Новини світу кредитування та банківських послуг.

Добре забуте старе: секрети економії в кризу

Експерти в один голос назвали криза 2014 глибшим і масштабнішим, ніж в 2008 році. Це означає, що економити тепер доведеться більше і довше, ніж шість років тому. Огляд найбільш ефективних способів обмеження грошових розтрат.

Найдокладніший фінансовий план

Простою порадою про ведення бюджету нікого не здивуєш – схоже, всі вже знають, що тільки за допомогою розрахунків можна зрозуміти, скільки грошей на які потреби можна витратити. Крім того, багато хто вже оцінив вигоду від щомісячного аналізу статей витрати з подальшим коректуванням фінансової стратегії. Проте за часів гострої кризи, якщо доходи впали дуже різко, такого підходу може виявитись недостатньо. Обсяги видатків зазвичай визначають звички. Тому якщо доходи значно знизились, наприклад, в два рази, то навіть при самому сумлінному фіксуванні видатків, за тиждень до зарплати можна опинитись без грошей. Не врятує в такому разі і фінансовий план: навіть якщо постійно тримати на папері суму, яку ви можете витратити на їжу в поточному clip_image001місяці, можна все одно не вписатись в позначені рамки.

Вихід в такій ситуації – дуже докладне і жорстке планування витрат зі змінною складової. Розпишіть всі свої витрати якнайдетальніше на місяць вперед. Складіть детальне меню на кожен день, підрахуйте, скільки продуктів вам потрібно на тиждень, скільки – на місяць. Оцініть підсумкову суму, яка у вас вийде, і скоректуйте своє меню. Потім запишіть дані по потрібним продуктам в список, який будете брати з собою в супермаркет чи на базар. Не відступайте від наміченого плану, і будьте готові до того, що позначена вами сума за підсумками місяця може збільшитись в півтора рази – через позапланових гостей, інфляції та інших дрібних моментів. Плюс докладного меню, складеного наперед – в тому, що ви зможете врахувати залишки різних круп і консервів, які часто лежать у вигляді запасів по шафах, поступово виходячи з терміну придатності. Подібну схему прораховування витрат наперед можна використовувати по відношенню до будь-якої статті витрат, в яку ви можете внести які-небудь зміни. Реально побачивши свої докладні витрати на місяць, ви зможете зрозуміти, чи не потрібно вам пересісти з особистого авто на таксі або на громадський транспорт, чи не слід почати їздити на тролейбусі (за 1,5 гривні) замість маршруток (за 2,5-4 гривні) і так далі.

Економні покупки

Якщо ви готові до екстремальної економії, проводьте всі свої покупки (окрім їжі) через жорсткий фільтр – перш ніж придбати щось, запитайте себе:

  • чи дійсно це вам потрібно, або без нього можна обійтися (наприклад, чи потрібно купувати більш ніж за сто гривень сольовий розчин для лікування нежиті – якщо можна зробити майже такий же самостійно за допомогою води, харчової морської солі і шприцу);
  • чи можна кардинальним способом і на тривалий час змінити потреби в покупцах (наприклад, чи варто щомісяця витрачатись на дитячі одноразові памперси, якщо можна купити якісні багаторазові, які окупляться вже за три-чотири тижні, а то й зовсім привчити дитину до горщика);
  • чи немає більш дешевого аналога вашій покупці (наприклад, чи обов’язково купувати імпортні ліки / шампунь / одяг, якщо можна набагато дешевше купити вітчизняні).

Ще один спосіб економити – купувати через інтернет-сайти. Таким чином на тих же памперсах можна заощадити 30% від їх ціни. Крім цього, новий повсякденний одяг як вітчизняних виробників, так і зарубіжних, замість бутиків можна недорого купувати у приватних осіб на спеціалізованих майданчиках – kidstaff.com.ua і slando.ua. Яскравий приклад – дитячі реглани, які в фірмовому магазині коштують до 470 гривень за три штуки, в той час як kidstaff.com.ua рясніє пропозиціями від 60 гривень за одну штуку.

