки за весь термін, зазначений у борговій розписці, якщо ви повернули гроші раніше. Ви віддаєте додаткові гроші тільки за той час, який користувалися сумою.

У разі, якщо сума не перевищує 50 НОМ, а в договорі позики не прописані відсотки, угода вважається безоплатній. При великих сумах, а також при передачі будь-якого майна в розписці обов’язково повинен бути зазначений вид боргу.

Другий важливий момент – умови і термін повернення. У борговій розписці можуть бути зазначені форс-мажорні обставини, які не дозволяють повернути гроші в зазначену дату. Такими обставинами можуть бути раптова хвороба, аварія та інші подібні ситуації, при яких ви фізично не можете повернути гроші. Якщо такі умови не вказані, ви ризикуєте своїм добробутом: інша сторона може вимагати величезну неустойку за весь той час, який ви провели в лікарні.

Договір позики між фізичними особами не вимагає нотаріального підтвердження, але це не означає, що він не має жодної сили. Навпаки, боргову розписку можна в майбутньому використовувати в судовому розгляді. Тому перед тим, як підписувати договір позики, необхідно уважно вивчити умови і внести свої правки, якщо це необхідно. До речі, знайшовши в інтернеті зразок боргової розписки або зразок договору позики, ми все-таки рекомендуємо вам перед його підписанням проконсультуватися з юристом – на практиці в зразках документів часто зустрічаються помилки або неточності, які в майбутньому можуть стати серйозною проблемою. Особливо, якщо мова йде про великий запозиченні.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?