Новини світу кредитування та банківських послуг.

Девальвація дасть позитивні результати

Про те, як скоро банки знімуть добові обмеження на отримання готівки, що буде з курсом гривні і які втрати понесли банки у зв’язку із загостренням політичної кризи, розповіла член правління, директор з управління ризиками банку «Надра» Олена Домуз.
Як працював Ваш банк під час загострення силового протистояння в центрі столиці (у період з 18 по 20 лютого)? Як змінився графік роботи відділень, а також – центрального офісу фінустанови?
Е.Домуз: У зв’язку з протистояннями в центрі столиці 18-20 лютого 2014 банк «Надра» був змушений змінити графік роботи трьох своїх відділень у Києві. Робота відділень за адресою: площа Незалежності, 2, вул. Ярославів Вал, 20 та вул. Саксаганського, 22 була припинена до стабілізації ситуації. Це були необхідні заходи для того, щоб максимально убезпечити як клієнтів, так і співробітників банку.
Ми вважаємо, що перше і найголовніше, про що великі компанії повинні піклуватися в поточній непростій ситуації, – це здоров’я і життя кожної людини. Решта відділення, як і центральний офіс банку, працювали згідно з графіком, надаючи весь комплекс банківських послуг. Також у посиленому режимі 24 години на добу працював і Контакт-центр. Робота відділень по вул. Ярославів Вал, 20 та вул. Саксаганського, 22 було відновлено 25 лютого 2014, як тільки ситуація стабілізувалася.
Ситуація в Києві ще не стабілізувалася повністю. Обмеження на зняття готівки в багатьох банках все ще діють? Коли, на Вашу думку, будуть зняті добові обмеження?
Е.Домуз: Обмеження на зняття готівкових коштів були зроблені з метою захисту коштів наших клієнтів через почастішання випадків шахрайства, які, як правило, виникають на тлі нестабільності. Банк «Надра» встановив добовий ліміт у розмірі 4 тис. грн. Але при цьому ми залишили для клієнтів можливість збільшення ліміту на зняття коштів. Для цього всього лише необхідно зателефонувати до Контакт-центру банку або відвідати відділення банку.

clip_image001

Підкреслимо, що дані заходи є тимчасовими, до нормалізації загальноринкової ситуації – це оперативна реакція банку на поточні реалії.
Як події позначаться на курсі гривні? Яка перспектива – подальше падіння або зростання курсу гривні – більш реальна? Які чинники впливатимуть на подальший розвиток ситуації? Яким чином банки і клієнти можуть вплинути на стабілізацію курсу національної валюти?
Е.Домуз: Відповідно до вимог МВФ, Нацбанк вживає заходів по переходу до гнучкого валютного курсу. Цей процес завжди, у кожній із країн, що проходили по цьому шляху, супроводжується хворобливими курсовими стрибками. І це ж зараз спостерігається і на нашому ринку.
Але девальвація, яку ми зараз бачимо, вже незабаром дасть позитивні результати, серед яких: збереження валютних резервів, стимулювання зростання експорту, зростання ВВП, створення нових робочих місць, приплив валюти в країну, що в результаті дасть стабілізацію курсу і зміцнення національної валюти .
Не зовсім такі, але схожі ситуації на фінансовому ринку ми могли спостерігати в 2004 і 2008 роках. І з досвіду попередніх криз – і ми, банкіри, і клієнти, – знаємо, що ажіотажно скуповувати валюту в пікові моменти не має сенсу. Тому що ті, хто панікує, втрачає двічі: по-перше, накопичені відсотки, по-друге, на курсі валюти, т.к. панічний попит народжує високі курси, на яких заробляють тільки спекулянти. Тому і банки, і клієнти можуть вплинути на стабілізацію курсу тільки одним – спокоєм і зваженим, розумним ставленням до подій.
В умовах політичної кризи банки збільшують процентні ставки по депозитах. Чи вважаєте Ви цей метод ефективним? Які наслідки він може спричинити за собою?
Е.Домуз: Завжди в умовах нестабільності банки, піклуючись про клієнта, підвищують ставки, даючи можливість клієнту не просто отримати свої відсотки, але й захистити вклади від інфляції. У лютому 2014 фінансовий ринок відреагував на кризові явища в країні подальшим зростанням депозитних ставок: середня ставка за річними депозитами зросла в гривні до 18,48%, в доларах США – до 7,99%, євро – 6,66%.
Але як тільки ситуація буде стабілізуватися, фінустанови будуть йти від залучення ресурсу за завищеною ціною – ліквідність банківського сектора достатня для цього. І як не дивно, але саме зараз в українців є хороша можливість зафіксувати свій додатковий дохід на високому рівні.
Яка роль Нацбанку в стабілізації курсу гривні?
Е.Домуз: На сьогоднішній день НБУ вживає достатньо ефективні кроки щодо стабілізації ринку в цілому і курсових коливань, зокрема. Так, Нацбанк ввів тимчасове обмеження на зняття валютних вкладів у повному обсязі у валюті вкладу. Ця постанова покликана стабілізувати банківський ринок нашої країни, в тому числі нівелювати негативні впливи панічних настроїв клієнтів українських установ і погасити ажіотажний попит на іноземну валюту. Підкреслю, що дана міра є тимчасовою, і кожен клієнт зможе в повному обсязі забрати свій депозитний вклад.
Які втрати понесли банки у зв’язку із загостренням політичної кризи? Яким чином банківська система може компенсувати собі ці збитки?

Е.Домуз: Минулого тижня ми з вами стали свідками різноманітних процесів на території України. І якщо початок тижня не міг не радувати своєю конструктивною спрямованістю – було обрано уряд, визначені відповідальні люди на всіх керівних постах, розпочато процес переговорів з міжнародними фінансовими організаціями, – то кінець тижня, на жаль, ознаменувався різким сплеском сепаратистських настроїв.

Хоча зараз банківський сектор є більш стійким до макроекономічних та суспільно-політичних ризиків, ніж 5 років тому, але все ж він ще чутливий до системних ризиків: економічному, кредитному, ризику фондування. Поточна ситуація посилює всі ці ризики. За опублікованою статистикою НБУ, всі показники грошово-кредитного ринку знизилися. І подальші тенденції безпосередньо залежать від загальної ситуації в країні.
На мій погляд, компенсувати збитки після врегулювання політичної ситуації банки будуть за рахунок комплексного обслуговування повсякденних фінансових потреб роздрібного клієнта, а саме: платежів, розрахунку за товари та послуги, заощадження та примноження коштів, а також кредитів: овердрафтів, кредитних карт і кеш-кредитів .

Джерело: www.banki.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Опитування
Які банківські послуги Вас цікавлять?