Фінансові інструменти в допомогу

До сотні гривень на місяць, а в деяких випадках навіть більше, може приносити використання фінансових інструментів. Наприклад, якщо по вашій карті банк пропонує послугу кеш-бек, то ви зможете отримувати 1-2% від суми, витраченої на місяць при розрахунку цією картою в торговій мережі. Схожий продукт дозволяє витрачати в певних магазинах бонуси, накопичені на спеціальний додатковий рахунок пластикової карти в вигляді премії від покупок в розрахункової мережі.

Ще один варіант використання банківських продуктів з вигодою – відкласти всі проплати на кінець місяця, а зарплату в повному обсязі зарахувати на карту з відсотком на залишок, знімаючи кошти в міру потреби. За місяць може «набігти» відсотків на 30-40 гривень – при цьому найважливіше переконатись, що банк-емітент карти – надійний.

Замикає рейтинг вигідного використання фінансових інструментів – класичний приклад використання кредитної картки під час курсової нестабільності. Якщо ви очікуєте стрибка долара в найближчі кілька тижнів, то можна вже сьогодні купити на кредитну карту покупку, яку ви давно планували. Цей спосіб вигідний тільки в тому випадку, якщо ви будете розраховуватись карткою через торговий термінал, і якщо ви зможете повністю закрити свій борг за кредиткою до кінця пільгового періоду, що передбачає безвідсоткове використання позикових коштів.

Скорочення щомісячних платежів

Одна з найбільших статей витрат сьогодні – щомісячні платежі, наприклад, за комунальні послуги, за оренду, за інтернет, за стоянку і т.д. Уважний аналіз ваших регулярних платежів може підказати, як саме ви зможете заощадити. Наприклад, можливо, вам потрібно вибрати більш вигідний тарифний план по інтернету або телебаченню. Можливо, вам буде вигідно встановити бойлер або котел – щоб платіжка за воду в 80-100 гривень перетворилась в 20-25 гривень. Можливо, вам вдасться знайти гараж по сусідству у старої бабусі, якій їй не потрібен, і яка здасть його вам за 150 гривень на місяць. Може, ви вирішите переїхати в квартиру з меншою орендною платою. Або вам підійде самий екстремальний спосіб вирішення фінансової проблеми – і ви здасте свою квартиру в Києві, переїхавши в недорогу квартиру в невеликому містечку і використовуючи різницю в орендній платі на інші статті витрат.

Що стосується економії електрики, то гуру в цьому питанні – американці і європейці. Ось коротко основні способи, за допомогою яких вони скорочують свої витрати:

  • заміна лампочок на економні і довговічні енергозберігаючі;
  • вимикання світла, якщо ви виходите з кімнати, і закручування крана, якщо ви чистите зуби і т.д .;
  • вимикання всіх побутових приладів при виході з дому (крім холодильника). Особливо це стосується техніки, забезпеченою режимом очікування, яка в місяць у цьому режимі може споживати 4-30 кіловат електроенергії. Крім цього, якщо є можливість, при покупці потрібно робити вибір на користь техніки класу А, яка споживає на 40% менше електрики, ніж інша;
  • правильне використання техніки: електрочайник потрібно постійно чистити від накипу і використовувати тоді, коли це дешевше (наприклад, якщо у вас електроплита, і ви хочете щось зварити, то вигідніше буде кип’ятити воду в електрочайнику; якщо плита газова – то навпаки); фільтри пилососа також потребують постійного чищення, щоб енергоспоживання було нижче; холодильник споживає більше енергії, якщо стоїть біля плити або батареї, або якщо ви ставите туди гарячу їжу чи рідко його розморожуєте; пральна машина може витрачати на 30% менше електроенергії, якщо ви її не будете перевантажувати або класти туди занадто мало речей, а також – прати на тривалих програмах те, для чого підійде і швидке прання.

На закінчення розповімо вам, що радять робити під час кризи європейцям. Два головних правила, які допомагають їм пережити кризу:

  • обмеження витрат, які не обов’язкові для життя (наприклад, на хобі чи розваги);
  • пошук додаткового джерела доходів.

Джерело: Prostobank.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?